Jak się pisze felieton? 4 rady dla początkującego publicysty

Pióro wieczne leży na książce

Felieton wydaje się wielu początkującym publicystom bardzo łatwym gatunkiem. Tak naprawdę niełatwo jest jednak zawrzeć odpowiednią dawkę humoru czy melancholii w tekście, który będzie nawiązywał do aktualnych wydarzeń, zjawisk i jeszcze będzie zakończony zgrabna puentą. Jak zatem dobrze napisać felieton?

Felieton – od czego zacząć?

Mimo, że masz dużą dowolność w doborze tematów, zawsze możesz jednak trafić na taki, który już został poruszony przez Twoich poprzedników. Z pomocą mogą ci przyjść fikcyjni bohaterowie, których stworzysz dla poparcia swoich myśli, mogą oni także stanowić ich przeciwwagę, wszystko w tej gestii zależy od ciebie. Pamiętaj, że pisząc felieton patrzysz na świat subiektywnie, więc nie wygłaszaj sądów powszechnie znanych. Zasada rzetelności i obiektywizmu nie obowiązuje podczas pisania felietonu. Jeśli jesteś humorystą, który widzi świat w trochę krzywym zwierciadle, możesz sobie także pozwolić na pewna dawkę przerysowania w tekście.

Starodawna maszyna do pisania

W jakim stylu pisze się felieton?

Felieton jest jedną z form literackich, która dopuszcza chwalenie się swoją wiedzą. Ludzie mogą poznać, że jesteś erudytą – odrobina próżności jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Bez odpowiedniej dozy oczytania i dobrej pamięci, prawdopodobnie nigdy nie uda ci się stworzyć dobrego felietonu. Ploteczki, cytaty, anegdotki w felietonie są jak najbardziej na miejscu, ważne, by czytelnik czuł lekkość Twojego pióra.

Felieton – o czym pamiętać?

Możesz skorzystać z bardzo wielu tematów, felieton jednak charakteryzuje się tym, że jego autor wybiera te kontrowersyjne i wzbudzające poruszenie wśród odbiorców. Twój tekst powinien wywoływać dyskusje czytelników, wzbudzać w nich emocje– może to być zachwyt, niechęć lub nawet lekkie oburzenie. Pamiętaj, że nigdy nie wolno Ci być „letnim”autorem czyli nie zapominaj o wykorzystywaniu warsztatu do budowania napięcia. Sam temat nieraz nie wystarczy, by poruszyć odbiorcę.

Gęsie pióro na papierze i kałamarz obok

W jakiej osobie pisać felieton?

To, co jest niedozwolone w artykule, w felietonie jest jak najbardziej na miejscu. Pisząc felieton, staraj się być bliżej czytelników, udowadniaj im, że wiele przeżywasz razem z nimi i poruszają Cię te same tematy, co odbiorców. Dla wywołania takiego wrażenia musisz używać formy pierwszoosobowej. Podkreślaj także, że wyrażone myśli należą do Ciebie, używając zwrotów „uważam…”, „sądzę…”, „moim zdaniem…”. Możesz także w swoim felietonie prowadzić dyskusję z odbiorcą, polemizować, z nim, przekomarzać się oraz udzielać w jego imieniu fikcyjnych odpowiedzi. Wszystkie chwyty są dozwolone.

Sztuka pisania felietonu jest niełatwa. Niektórzy publicyści posiadają swój indywidualny, rozpoznawalny styl, który Ty także możesz wypracować. Wymaga to jednak pracy nad sobą, oczytania i świadomych obserwacji. Czytaj felietony znanych autorów i ucz się. Jeśli posiadasz poczucie humoru, możesz mieć zadatki na dobrego satyryka. Wykorzystaj tę zdolność do tworzenia tekstów lekkich w formie, które będzie się dobrze czytało.

jeden komentarz

  1. Writer

    15 czerwca 2017 o 19:49

    Bardzo lubiłam pisać felietony w liceum i na studiach. Można w nim przedstawić własny punkt widzenia, emocje itp. Lubię taką wolność artystyczną 😉

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *