Jak wychować kota? Jak opiekować się kotem?

niebieskooki kot

Koty to miłe zwierzątka, choć trzeba przyznać, że mają też swoje za uszami. Potrafią być niesforne i uparte. Dziś poradzimy Wam, jak opiekować się kotem, a także jak utemperować jego charakter, gdy już za bardzo da nam się we znaki.

Jak wybrać miejsce do spania dla kota?

Przekonanie kota, żeby spał w jednym konkretnym miejscu, nie należy do najtrudniejszych zadań. A jakie powinno być samo legowisko? Tutaj nie ma jakichś ścisłych, restrykcyjnych wytycznych. Generalnie wystarczy, żeby było to miejsce czyste i, oczywiście, wygodne. Co jak co, ale koty wygodę lubią. Ale w sumie kto nie lubi?

Jak wybrać kuwetę?

Najlepiej wybrać krytą kuwetę. Dzięki temu rozwiązaniu można ograniczyć przykry zapach. Natomiast gdy mowa o podłożu kuwety, tutaj wybór już należy do kota. To on powinien wiedzieć, który typ podłoża z tych dostępnych w sprzedaży (żwirek drewniany, zapachowy, betonitowy, zbrylający) najbardziej mu pasuje.

Spryskiwanie

Jedną z metod uczenia kota, czego nie powinien robić, jest pryskanie na niego wodą, kiedy zrobi coś złego. Koty, jak wiadomo, mają do wody głęboką wrodzoną awersję, więc na pewno dołożą starań, żeby nie zasłużyć sobie na kolejne spryskanie.

To podobno naprawdę skuteczna metoda, tyle tylko, że trzeba działać szybko. Najlepiej spryskać kota w samym momencie, gdy jeszcze wykonuje ową niepożądaną czynność. Inaczej biedak może w ogóle nie skojarzyć, dlaczego mu się to stało i że miało to cokolwiek wspólnego z tym, że nie umiał zachować się jak należy.

Ba, żeby to tylko było zawsze łatwe do zastosowania! Niestety nie zawsze mamy wodę pod ręką. Raczej nie chodzimy zawsze z konewką. Warto więc znać i inne metody.

kot spogląda z dezaprobatą

Łapanie za kark

Jeśli kot zachowuje się naprawdę nagannie, na przykład jest agresywny, można złapać go za skórę na karku (tylko oczywiście delikatnie!), podnieść do góry, a następnie przycisnąć do ziemi, mówiąc stanowczo „nie” (syczenie też skutkuje).

Na koty to działa, bo właśnie w ten sposób kotka karci swoje młode, gdy się za bardzo rozbrykają. Jednak metoda ta sprawdza się właściwie głównie w przypadku małych kotów. Przy dorosłych raz, że skuteczność jest niepewna, a dwa, że wręcz można im zrobić krzywdę, jeśli chwyci się je nieodpowiednio.

Co kiedy kot drapie meble?

Niektóre koty wprost uwielbiają drapać meble. To całkiem naturalne kocie zachowanie, ale nasze biedne meble mogą to kiepsko znosić. Dlatego warto kupić swojemu czworonożnemu przyjacielowi drapak z prawdziwego zdarzenia. Są one robione w taki sposób, by być dla kotów bardziej zachęcającym obiektem do drapania niż nasze meble.

kotek na drzewie

Znaczenie moczem – co robić?

Zmorą właścicieli kotów bywa też sytuacja, kiedy zwierzę znaczy mieszkanie moczem. W takim przypadku przede wszystkim trzeba zdiagnozować, czy przyczyną takiego zachowania nie są problemy ze zdrowiem. W pozostałych przypadkach kres takiemu zachowaniu kota może przynieść kastracja.

Jak zwrócić kotu uwagę?

Jeśli zauważysz, że Twój kot robi coś, czego mu nie wolno, nie reaguj krzykiem. Nie o to przecież chodzi, żeby nabawić biednego zwierzaka nerwicy. Tym bardziej, że stanowczo wypowiedziane „nie”, a nawet klaśnięcie czy zwykłe pstryknięcie palcami wystarczy, by przystopować zapędy kota. Nie ma więc potrzeby, aby się wydzierać.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *