11 grzechów, które popełniasz wobec swojej skóry

Kobieta łapie się za głowę

Stajesz przed lustrem i ogarnia Cię przerażenie, ponieważ nie poznajesz swojej twarzy? Zastanawiasz się, co mogło być przyczyną, że zamiast księżniczki widzisz Pirlipatę? Nie stresuje się tylko zobacz, co szkodzi Twojej skórze.

1. Nie stosujesz filtrów w kremie na dzień

Jeśli zrezygnujesz z codziennej ochrony przed przed promieniowaniem UV możesz się spodziewać, że proces starzenia będzie szybciej widoczny na Twojej cerze. Stosuj filtry nawet w pochmurny dzień, gdyż szkodliwe promieniowanie przenika także przez szkło. Zdecyduj się na filtry wynoszące przynajmniej 30 SPF, wybieraj także formuły bogate w antyoksydanty, zawierające witaminę C.

2. Palisz papierosy

Skóra palaczy jest często niedotleniona, szara lub ziemista. Przy każdym zaciągnięciu papierosem następuje skurcz mięśni, co prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych i mniejszego dopływu krwi do tkanek. Włókna kolagenowe i elastynowe są niszczone przez wolne rodniki obecne w dymie tytoniowym.

Kobieta w bluzie z kapturem pali papierosa

3. Za mało śpisz

Jeśli za mało śpisz, Twój organizm traci szansę na zregenerowanie się. Twoja skóra najlepiej przyswaja składniki odżywcze między północą o 6 rano – wtedy też komórki skóry dzielą się dziesięciokrotnie szybciej niż w ciągu dnia.

4. Nie zmywasz makijażu

Tym, co bardzo szkodzi Twojej cerze jest makijaż noszony przez 24 godziny na dobę. Brak demakijażu może przyczynić się do pozatykanych porów, a stąd już tylko krok do powstawania wyprysków.

Kobieta w mocnym makijażu

5. Wyciskasz pryszcze lub punktowo je usuwasz

Wyciskając pryszcze popełniasz zbrodnię przeciwko skórze, ponieważ zamiast pozbyć się zmiany skórnej, rozprzestrzeniasz ją na większym fragmencie cery. Punktowe usuwanie krost prowadzi do wysuszenia i łuszczenia się cery, dlatego Twoją żelazna zasadą pielęgnacji powinno być: nigdy nie wyciskaj!

6. Często zamieniasz krem na inny

Pamiętaj, że zbyt częste zmiany kosmetyków nie służą Twojej cerze. Być może decydujesz się na zmianę specyfiku pielęgnacyjnego, bo wydaje Ci się, że Twój krem nie działa. Jednak, by zobaczyć konkretne efekty, należy stosować kosmetyk przynajmniej przez 30 dni, tylko wtedy skóra będzie w stanie zregenerować się.

7. Rezygnujesz z kremu ochronnego

Skóra ze zmianami naczyniowymi nie lubi nagłych skoków temperatury. Jeśli nie zastosujesz odpowiedniego kremu ochronnego, możesz złapać się na tym, że przybywa Ci popękanych naczynek. Ograniczaj również szoki temperaturowe – jeśli uda Ci się rozgrzewać lub ochładzać się stopniowo, Twoja skóra na tym zyska.

8. Zbyt mało pijesz

Aby skóra była prawidłowo nawilżona powinnaś wypijać 1,5 litra wody mineralnej. Samo stosowanie kosmetyków może jej nie wystarczyć.

Woda tworzy bąbelki

9. Podjadasz słodycze i przekąski

Skóra nie lubi, kiedy fundujesz jej dawkę czegoś słodkiego lub bardzo ostrego, może wtedy zareagować pryszczami i pogorszeniem jakości (mogą się na niej pojawić widoczne naczynia krwionośne).

10. Chodzisz do solarium

Słońce jest skórze bardzo potrzebne, ale wizyta w solarium już niekoniecznie. Jeśli korzystasz z niego często Twoja skóra będzie szybciej się starzeć.

11. Używasz wciąż tego samego kremu

Podobnie jak zbyt częsta zmiana kosmetyków, Twojej skórze może zaszkodzić także zbyt rutynowe podejście. Jeśli od lat używasz kremu do cery tłustej, a z czasem stała się już ona mieszana, spodziewaj się wysuszonego i złuszczonego naskórka. Określ potrzeby swojej skóry konsultując się z dermatologiem lub kosmetyczką.

Jeśli czujesz, że mimo starań Twoja cera nie wygląda zbyt dobrze, przyjrzyj się swoim codziennym nawykom pielęgnacyjnym. Czasem wystarczy mała zmiana, by szybko zobaczyć pozytywne efekty.

2 Comments

  1. Kosa

    27 września 2016 o 08:48

    Z przykrością muszę stwierdzić, że część z tych grzechów niestety popełniam. Mea culpa!

  2. Maszkara

    28 września 2016 o 15:10

    Ja akurat piję dużo, może nie do końca odpowiednie trunki. Grzechów mamy sporo. Dbajmy o zdrowie i tyle.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *