Jak prawidłowo wykonać trening animal flow?

trening na macie

Od jakiegoś czasu coraz głośniej jest na temat animal flow. To bardzo ciekawy trening, łączący w sobie kilka różnych dyscyplin sportowych. Niestety, podobnie jak podczas uprawiania innych sportów, bardzo łatwo przy nim o kontuzje. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać trening animal flow.

Na czym polega trening animal flow?

Trening animal flow szturmem wdarł się na sale fitness oraz do naszych domowych treningów. Polega on na ćwiczeniu całego ciała poprzez naśladowaniu ruchów zwierząt oraz prehistorycznych ludzi. Czerpie z wielu dziedzin sportu – capoeiry, kalisteniki, jogi oraz gimnastyki. Dzięki połączeniu ćwiczeń siłowych oraz rozciągających możliwe są: wymodelowanie sylwetki, a także wzrostu koordynacji nerwowo-mięśniowej oraz zwiększenie zakresu ruchu. Trening polega na wykonywaniu ćwiczeń takich jak: wykroki, wysoki, czy przysiady i łączeniu ich płynnymi przejściami.

warto przeczytać:  Co daje trening animal flow? Zalety animal flow

Jak prawidłowo wykonać trening animal flow?

Jeżeli planujesz ćwiczyć animal flow bez instruktora zapoznaj się z materiałami udostępnianymi w Internecie przez zawodowych trenerów. Dzięki temu poznasz teorię jak bezpiecznie ćwiczyć. Pamiętaj, że aby prawidłowo wykonywać trening animal flow zarówno w domu, jak i klubie fitness należy poprzedzić go rozgrzewką – to niezmienna zasada w każdej dyscyplinie sportu. Warto skupić się na nadgarstkach, biodrach, kolanach i stopach.
należy pamiętać, że każde zajęcia powinny składać się z 6 komponentów:

 • mobilizacja nadgarstków,
 • aktywacja, czyli wspomniana wcześniej rozgrzewka,
 • rozciąganie,
 • zwierzęce ruchy,
 • dynamika,
 • płynne przejścia.

Początkującym polecamy ćwiczenie pozycji oraz przejść „na sucho”, by po opanowaniu ich połączyć je flow. Zmniejszy to ryzyko kontuzji i sprawi, ze ćwiczenia będą wykonywane z zachowaniem prawidłowej techniki.

warto przeczytać:  Animal flow – co to jest? Na czym polega animal flow?

Jaki strój i buty do animal flow?

W prawidłowym wykonywaniu animal flow liczy się nie tylko technika, ale i właściwy ubiór. Warto pamiętać, że podczas ćwiczeń należy być ubranym w wygodne ubrania we właściwym rozmiarze. Do treningu animal flow warto zdecydować się na legginsy oraz sportowy top lub koszulkę. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór bardziej obcisłego kroju, by nie podwijał się podczas ćwiczeń np. wyskoków. Warto wybrać ubranie z poliestru. Podczas zajęć animal flow ważne jest także obuwie – najlepiej zdecydować się na buty do fitnessu. Są lekkie, a przy tym amortyzują i stabilizują stopę. Warto zdecydować się na model z naturalnego materiału z antypoślizgową podeszwą. Można ćwiczyć także na boso – pozwoli na to lepszą kontrolę nad ciałem.

warto przeczytać:  Co to jest Animal flow?

Animal flow – szkolenie

Zarówno dla amatorów chcących zagłębić tajniki animal flow, jak i profesjonalnych trenerów organizowane są szkolenia i warsztaty, pozwalające na zapoznanie się z tymi ćwiczeniami. Zazwyczaj możliwe jest nabycie uprawnień instruktorskich, jak i rozległej wiedzy, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, a także jak zwiększyć mobilność oraz wydajność na treningu. Prowadzącymi są osoby doświadczone w branży fitness, posiadające ogromną wiedzę na ten temat. Podczas kilku szkoleń, które odbyły się w przeszłości możliwe było otrzymanie materiałów szkoleniowych nagranych przez twórcę animal flow – Mike’a Fitcha, które pozwalają na lepsze zrozumienie ruchów oraz przejść.

jeden komentarz

 1. Chmielewska

  27 maja 2022 o 13:24

  Brzmi jak coś dla mnie – dobra zabawa + mocne zmęczenie. Będę musiała przetestować na własnej skórze 😀

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *