Co to jest kredyt konsolidacyjny, jakie daje korzyści, jakie są wymagania…

Skórzany portfel

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, który ostatnimi laty zyskał na popularności. Z założenia ma on pomóc w uregulowaniu bieżących zobowiązań w formie łatwiejszej do spłaty. Czym konkretnie jest kredyt konsolidacyjny i jakie są jego korzyści? Kiedy warto po niego sięgnąć? Kto może liczyć na konsolidację długu?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy, który pojawił się na rynku już dosyć dawno, jednak swoją popularność zyskał dopiero znacznie później i dziś klienci chętnie po niego sięgają, zwłaszcza gdy mają większą ilość zobowiązań i pojawiają się trudności w spłacie. Mówiąc krótko – kredyt konsolidacyjny to inaczej połączenie w jedno dwóch lub kilku innych zobowiązań na nowych warunkach z nową niższą ratą i jednolitą stopą procentową. Często wiąże się to też z wydłużeniem czasu spłaty, ale na korzystniejszych warunkach. Kredyt konsolidacyjny szczegółowo opisuje serwis finansowy KonsolidujKredyt.pl, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat tego produktu bankowego. Warto znać zalety i wady, jakie ze sobą niesie, a także to, kto i kiedy może się o takie zobowiązanie ubiegać.

Jakie są korzyści kredytu konsolidacyjnego?

Jedną z najistotniejszych korzyści, jakie niesie kredyt konsolidacyjny jest ustalenie jednej niższej raty w miejscu kilku, które po zsumowaniu mogą mocno obciążać nasz domowy budżet, zwłaszcza gdy w wyniku nieprzewidzianych sytuacji, nasza sytuacja finansowa ulega pogorszeniu. Kredyt konsolidacyjny pozwala więc ustabilizować ten stan i ułatwić nam regularne spłacanie zadłużenia. Pozwala to także na większą wygodę przy spłacaniu rat, bowiem zamiast pamiętać o kilku zobowiązaniach trzeba pamiętać tylko o jednym. Dzięki tej ofercie można połączyć w jedno wszystkie nasze kredyty oraz pożyczki zaciągnięte w bankach – czasem zdarza się, że możliwe jest też skonsolidowanie pożyczek pozabankowych.

Pozwala to oczywiście na dostosowanie warunków spłaty do naszych aktualnych możliwości finansowych, a także w wielu przypadkach banki dają możliwość zaciągnięcia dodatkowych środków na dowolny cel.

Jakie są warunki przyznania kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy celowy, który przeznaczony jest na spłatę dotychczasowych zobowiązań w zamian za nową umowę kredytową. To sprawia, że jest on traktowany jak każda inna oferta tego typu, a klient, który składa wniosek o konsolidację musi zostać dokładnie zweryfikowany. Sprawdzana jest jego zdolność i historia kredytowa, a także historia spłat zobowiązań, które chce połączyć. Kredytobiorca nie może mieć żadnych zadłużeń, ani w przeszłości, ani tym bardziej obecnie. Konsolidacja ma na celu pomóc osobom, które regulują swój dług terminowo, jednak z różnych powodów staje się to coraz trudniejsze.

Jakie są wady kredytu konsolidacyjnego?

Wybór kredytu konsolidacyjnego wydaje się być najlepszym lekarstwem na problemy finansowe i nadmiar zobowiązań – jest tak, ale tylko w przypadku, gdy wybierzemy go rozsądnie. Konsolidacja wiąże się z wydłużeniem czasu spłaty, a to oznacza, że siłą rzeczy zwiększa się koszt samego zobowiązania. Dodatkowo jeżeli nasza zdolność kredytowa nie jest najlepsza i decydujemy się na hipoteczny kredyt konsolidacyjny, wówczas dodatkowo zastawiamy własne mieszkanie. Trzeba też pamiętać, że ten produkt finansowy nie likwiduje naszego zadłużenia, tylko ułatwia nam jego spłatę – nie dostajemy pieniędzy od banku, zostają one przekazane wierzycielom, u których dotychczasowo mieliśmy swoje długi.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *