Jak zaoszczędzić na prądzie?

świecąca się żarówka

Energia elektryczna to jeden z tych wydatków, na którym najczęściej i najwięcej tracimy pieniędzy. Często zdarza się, że wręcz za prąd przepłacamy, czemu jednak można zaradzić. Jak zaoszczędzić na prądzie? Co zrobić, by płacić mniej za energię elektryczną i niepotrzebnie nie przepłacać, jednocześnie zachowując ten sam poziom życia?

Zmiana dostawcy prądu

Zacznijmy chyba od najmniej popularnej metody oszczędności, jaką jest zmiana dostawcy prądu. W Polsce takich firm jest kilka i z pewnością warto jest zapoznać się z ich ofertami, bo wbrew pozorom ceny prądu mogą znacząco różnić się w przypadku różnych dostawców. Problem, który najczęściej tu występuje, to obawa ludzi przed taką zmianą, a wielu z nich po prostu nie chce angażować się w to, by szukać alternatywy w postaci innej firmy. Inna kwestia jest taka, że w wielu przypadkach ta forma oszczędności nie daje zbyt wiele.

Postaw na energooszczędność sprzętów AGD

Obecnie w przeważającej większości wszelkie artykuły gospodarstwa domowego są produkowane jako sprzęty energooszczędne. Kupując nową lodówkę, piekarnik czy pralkę bardzo łatwo jest sprawdzić takie parametry, a sprzęty te muszą mieć wyznaczoną klasę energetyczną. Można to zweryfikować już na etapie zakupów, ponieważ obowiązkiem producentów jest umieszczanie takich informacji na samym urządzeniu, a oznaczenia typu A, A+ czy A++ mają tu ogromne znaczenie. To samo dotyczy samego ustawienia sprzętów – żadna to będzie dla nas oszczędność, jeżeli urządzenia o najwyższej klasie energooszczędności postawimy obok piekarnika czy zmywarki, albo wystawimy na bezpośrednie działanie słońca.

Jak oszczędzać na telewizji i komputerach?

Sprzęty elektroniczne najczęściej są włączane i wyłączane kilka razy w ciągu dnia, czasem bywa, że działają nawet i cały dzień, wciąż będąc na chodzie. Warto zwrócić uwagę na to, czy sprzęty typu telewizor i komputer nie pracują w trybie stand-by, czyli trybie czuwania, a mówiąc inaczej, wyłączamy je, ale nadal pali się lampka – oznacza to, że sprzęt nie został w stu procentach wyłączony i nadal pobiera energię elektryczną. Dobrze jest więc przypilnować tego, by wyłączać sprzęt całkowicie jeżeli z niego nie korzystamy, co może przynieść oszczędności nawet do 100 złotych rocznie. Można poradzić sobie z tym, instalując listwy zasilające – gdy nie korzystamy z urządzeń wyłącza się listwę i prąd tym samym nie jest już pobierany. Warto pamiętać również o tym, by nie zostawiać ładowarek w gniazdkach, które nawet niepodłączone do urządzenia nadal pobierają prąd.

Jak zaoszczędzić na oświetleniu?

Bardzo wiele mówi się obecnie o żarówkach energooszczędnych. Prawdopodobnie są one już w praktycznie każdym domu – to dobre rozwiązanie i pozwala nam sporo zaoszczędzić, ale warto też pamiętać o czymś jeszcze. Gdy wychodzimy z pomieszczenia najczęściej gasimy światło, warto jednak wiedzieć, że najbardziej opłaca się wyłączać światło w pomieszczeniu wtedy, gdy nie będzie nas tam dłużej niż 6 minut. Skąd taki szacunek? Ano stąd, że samo zapalanie i gaszenie światła zużywa więcej prądu niż gdyby miało się ono palić przez ten cały czas. Warto też pomyśleć o wymianie oświetlenia na LED-owe – opłaca się to szczególnie wtedy, gdy często świeci się u nas światło.

Świecące się żarówki

Przemeblowanie i aranżacja mieszkania

Wbrew pozorom to także ma znaczenie. Wykorzystanie jasnych farb do ścian sprawi, że będzie potrzeba mniej energii do jego oświetlenia. Warto również pamiętać o tym, by zadbać o czystość opraw oświetleniowych i lamp – brudne przepuszczają mniej światła. Dobrze jest również zadbać o naturalne oświetlenie, a co za tym idzie, nie powinno się zastawiać okien, ograniczając tym samym dopływ oświetlenia z zewnątrz.

Sposobów na oszczędności w domu na prądzie jest więc dużo, dobrze jest je wdrożyć i pilnować, a wówczas nasze rachunki za prąd powinny zauważalnie spaść w dół.

3 Comments

  1. Aver

    10 sierpnia 2017 o 10:25

    No prąd to droga sprawa, idzie go tyle, że można z torbami pójść, a mało kto to kontroluje :/

  2. kobaltowa

    21 sierpnia 2017 o 13:29

    Ja zwracam dużą uwagę na energooszczędność, szczególnie teraz, gdy prąd do najtańszych nie należy

  3. SasS

    5 października 2021 o 18:38

    Zmiana dostawcy energii w przypadku osób fizycznych nie przyniesie znaczących korzyści a może przynieść ogromne straty. W przypadku firm, zużywających znaczące ilości energii (np huta szkła) to co innego ale takie firmy, nie muszą szukać dostawcy, sam znajdzie.

    Wymiana nowego sprzętu na jeszcze nowszy może nie zwrócić się do śmierci inwestora.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *