Gdzie pojechać w góry w Polsce?

Bieszczady widok na Połoniny

Polskie góry z pewnością są miejscem wartym zwiedzenia. Wybór jest jednak spory i nie zawsze się wie, w które miejsce najlepiej się udać. Miejscowości i możliwości jest naprawdę bardzo wiele i zanim zdecydujemy się na taką górską wycieczkę, należy wszystko wcześniej odpowiednio przemyśleć i zastanowić się nad tym, czego oczekujemy po takiej wyprawie.

Kiedy warto jechać w góry?

Góry to doskonały pomysł na wypad praktycznie o każdej porze roku. Niezależnie od tego czy jest to zima, wiosna, lato czy jesień, zawsze można skorzystać z uroków naszych Polskich gór. Oczywiście wcześniej trzeba się zastanowić czego od takiej wycieczki oczekujemy, czyli innymi słowy, co chcemy w górach robić. Jeżeli chodzi nam o wycieczki górskie, szlaki i wspinaczki, wówczas należy skupić się na górach i miejscowościach, które są do tego najlepiej przygotowane. Innym wystarczy samo przebywanie w podgórskich miastach i delektowanie się widokami, odpoczynek, relaks i świeże górskie powietrze.

Tatry

Najbardziej popularne góry, które przyciągają licznych turystów, którzy chcą zarówno wypocząć, jak również spędzić czas bardziej aktywnie, przez długie górskie wędrówki czy wspinaczki (liczne szczyty, jak Giewont czy Rysy). Można tam również znaleźć liczne szlaki turystyczne, zarówno dla tych mniej, jak i bardziej wprawionych, z czego dla tych drugich można polecić szlak Orlą Perć, która jest bardzo trudną trasą.

Można tam znaleźć wiele wyciągów, nartostrad i stoków narciarskich, ale dla miłośników leniwego wypoczynku również powinno się coś znaleźć, czego przykładem są liczne muzea, kawiarnie czy karczmy. Najbardziej popularne miejscowości to Zakopane, Bukowina Tatrzańska czy Szczawnica.

Tatry

Bieszczady

A może by tak rzucić wszystko i jechać w Bieszczady? Te góry mają swój niezwykły urok, który od lat przyciąga wielu turystów niezależnie od pory roku. Znajdują się tu szerokie połacie zwane połoninami, które z pierwotnymi lasami bukowymi tworzą niezwykły widok, a piesze wędrówki cieszą się niezmiennym zainteresowaniem.

Doskonałe miejsce zarówno na zimowe szaleństwa, jak letni wypoczynek w towarzystwie piękna przyrody. Do tego dochodzą również liczne jeziora, gdzie można zakosztować żeglarskiej przygody. Najpopularniejsze miejscowości w Bieszczadach to Solina, ze słynnym jeziorem Solińskim, a także Baligród, Polańczyk, Ustrzyki Dolne oraz wiele innych.

Beskidy

Jest to część gór należąca do Karpat i podobnie jak inne regiony górskie, jest często odwiedzany przez turystów, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i wypoczynkowych. Beskidy cenione są za swoje niezwykłe piękno i można tam znaleźć wiele niezwykłych miejsc, jak również liczyć na wspaniałe wycieczki górskie i turystyczne. Jest to także częsty wybór turystów, którzy wybierają się w Beskidy w celach uzdrowiskowych. Najpopularniejsze miasta to Wisła, Szczyrk, Ustroń, Brenna, Istebna.

Beskid widok na strumień

Karkonosze

Karkonosze są częścią Sudetów i jednocześnie bardzo starymi górami. Często są odwiedzane przez turystów, głównie przez wzgląd na panujący tam spokój i ciszę, jednakże, podobnie jak inne regiony górskie i tu można znaleźć liczne atrakcje związane ze sportami zimowymi, jak również liczne szlaki turystyczne. Dla każdego dostępna jest Śnieżka, najwyższy szczyt w Karkonoszach, który nie jest trudny do zdobycia. Dodatkowo nie można zapomnieć o Karkonoskim Parku Narodowym. Warto odwiedzić takie miejscowości, jak Szklarska Poręba, Karpacz, Michałowice.

2 Comments

  1. Danka

    4 października 2016 o 10:35

    ja uwielbiam Tatry. Kolejka na Kasprowy Wierch, wędrówka na Giewont i spacery po Hali Gąsienicowej – to co kocham najbardziej.

  2. Tomek N.

    4 października 2016 o 15:10

    A ja lubię Beskidy. Jest tam jakoś spokojniej. W Tatrach zawsze jest sporo ludzi.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *