Kiedy partnerstwo zaczyna ingerować w autonomię jednej ze stron, jest to sygnał, że miłość zamieniła się w obsesyjną zazdrość. Związek przestaje być wtedy ostoją, a uczucie zaczyna być uzależnieniem. Zobacz, jakie sygnały świadczą o tym, że zazdrość stała się obsesją.
Trudno stwierdzić, jakie czynniki mogą mieć wpływ na rozbudzenie nadmiernej podejrzliwości u jednego z partnerów. Wpływ na ten fakt może mieć uczucie utraty własnej atrakcyjności lub sytuacje, które miały miejsce w przeszłości takie jak zdrada, poniżenie czy odrzucenie. W stanie dużej podejrzliwości przekroczenie granicy obsesji jest bardzo prawdopodobne, a to prowadzi już do uzależnienia a nawet psychozy.
Jeśli Twoje myśli krążą wyłącznie wokół drugiej połówki, powoli prowadzi to do rezygnacji z własnego życia. Pamiętaj, że podejrzenie niewierności jest poważnym zarzutem, który może bardzo skrzywdzić drugą osobę. Stąd już blisko do zespołu Otella, który przez lekarzy określany jest jako patologia.
Sprawdzanie każdego ruchu partnera, ciągła kontrola telefonów, które wykonuje, przeszukiwanie skrzynki mailowej są sygnałami, że Twoje uczucie zamienia się w uzależnienie. Takie zachowanie wiąże się z brakiem zaufania do obiektu miłości, z ciągłym poszukiwaniem dowodów winy. Prowadzi to do tego, że życie obojga partnerów zamienia się w koszmar wzajemnego prześladowania.
Kiedy zaczynasz zadawać partnerowi pytania o to, gdzie i z kim wychodzi, jest to jeden z sygnałów, że Twoja miłość ma wiele wspólnego z uzależnieniem i stała się obsesyjna. Wypytujesz go przecież po to, aby przyłapać na jakimś kłamstwie i utwierdzić się w przekonaniu, że myślisz prawidłowo. Takie zachowanie oczywiście wpędza Cię w jeszcze większą matnię, a dla partnera staje się znakiem, że granice w Waszym związku zostały przekroczone.
Od obsesyjnej zazdrości już blisko do paranoi, dlatego jeśli czujesz, że Twoje podejrzenia wobec partnera zaczynają przybierać charakter chorobliwy, skontaktuj się z psychologiem, który postara się znaleźć rozwiązanie pomocne w utrzymaniu Waszego związku. Jeśli przeinterpretowujesz fakty związane z wyjściami Twojego partnera z domu, budując przy tym wielowątkowe historie opowiadające o tym, co się wydarzyło, Twoja obsesja zaczyna przybierać rozmiary psychozy.
Kiedy w Waszym związku pojawia się agresja, przybierająca wciąż na sile, związana z zazdrością jednego z partnerów, staje się to sygnałem, że obsesja pomału osiąga apogeum. Bardzo ważną kwestią jest to, by do sytuacji patologicznych nie dochodziło. Statystyki donoszą, że w wyniku obsesyjnej miłości ginie około pięćdziesiąt osób rocznie.
Leczenie zaburzeń związanych z obsesyjną miłością jest bardzo trudne, psychologowie lecząc ją sięgają do korzeni osoby owładniętej obsesją. Prawdopodobnie osoby uzależnione od obiektu swoich uczuć były w dzieciństwie odrzucane, dlatego angażując się w związek, powielają dawny schemat – odrzucona miłość staje się dla nich jedyną formą miłości. Leczenie obsesyjnej zazdrości polega na terapii, która uświadamia pacjentowi, że jego zachowanie jest wynikiem utrwalonych w nim wzorców.
jeden komentarz