Bioaktywatory do przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb – rodzaje preparatów i ich działanie

rura w ogrodzie

Myślisz o założeniu przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba? Nie wiesz jednak, czy to dobra decyzja i jak to wszystko działa? Podpowiadamy!

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń, które służą do neutralizacji ścieków, które wytwarzane są w domu. To alternatywa dla szamba. Są pewne warunki, które są konieczne, aby eksploatacja przydomowej oczyszczalni była właściwa. Należy kontrolować skład odpływu, ale i regulować natlenienie oraz ilość kultur mikroorganizmów. Nie bez znaczenia jest również usuwanie osadów.

A po co to wszystko? Przede wszystkim po to, aby oczyścić ścieki na proste i nieszkodliwe dla środowiska związki mineralne przy wykorzystaniu naturalnych procesów biologicznych. Jednak aby to wszystko dobrze przebiegało, konieczne jest stosowanie bioaktywatorów. Czym są i jak ich używać?

Bioaktywatory do przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb

Bioaktywatory do przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb to preparaty, które stosowane są w celu ich oczyszczenia, pozbawienia przykrego zapachu, odblokowania układów. Najczęściej przygotowane są w formie proszku, pastylek lub płynów. Bioaktywatory do ścieków to m.in.kapsułki i saszetki (www.ekodrensklep.pl), które są łatwo dostępne i proste w stosowaniu.

Znajdują się w nich mikroorganizmy, które rozkładają ścieki na substancje proste. Jakie? Wodę, azot, dwutlenek węgla. Istotne jest jednak to, by stawiać na takie drobnoustroje, które przyswajają substancje w środowisku tlenowym. Inaczej dojdzie do procesów gnilnych.

Rodzaje bioaktywatorów do przydomowych oczyszczalni ścieków i ich działanie

Można wyróżnić kilka rodzajów bioaktywatorów. Oczywiście każde z nich to po prostu bakterie, które mają różne działanie. Przykładowo zestaw szczepów bakterii z drożdżami i enzymami może przyspieszać neutralizację i rozkład ścieków. Dzięki czemu zneutralizowany jest zapach i usuwane są niedrożności.

W sytuacji, gdy zakłada się nową oczyszczalnię, jest świeżo opróżniona lub doszło do zniszczenia flory bakteryjnej, konieczne jest jej dostarczenie .W tym celu daje się specjalny bioaktywator, który ma skoncentrowaną recepturę.

Są i biopreparaty, które wspomagają każdy z procesów oczyszczania. Dzięki temu sedymentacja, napowietrzanie, oczyszczanie właściwe przebiega wydajnie. Co więcej, zmniejszona jest częstotliwość wywozu osadów i nie ma kolmatacji odbiornika ścieków oczyszczonych.

Oczywiście to nie wszystkie preparaty. Te jednak nie tylko polepszają skład flory bakteryjnej, ale i mają świetny wpływ na drożność całej instalacji. Dzięki temu staje się ona praktycznie bezobsługowa.

Jak używać bioaktywatorów do oczyszczalni i szamba?

Oczywiście na każdym preparacie powinna znajdować się informacja na temat tego, jak właściwie stosować bioaktywator. Najczęściej jednak – bez znaczenia czy ma się proszek, tabletki, czy granulki – umieszcza się je w WC lub w zlewie i zalewa wodą. Dzięki temu dostają się do oczyszczalni i tam są w stanie wypełniać swoje zadanie. Dobre preparaty wystarczy dodać 1-2 razy w roku.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *