Jaki powinien być idealny pracownik? Lista pożądanych cech

Grupa pracowników

Pracodawca przy wyborze pracownika kieruje się wieloma czynnikami, chcąc zatrudnić jak najlepszego kandydata. Kandydat również się zastanawia nad tym, czego może oczekiwać pracodawca i chce się zaprezentować z jak najlepszej strony. Wymiana konkretnych cech to jednak za mało, ponieważ w praktyce wszystko się okaże i wtedy będzie widać ile naprawdę jest wart pracownik. Jakimi cechami powinien się charakteryzować wymarzony ideał?

Pracowitość i sumienność

Jest to pierwsza cecha, jaka przychodzi na myśl, gdy myślimy o idealnym pracowniku. Nikt nie chce przyjmować do pracy człowieka, który całymi dniami nie będzie robił nic innego, tylko siedział i zbijał bąki. Pracownik musi się przykładać do pracy i to sumiennie, czyli wykonywać swoje obowiązki z należytą starannością.

Dobra komunikatywność

Za tymi słowami kryją się umiejętności mówienia, słuchania i pisania. Chodzi tu przede wszystkim o zdolność do komunikacji z innymi pracownikami, jak i klientami. Jest to umiejętność całkowicie niezbędna, niezależnie od stanowiska, jakie ma się zajmować, choć istnieją zawody, gdzie odgrywa ona kluczową rolę.

Człowiek pracujący przy komputerze i z telefonem w ręce

Odpowiedzialność

Kolejna z ważnych cech, o której lepiej nie zapominać. Przychodząc do pracy, wchodzi się w pewien specyficzny klimat, którego stajemy się całością. Wykonywane przez nas zadania mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie firmy, a nieodpowiedzialność jednej osoby może być sporym zagrożeniem nie tylko pod względem finansowym, ale może mieć wpływ na zdrowie i życie. Szczególnie dotyczy to chociażby takich zawodów jak lekarze, albo pracownicy fizyczni pracujący przy niebezpiecznych maszynach.

Organizacja czasu pracy

Pracując często mamy kilka zadań do zrealizowania. Dobra organizacja czasu pracy pozawala na to, by wykonywać wszystkie swoje obowiązki w określonych porach i z poświęceniem im należytej uwagi. Właściwa organizacja pracy to gwarancja efektywności, bez zbędnego marnowania czasu, który można by poświęcić na coś bardziej istotnego. Jest to umiejętność planowania, wyznaczania priorytetów oraz właściwa organizacja czasu i przestrzeni w pracy.

Miejsce pracy z komputerem, telefonem i notatnikiem

Ambicja

Może się to kojarzyć niekoniecznie pozytywnie, ale ambicja jest równie ważna, podobnie jak pasja. Podejmujemy się konkretnej pracy i przykładamy się do niej, bo chcemy, bo widzimy w tym sens, bo zamierzamy osiągnąć coś więcej. To także dążenie do rozwoju, wychodzenie naprzeciw pracodawcy z pomysłami związanymi z lepszym usprawnieniem pracy. Nie chcemy tkwić w miejscu, tylko działać i robić coraz to nowe rzeczy, pogłębiać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności.

Samodzielność

Każdy nowy pracownik musi się najpierw wdrożyć do nowej pracy, a to zazwyczaj wymaga czasu. Pracodawcy cenią w pracownikach zdolność do samodzielnego myślenia i działania, bo to znacznie skraca proces wdrażania i pozwala pracownikowi zapoznanie się ze swoimi obowiązkami, dzięki czemu będzie mógł on w bardzo krótkim czasie podjąć się wyznaczonych mu zadań bez żadnych obaw ze strony pracodawcy i ciągłego prowadzenia za rękę.

4 Comments

 1. Elza

  27 września 2016 o 08:28

  Każdy pracodawca chciałby mieć idealnego pracownika, ale w życiu nie ma tak dobrze. Idealny pracodawca to też ciekawy mit.

 2. arak

  28 września 2016 o 15:18

  Nie ma idealnego pracownika i nie ma idealnego pracodawcy. To nie znaczy że w/w cechy są na plus pracownika.

 3. Wiola Andrus

  4 października 2016 o 15:13

  Chętnie bym poczytała o cechach idealnego pracodawcy. Macie może gdzieś taki artykuł? 😉

 4. Joanna

  6 października 2016 o 12:28

  Artykuł o cechach dobrego pracodawcy na pewno byłby ciekawy i cieszyłby się niemałym zainteresowaniem ze strony czytelników. A jeśli chodzi o dobrego pracownika to musi być sumienny i rzetelnie wykonywać powierzone mu obowiązki

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *