Coraz więcej osób decyduje się na organizowanie w swoim ogrodzie strefy relaksu. Cisza, kojąca zmysł wzroku zieleń i aromatyczna woń kwiatów – to wszystko sprawia, że na działce można się bardzo dobrze zrelaksować.
Idealny wypoczynek w ogrodzie jest jak najbardziej możliwy, jeśli odpowiednio zagospodarujesz teren zielony. Na pewno na działce nie może zabraknąć podstawowego zestawu mebli wypoczynkowych, czyli stołu i krzeseł. Tam, gdzie jest więcej miejsca, warto wstawić sofę i większe fotele. Mały stolik kawowy oprócz ławy to również ciekawa propozycja na ogrodowe meble. Czy jednak to wystarczy? Dla niektórych tak, ale dla wielu osób to na pewno za mało.
Drugą grupę mebli wypoczynkowych stanowią huśtawki, hamaki i leżaki. W wielu ogrodach bardzo ważne miejsce zajmują fotele podwieszane. Decydując się na zakup tego typu dodatków do ogrodu, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim dobrze zastanów się, gdzie je zamontujesz i czy na pewno się przydadzą. Jeśli cenisz sobie relaks z książką w ręku czy tabletem, wybierz miejsce ocienione. Natomiast, gdy lubisz kąpiele słoneczne, szukaj miejsca skąpanego w jego ciepłych promieniach.
Hamak wielu osobom kojarzy się z beztroskimi latami dziecięcymi. Delikatny szum wiatru, bliskość natury i spokoje kołysanie się na hamaku może skutecznie uspakajać. Do jego montażu wystarczą dwa drzewa lub gotowy stelaż, dlatego nie ma specjalnego problemu z montażem. Nie potrzeba też wiele miejsca, aby hamak znalazł się w twoim ogrodzie.
Hamak to rozwiązanie wyjątkowe także dla moli książkowych. Jeśli znajdziesz miejsce dobrze ocienione, czytanie stanie się dla Ciebie wyjątkowo przyjemne. Co więcej, korzystanie z takiej formy relaksu wpływa pozytywnie na kręgosłup i mięśnie. Jeśli cierpisz na tego typu dolegliwości bujanie w hamaku powinno, przynajmniej częściowo zmniejszyć ból.
Czy są jakieś minusy korzystania z hamaka? Może jedynie takie, że musisz go demontować, kiedy pogoda jest niepewna. Zawsze istnieje możliwość dokupienia tropiku i moskitiery, ale to już znacznie wyższy koszt. Te wszystkie minuty rekompensuje atrakcyjność hamaków, które wyglądają zawsze oryginalnie i przyciągają spojrzenia gości.
Hamak na drewnianym stelażu, fot. Ogrodosfera.pl
Huśtawki ogrodowe są różne – jednoosobowe, kilkuosobowe czy wiszące ławki o tradycyjnym kształcie. Coraz częściej pojawiają się też huśtawki tzw. gniazda czy kokony wykonane z plecionki rattanowej lub technorattanowej. Zarówno pierwsze, jak i drugie służą nie tylko do bujania, ale też jako miejsce odpoczynku ulubionym magazynem czy laptopem. Większą ławkę z rozkładanym oparciem wykorzystasz jako ogrodowe łóżko. Podczas delikatnego deszczyku można spokojnie korzystać z huśtawki. Duży materiałowy dach skutecznie ochroni przed drobnymi opadami i dużym nasłonecznieniem.
Jakie są minusy użytkowania huśtawek? Jeśli zdecydujesz się na drewnianą huśtawkę ogrodową, to musisz liczyć się z koniecznością jej konserwacji. Oprócz tego nie jest to mebel mobilny, dlatego ciężka drewniana huśtawka nie może co chwila zmieniać swojego miejsca w ogrodzie. Z kolei metalowe huśtawki są mniej stabilne, rdzewieją ale za to są dużo lżejsze. Jednak żadna z tych wad nie powinna przesłonić plusów, które zauważysz już po pierwszym dniu użytkowania.
Fotel wiszący z technorattanu, fot. Ogrodosfera.pl
Leżaki mogą bardzo ciekawie ozdabiać przestrzeń ogrodową. Kolorowe, lekkie i mobilne są niezwykle wygodne i zawsze pod ręką. Służą nie tylko do gorących kąpieli słonecznych, ale też do leniuchowania z książką czy z filiżanką ulubionego napoju.
Leżaki występują w wielu ciekawych wariantach kolorystycznych i mają różne kształty, o czym przekonasz się, zaglądając do sklepów internetowych. Niektóre z nich można rozłożyć do pozycji poziomej, na innych odpoczniesz w pozycji półleżącej. Na ogrodosfera.pl można sprawdzić parametry techniczne, m.in. dozwolony ciężar, różnych modeli, zarówno drewnianych, jak i plastikowych czy leżaków na metalowym stelażu. Tak bogaty asortyment leżaków na rynku mebli ogrodowych daje to gwarancja idealnego dopasowania do swoich potrzeb. Leżak postawisz nie tylko na działce. Można go wstawić na werandę lub zabrać nad wodę.
Jakie są wady i zalety leżaków? Tego typu meble mają bardzo mało wad, ale zawsze trzeba się liczyć drobnymi niedogodnościami. Leżaki z tańszego drewna, np. sosnowego mogą się odkształcać pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Natomiast ich walorem jest na pewno wysoka estetyka. Z kolei leżaki metalowe są bardziej odporne na deszczy promienie słoneczne, ale nie zawsze są stabilne. Do minusów należy zaliczyć też to, że metal może się szybko nagrzewać.
Dwa wygodne leżaki nad basenem, fot. Ogrodosfera.pl
Wszystkie ww. meble ogrodowe powinny być wykonane z możliwie jak najlepszych materiałów. Drugą ważną kwestią jest odpowiednie wyprofilowanie i stabilność. Nie można jednak zapominać również o odpowiedniej aranżacji przestrzeni przy ich pomocy. Czasami wystarczy dodać kilka kolorowych poduch i pledów, aby siedziska stały się wygodne i prezentowały się oryginalnie. Ustawienie obok leżaka czy huśtawki latarenek i lampionów może stworzyć romantyczny nastrój.
Za huśtawką czy sofą możesz ustawić girlandę kwiatową, która da ciekawe i po części osłoni przed słońcem. Ciekawym rozwiązaniem jest tez ustawienie huśtawki czy leżaka blisko Fontany ogrodowej, czy oczka wodnego. Cichy szmer wody uspakaja, dlatego komfort odpoczynku będzie jeszcze większy.
jeden komentarz