Szafa wolnostojąca czy w zabudowie? Jaką szafę do sypialni wybrać?

Szafa w sypialni

Szafa wolnostojąca lub w zabudowie to niezbędny mebel w wyposażeniu każdej sypialni, garderoby lub przedpokoju. Niezależnie od tego, jakim miejscem dysponujemy, zawsze są możliwości, żeby we wnętrzu pojawiła się dodatkowa przestrzeń do przechowywania ubrań. Najczęściej sięgamy po szafy wolnostojące lub zabudowane. Które są lepsze? Jaka szafa lepiej sprawdzi się w sypialni?

Szafa wolnostojąca czy w zabudowie?

Wybór odpowiedniej szafy do sypialni w znacznej mierze uzależniony jest od tego, jakim miejscem dysponujemy. Jeśli pokój jest przestronny i daje wiele możliwości aranżacyjnych, wówczas bez problemu można wybrać szafy wolnostojące. Są one dostępne w wielu różnych wymiarach. Szafy do sypialni przesuwne, 3-drzwiowe, z szufladami znajdują się m.in. na https://allegro.pl/kategoria/sypialnia-szafy-20293, niektóre z nich wykonane są z drewna, metalu, a nawet ze szkła. Nie ma więc problemów, by odpowiedni model dopasować do sypialni w stylu skandynawskim, klasycznym czy glamour.

Na szafy do zabudowy najczęściej decydują się osoby, które mają niewielką sypialnię. Wówczas można wykorzystać każdą wnękę i w niej stworzyć miejsce do przechowywania ubrań. Dzięki temu maksymalnie można wykorzystać przestrzeń nawet do samego sufitu. Jeśli sypialnia jest naprawdę mała, można sięgnąć po niestandardowe rozwiązania i zaprojektować system szafek na wolnej ścianie, w których będziemy trzymać ubrania.

Szafa wolnostojąca – wady i zalety

Szafa wolnostojąca ma wiele zalet. Jest mobilna, można przestawiać ją w dowolne miejsce, łatwo ją złożyć, nie trzeba czekać, aż ktoś ją zaprojektuje. Mało tego, szafy wolnostojące mogą mieć szereg dodatkowych udogodnień w postaci szuflad czy luster na drzwiach. Meble te pięknie się prezentują, są majestatyczne, w dodatku dostępne są w wielu wymiarach i kolorach. Nie ma problemu, by dopasować je do możliwości architektonicznych sypialni, jak i stylu aranżacyjnego. Wybór gotowych modeli jest ogromny.

Szafy wolnostojące do sypialni mają też wady. Wśród nich wymienia się znaczny ciężar oraz z góry określony kształt. Szafy przeważnie są prostokątne, przez co nie zawsze można postawić je we wszystkich pomieszczeniach, np. w sypialni na poddaszu.

Plusy i minusy szafy w zabudowie

Szafy w zabudowie są często wybierane do małych pomieszczeń lub do sypialni, w których są wnęki do wykorzystania. Zaletą takiego rozwiązania jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki zabudowie wnęki nie trzeba tracić cennych metrów kwadratowych w sypialni. W dodatku szafa do zabudowy nie musi być prostokątna. Może przyjmować dowolną formę, byle tylko w odpowiedni sposób zabudować wolne miejsce. Na plus jest również to, że można samodzielnie zdecydować, jakie udogodnienia znajdą się w środku takiej szafy. Nie musi to być wyłącznie drążek na wieszaki. Mogą pojawić się szuflady i dodatkowe półki na ubrania. Duża dowolność jest również w wyborze drzwi. Te mogą być uchylne lub przesuwne.

Minusem szafy do zabudowy może być wyższa cena. Zaprojektowanie i wykonanie mebli może być droższe niż kupienie gotowych modeli. Do tego dochodzi jeszcze montaż, który najczęściej musi być wykonany przez specjalistów.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *