Jak założyć hodowlę pieczarek?

Hodowla pieczarek

Nowoczesne pieczarkarnie to w Polsce coraz popularniejszy pomysł na biznes. A co jest potrzebne, aby rozpocząć hodowlę pieczarek, o co należy zadbać, aby zarobić na uprawie pieczarek? Sprawdzamy, jakie podłoże, warunki do uprawy, jaki sprzęt jest potrzebny w pieczarkarni, a jak hodować pieczarki na własny użytek.

Hodowla pieczarek – od czego zacząć?

Jeśli planujesz uprawę pieczarek na dużą skalę, potrzebujesz do tego sporych, odpowiednio wyposażonych hal. Możesz je wybudować lub, jeśli nie dysponujesz aż tak dużym budżetem, wydzierżawić. Ponadto niezwykle istotna jest odpowiednia temperatura i poziom wilgotności w takiej hali do uprawy pieczarek, powinna ona posiadać szczelne ściany, które będą chronić pieczarki przed chłodem czy wiatrem. Nowoczesne pieczarkarnie wyposażone są również w specjalne systemy, np. te monitorujące temperaturę podłoża do pieczarek. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wysokość temperatury podłoża wpływa na okres przerostu. A jeśli mowa o podłożu do uprawy pieczarek, to jakie warto wybrać? Czym kierować się przy wyborze podłoża do hodowli pieczarek?

Jakie podłoże do pieczarek?

Do produkcji podłoża do uprawy pieczarek zazwyczaj wykorzystuje się wyłącznie słomę, pomiot drobiowy czy gips. W przypadku podłoża fazy III można dodać również suplement, który pozytywnie wpływa na jakość pieczarek oraz przyczynia się do ich szybszego wzrostu. A kiedy warto się na nie zdecydować i gdzie je kupić? Podłoże do uprawy pieczarek wybierzesz z pomocą www.kania.net.pl, jednego z największych producentów podłoża do pieczarek w Europie. Profesjonalni doradcy pomogą ci wybrać najlepsze podłoże dopasowane do twojej hodowli, udzielą cennych rad na temat uprawy pieczarek na każdym etapie współpracy. Gotowe podłoże, które znajdziesz w sprzedaży to również podłoże fazy II z wsianą grzybnią, jednak obecnie jest ono mniej popularne niż podłoże fazy III.

Hodowla pieczarek w pieczarkarni

Wiesz już, co jest istotne przy produkcji pieczarek w pieczarkarni, teraz skupmy się więc na elementach, w które musi być ona wyposażona. Z czego powinna składać się pieczarkarnia? Co musi się w niej znaleźć?

 • Nowoczesne komory uprawowe, wyposażone w odpowiednie instalacje (m.in. umożliwiające sterowanie mikroklimatem).
 • Korytarz komunikacyjny, który łączy pomieszczenia uprawowe.
 • Pakownia, w osobnym pomieszczeniu (najlepiej blisko chłodni).
 • Pomieszczenie wydawcze z rampą załadowczą.
 • Maszynownia wody lodowej.
 • Magazyn opakowań, itp.

Oprócz tego musisz zadbać o profesjonalne wyposażenie takich pomieszczeń, niezbędne okażą się: regały uprawowe, specjalne wózki do zbiorów, maty pod podłoże do uprawy pieczarek, stół do ważenia czy pojemniki na ogonki.

Hodowla pieczarek w domu

Hodowla pieczarek w domu jest znacznie prostsza i wymagająca mniejszych nakładów finansowych, jednak równie istotne są warunki, w jakich będziesz hodować domowe pieczarki. Bardzo ważna jest temperatura pokojowa, szczególnie gdy zdecydujesz się na zakup podłoża do pieczarek fazy II. Aby umożliwiać przerost grzybni po około dwóch tygodniach, temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 20-24 stopni. Bardzo ważne jest również, aby stale sprawdzać wilgotność papieru, którym przykryjesz podłoże do pieczarek.

2 Comments

 1. GiGi

  5 stycznia 2022 o 13:59

  Weszłam w ten artykuł, bo chciałam utwierdzić się w przekonaniu, że to jest koszmarnie trudne, a tutaj proszę! Niespodzianka! Wystarczy dobrać podłoże i pieczarki w sumie same rosną. Chętnie sprawdzę na wiosnę jak to wygląda w praktyce, ale póki co… bardzo obiecująco!

  • Jarek

   23 października 2022 o 18:46

   I jak? Masz efekty?

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *