W zimie narzekamy na zimno, w tym wypadku jednak wystarczy ciepło się ubrać i problem powinien przynajmniej się zmniejszyć. Co jednak robić w przypadku upałów, które co roku nawiedzają nas latem? Zminimalizowanie ilości ubrań nie zawsze pomaga, a może narażać nasz organizm, co więc robić, by lepiej znosić ten okres? Oto kilka porad.
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne w każdej porze roku, jednak w upalne lato jest to szczególnie istotne. I nie chodzi tu o zimną wodę czy inne napoje chłodzące, które wcale nie zapewniają ochłodzenia organizmu, a wręcz sprawiają, że mocniej odczuwamy gorąco. Należy więc unikać chłodzonych napoi i przerzucić się na te cieplejsze. Nieschłodzona woda oraz ciepła herbata są znacznie lepszym rozwiązaniem.
Należy wystrzegać się napojów alkoholowych oraz kawy, która wypłukuje z organizmu magnez i inne minerały. Powinno ograniczyć się spożywanie tłustego, gorącego jedzenia i przerzucić się na potrawy lekkostrawne. Lepiej unikać napojów słodzących i gazowanych.
Upały stwarzają wiele problemów jeżeli chodzi o to, w co powinniśmy się ubrać. Najlepiej wybierać luźne, jasne ubrania, z naturalnych tkanin. Zbytnie wystawianie skóry na promienie słoneczne może być niebezpiecznie, bo można nabawić się oparzeń słonecznych, poza tym nasze ciało zwiększy zapotrzebowanie na wodę i będzie trzeba szybciej uzupełniać płyny. Nie można również zapomnieć o nakryciu głowy i ochronie oczu.
Zbytnie wystawienie na słońce może skutkować udarami, lepiej jest więc chronić głowę i mózg zakładając czapki czy kapelusze oraz nosić odpowiednie ciemne okulary z filtrem, które powinny chronić siatkówkę przed promieniami UVB. Należy również pamiętać o ochronie skóry przez nakładanie specjalnych kremów z filtrem.
Ważne jest również unikanie słońca, jak tylko jest to możliwe. Gdy mamy taką okazje najlepiej schować się w cieniu bądź dobrze klimatyzowanym pomieszczeniu. Promienie słoneczne wpływają na nasze ciało pozytywnie, ale zbytnie nagrzanie może nam tylko zaszkodzić, trzeba więc jak najlepiej chronić się przed udarami i poparzeniami skóry. Warto również korzystać z możliwości schłodzenia się wodą.
Moczenie stóp czy wejście pod prysznic może pomóc w zniesieniu upałów. Można również zrobić sobie zimne okłady. Lepiej też zrezygnować z większego wysiłku fizycznego, który sprawia, że nasz organizm szybciej się odwadnia i słabnie, jeżeli jednak nie chcemy rezygnować z ćwiczeń, lepiej jest je wykonywać wcześnie rano lub wieczorem, gdy najgorszy upał już zejdzie.
Jeżeli to możliwe, warto korzystać z wentylatorów i klimatyzacji dostępnej w pomieszczeniach. Jeżeli na dworze wieje choćby lekki wiaterek można pootwierać wszystkie okna, żeby wpuścić go do mieszkania, jeżeli nie, to zawsze pozostaje zasunięcie wszystkich rolet i żaluzji, które ograniczą dostęp promieni słonecznych do pomieszczeń i w ten sposób nie będą ich nagrzewać. Jeżeli można, to najlepiej unikać wychodzenia z domu, albo przekładać załatwianie spraw na późniejsze pory, gdy temperatura na dworze będzie znacznie znośniejsza.
jeden komentarz