Myślisz o założeniu przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba? Nie wiesz jednak, czy to dobra decyzja i jak to wszystko działa? Podpowiadamy!
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń, które służą do neutralizacji ścieków, które wytwarzane są w domu. To alternatywa dla szamba. Są pewne warunki, które są konieczne, aby eksploatacja przydomowej oczyszczalni była właściwa. Należy kontrolować skład odpływu, ale i regulować natlenienie oraz ilość kultur mikroorganizmów. Nie bez znaczenia jest również usuwanie osadów.
A po co to wszystko? Przede wszystkim po to, aby oczyścić ścieki na proste i nieszkodliwe dla środowiska związki mineralne przy wykorzystaniu naturalnych procesów biologicznych. Jednak aby to wszystko dobrze przebiegało, konieczne jest stosowanie bioaktywatorów. Czym są i jak ich używać?
Bioaktywatory do przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb to preparaty, które stosowane są w celu ich oczyszczenia, pozbawienia przykrego zapachu, odblokowania układów. Najczęściej przygotowane są w formie proszku, pastylek lub płynów. Bioaktywatory do ścieków to m.in.kapsułki i saszetki (www.ekodrensklep.pl), które są łatwo dostępne i proste w stosowaniu.
Znajdują się w nich mikroorganizmy, które rozkładają ścieki na substancje proste. Jakie? Wodę, azot, dwutlenek węgla. Istotne jest jednak to, by stawiać na takie drobnoustroje, które przyswajają substancje w środowisku tlenowym. Inaczej dojdzie do procesów gnilnych.
Można wyróżnić kilka rodzajów bioaktywatorów. Oczywiście każde z nich to po prostu bakterie, które mają różne działanie. Przykładowo zestaw szczepów bakterii z drożdżami i enzymami może przyspieszać neutralizację i rozkład ścieków. Dzięki czemu zneutralizowany jest zapach i usuwane są niedrożności.
W sytuacji, gdy zakłada się nową oczyszczalnię, jest świeżo opróżniona lub doszło do zniszczenia flory bakteryjnej, konieczne jest jej dostarczenie .W tym celu daje się specjalny bioaktywator, który ma skoncentrowaną recepturę.
Są i biopreparaty, które wspomagają każdy z procesów oczyszczania. Dzięki temu sedymentacja, napowietrzanie, oczyszczanie właściwe przebiega wydajnie. Co więcej, zmniejszona jest częstotliwość wywozu osadów i nie ma kolmatacji odbiornika ścieków oczyszczonych.
Oczywiście to nie wszystkie preparaty. Te jednak nie tylko polepszają skład flory bakteryjnej, ale i mają świetny wpływ na drożność całej instalacji. Dzięki temu staje się ona praktycznie bezobsługowa.
Oczywiście na każdym preparacie powinna znajdować się informacja na temat tego, jak właściwie stosować bioaktywator. Najczęściej jednak – bez znaczenia czy ma się proszek, tabletki, czy granulki – umieszcza się je w WC lub w zlewie i zalewa wodą. Dzięki temu dostają się do oczyszczalni i tam są w stanie wypełniać swoje zadanie. Dobre preparaty wystarczy dodać 1-2 razy w roku.
brak komentarzy