Jak napisać reportaż? Co wyróżnia ten gatunek?

Notesy na biurku

Ryszard Kapuściński, John Reed, Egon Erwin Kisch, Melchior Wańkowicz… Znacie tych panów? To prawdziwi mistrzowie reportażu. Czytając ich książki można odpowiedzieć sobie na pytanie, jak powinien wyglądać dobry reportaż. Osoby, które chwilowo nie mają czasu na czytanie i muszą działać natychmiast, mogą przeczytać poniżej, jak napisać dobry reportaż.

Skąd wziął się reportaż?

Reportaż jako gatunek narodził się w czasach największego rozwoju prasy, czyli w drugiej połowie XIX wieku. Krótko mówiąc, reportaż przedstawia wydarzenia, którego naocznym świadkiem był autor. Może się wydawać, że jest to gatunek stosunkowo łatwy, jednak jest zupełnie przeciwnie. Reportaże mogą być napisane z różnego punktu widzenia. To, na który się zdecydujemy, zależy w znacznej mierze od naszych umiejętności. Można napisać reportaż relacjonujący, informacyjny lub przedstawiająco-sceniczny. Gatunek też może także przyjmować różne rodzaje. Wymienia się reportaże podróżnicze, społeczno-obyczajowe, wojenne, sądowe czy popularnonaukowe.

Jakie są wyróżniki reportażu?

Reportaż to bardzo charakterystyczny gatunek. Przede wszystkim przedstawia on wydarzenia, które faktycznie miały miejsce. Osoba, która pisze reportaż powinna być uczestnikiem tych zdarzeń lub mieć sprawdzone informacje od świadków, dokumenty potwierdzające te wydarzenia itp.

Reportaż powinien także wyróżniać się dużym obiektywizmem. Autor powinien rzetelnie przedstawić toczące się wydarzenia. Na subiektywizm można sobie pozwolić w ocenie tych zdarzeń. Reportaż nie musi być jedynie „suchym” przekazem. Może on być wzbogacony o cytaty, np. uczestników lub świadków wydarzeń. Aby uwiarygodnić reportaż, warto pisać w czasie teraźniejszym. Czytelnik ma wtedy wrażenie, jakby sam był w centrum tych wydarzeń.

Reportaż nie musi, a nawet nie powinien być jedynie pustą relacją. Można go rozszerzyć o charakterystykę postaci, opisy miejsc, wywiady czy dialogi z uczestnikami. Tutaj sporo zależy od naszej wyobraźni, ale też od tego, na ile możemy sobie pozwolić w zależności od wybranego rodzaju reportażu.

Jak napisać reportaż?

Przede wszystkim trzeba zebrać odpowiednio dużo informacji na temat danego wydarzenia. Reportaż powinien być rozbudowany i dobrze skonstruowany, aby dobrze się go czytało. Warto pamiętać o zasadzie sześciu pytań, która stosowana jest nie tylko w tym gatunku, czyli „Kto? Co? Gdzie? Kiedy? Po co? Dlaczego?”. Warto też skupić się na chwytliwym, nieco tajemniczym tytule oraz śródtytułach. Reportaż warto podzielić na akapity, aby był bardziej czytelny.

Jeżeli chodzi o styl pisania to warto zachować we wszystkim umiar. Treści informacyjne powinny być rzetelne i obiektywne, ale też muszą być opisane tak, by czytelnik chciał czytać dalej i aby nie był znużony nadmiarem informacji. W części opisowej, gdzie można pozwolić sobie na ocenę zdarzeń i własny punkt widzenia, warto formułować mądre wnioski, ale nie można się nad czytelnikiem wywyższać. Najważniejsze to znaleźć dobre proporcje pomiędzy relacją, a emocjami, które można zawrzeć w reportażu.

jeden komentarz

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *