Jak zaoszczędzić na prądzie?

świecąca się żarówka

Energia elektryczna to jeden z tych wydatków, na którym najczęściej i najwięcej tracimy pieniędzy. Często zdarza się, że wręcz za prąd przepłacamy, czemu jednak można zaradzić. Jak zaoszczędzić na prądzie? Co zrobić, by płacić mniej za energię elektryczną i niepotrzebnie nie przepłacać, jednocześnie zachowując ten sam poziom życia?

Zmiana dostawcy prądu

Zacznijmy chyba od najmniej popularnej metody oszczędności, jaką jest zmiana dostawcy prądu. W Polsce takich firm jest kilka i z pewnością warto jest zapoznać się z ich ofertami, bo wbrew pozorom ceny prądu mogą znacząco różnić się w przypadku różnych dostawców. Problem, który najczęściej tu występuje, to obawa ludzi przed taką zmianą, a wielu z nich po prostu nie chce angażować się w to, by szukać alternatywy w postaci innej firmy. Inna kwestia jest taka, że w wielu przypadkach ta forma oszczędności nie daje zbyt wiele.

Postaw na energooszczędność sprzętów AGD

Obecnie w przeważającej większości wszelkie artykuły gospodarstwa domowego są produkowane jako sprzęty energooszczędne. Kupując nową lodówkę, piekarnik czy pralkę bardzo łatwo jest sprawdzić takie parametry, a sprzęty te muszą mieć wyznaczoną klasę energetyczną. Można to zweryfikować już na etapie zakupów, ponieważ obowiązkiem producentów jest umieszczanie takich informacji na samym urządzeniu, a oznaczenia typu A, A+ czy A++ mają tu ogromne znaczenie. To samo dotyczy samego ustawienia sprzętów – żadna to będzie dla nas oszczędność, jeżeli urządzenia o najwyższej klasie energooszczędności postawimy obok piekarnika czy zmywarki, albo wystawimy na bezpośrednie działanie słońca.

Jak oszczędzać na telewizji i komputerach?

Sprzęty elektroniczne najczęściej są włączane i wyłączane kilka razy w ciągu dnia, czasem bywa, że działają nawet i cały dzień, wciąż będąc na chodzie. Warto zwrócić uwagę na to, czy sprzęty typu telewizor i komputer nie pracują w trybie stand-by, czyli trybie czuwania, a mówiąc inaczej, wyłączamy je, ale nadal pali się lampka – oznacza to, że sprzęt nie został w stu procentach wyłączony i nadal pobiera energię elektryczną. Dobrze jest więc przypilnować tego, by wyłączać sprzęt całkowicie jeżeli z niego nie korzystamy, co może przynieść oszczędności nawet do 100 złotych rocznie. Można poradzić sobie z tym, instalując listwy zasilające – gdy nie korzystamy z urządzeń wyłącza się listwę i prąd tym samym nie jest już pobierany. Warto pamiętać również o tym, by nie zostawiać ładowarek w gniazdkach, które nawet niepodłączone do urządzenia nadal pobierają prąd.

Jak zaoszczędzić na oświetleniu?

Bardzo wiele mówi się obecnie o żarówkach energooszczędnych. Prawdopodobnie są one już w praktycznie każdym domu – to dobre rozwiązanie i pozwala nam sporo zaoszczędzić, ale warto też pamiętać o czymś jeszcze. Gdy wychodzimy z pomieszczenia najczęściej gasimy światło, warto jednak wiedzieć, że najbardziej opłaca się wyłączać światło w pomieszczeniu wtedy, gdy nie będzie nas tam dłużej niż 6 minut. Skąd taki szacunek? Ano stąd, że samo zapalanie i gaszenie światła zużywa więcej prądu niż gdyby miało się ono palić przez ten cały czas. Warto też pomyśleć o wymianie oświetlenia na LED-owe – opłaca się to szczególnie wtedy, gdy często świeci się u nas światło.

Świecące się żarówki

Przemeblowanie i aranżacja mieszkania

Wbrew pozorom to także ma znaczenie. Wykorzystanie jasnych farb do ścian sprawi, że będzie potrzeba mniej energii do jego oświetlenia. Warto również pamiętać o tym, by zadbać o czystość opraw oświetleniowych i lamp – brudne przepuszczają mniej światła. Dobrze jest również zadbać o naturalne oświetlenie, a co za tym idzie, nie powinno się zastawiać okien, ograniczając tym samym dopływ oświetlenia z zewnątrz.

Sposobów na oszczędności w domu na prądzie jest więc dużo, dobrze jest je wdrożyć i pilnować, a wówczas nasze rachunki za prąd powinny zauważalnie spaść w dół.

2 Comments

  1. Aver

    10 sierpnia 2017 at 10:25

    No prąd to droga sprawa, idzie go tyle, że można z torbami pójść, a mało kto to kontroluje :/

  2. kobaltowa

    21 sierpnia 2017 at 13:29

    Ja zwracam dużą uwagę na energooszczędność, szczególnie teraz, gdy prąd do najtańszych nie należy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *