10 najlepszych filmów w 2015 roku

Rolka filmowa z napisem

Każdy rok obfituje w dziesiątki, jak nie setki nowych filmów wchodzących do kin. Każdy może znaleźć coś dla siebie, są jednak takie tytuły, na które wyczekuje każdy lub prawie każdy i jeszcze przed premierą uznawane są za hity. Jakie filmowe hity mieliśmy szansę obejrzeć w zeszłym roku? Lista jest oczywiście długa, tu jednak przedstawimy 10 naszym zdaniem najlepszych (kolejność nie ma znaczenia).

1. Szybcy i wściekli 7

To film wyczekiwany przez bardzo wielu fanów. Po śmierci Paula Walkera, z początku nie było wiadomo, co będzie z filmem, jednak ostatecznie rozwiązano problem i dobrnięto do końca. Jeszcze przed premierą budził ogromne zainteresowanie i wiele emocji. Niespodziewana śmierć aktora nie przeszkodziła w dokończeniu produkcji, co więcej, cały film został zrealizowany w hołdzie zmarłemu. To również doskonała rozrywka i wartka akcja, ze starymi znanymi bohaterami.

Dla przypomnienia warto sobie zobaczyć też poprzednie części. Szybcy i wściekli z 2001 roku to pierwszy odcinek, który dopiero wprowadza widza w świat gangu i nielegalnych wyścigów samochodowych. Dzięki znakomitej obsadzie, dynamice akcji i świetnie dobranej muzyce historia ta szybko zyskała wielu fanów na całym świecie. Z kolei następne dwie części spotkały się ze sporą falą krytyki. Czy słusznie? Najlepiej zobaczyć je w Player i przekonać się samemu.

2. Spectre

Kolejny film o Bondzie, który swoją premierę miał w listopadzie. James Bond to kultowa postać, na stałe zapisana w kulturze popularnej. Kolejny film z Danielem Craigiem i najprawdopodobniej ostatnia odsłona serii z jego udziałem. Jest to zapewne film, którego nie należy przegapić, a na nudę również nie będzie można narzekać. Szalone pościgi, szybkie brutalne akcje wciągają nas w świat intryg i tajnych organizacji.

3. Snajper

To przejmujący dramat oparty na biografii słynnego Chris’a Kyle’a, najlepszego snajpera w historii elitarnej jednostki wojskowej Navy SEALs. Reżyserem filmu jest Clint Eastwood. Jest to smutny, pesymistyczny obraz ukazujący człowieka, który postanowił opuścić dom, aby na obcej ziemi walczyć w słusznej sprawie. Pokazuje przemianę człowieka w obliczu ciężkich przeżyć i co tak naprawdę wojna nam przynosi i jak wiele odbiera.

4. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Jest to film wyczekiwany przez wielu fanów, przez jednych z obawą, przez innych z ogromnym entuzjazmem. Film swoją premierę miał w grudniu i już krótko potem zaczął pobijać wszelkie rekordy oglądalności. Początek nowej trylogii skierowany zarówno do starych wyjadaczy, jak i nowych, młodych widzów, będących nowym pokoleniem fanów. Nowa historia z nowymi bohaterami, ale pod przewodnictwem starych dobrych znajomych. Jesteśmy w domu!

5. Mad Max: Na drodze gniewu

Następny wyczekiwany przez fanów hit. Nowa odsłona starego filmu, który zdecydowanie zasługuje na pochwałę, zwłaszcza pod względem wizualnym. Zdegradowane społeczeństwa walczące o przetrwanie i mnóstwo eksplozji. Akcja, która zdecydowanie nie pozwoli się nikomu nudzić.

6. Jurassic World

Kolejna nowa odsłona starego hitu i równie mocno wyczekiwana. Oczekiwania fanów były spore, niektórzy mogli się zawieść, ale sporo osób z pewnością przyzna, że czas spędzony w kinie nie był stracony. Stworzony przez naukowców dinozaur ucieka i w tym momencie sytuacja w parku zaczyna wyglądać źle. Akcja, pościgi i ucieczki, niesamowite efekty oraz wspaniali aktorzy. Pozycja obowiązkowa dla każdego.

7. Avengers: Czas Ultrona

Kolejna już odsłona przygód znanych i lubianych bohaterów. Klasyczne postacie komiksów Marvela oraz walka dobra ze złem. Ziemia znów znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie i tylko zgrana grupa bohaterów jest w stanie ocalić ludzi przed zagładą. Przepis na sukces? Zdecydowanie.

8. Marsjanin

Adaptacja książki o tym samym tytule. W roli głównej Matt Damon, który został pozostawiony sam na czerwonej planecie bez możliwości powrotu, bez łączności z Ziemią i z nielicznymi zapasami. Walka o przetrwanie w trudnych warunkach na obcej, całkowicie opustoszonej planecie, ukazuje ludzką zaradność i wolę walki, walki, którą trzeba stoczyć samemu. Jak się okazuje, fantastyka naukowa może przekazać nam znacznie więcej, niż tylko widowiskowe akcje bez głębszego przesłania.

9. W głowie się nie mieści

Animacja od Pixara, która niekoniecznie jest skierowana tylko do młodszej widowni. Starsi widzowie również mogą się przy tym dobrze bawić. Ta animacja to nie tylko duża dawka humoru, ale także ukazanie problemów z jakimi borykamy się na co dzień oraz emocjami, które mają duży wpływ na nasze zachowania i postrzeganie świata. To zabawna, pełna akcji, ale i bardzo poruszająca historia, którą warto obejrzeć.

10. Makbet

Makbet to ekranizacja jednaj z najsłynniejszych dramatów Szekspira. Takich ekranizacji było już wiele. Jest to mroczy i przejmujący obraz pokazujący, jak żądza władzy może doprowadzić do szaleństwa i to wszystko za sprawą kobiety.

2 Comments

  1. kinomaniaczka

    6 października 2016 o 12:30

    Fajna lista, niektóre już oglądałam, z innymi się jeszcze nie zapoznałam ale to tylko kwestia czasu. Jeśli chodzi o filmy z 2015 roku to poleciłabym jeszcze polskie „Chemię” i „Demona” bardzo ciekawe i warto się z nimi zapoznać

  2. good_day

    11 października 2016 o 13:28

    Ja bardzo czekałam na Avengersów i Gwiezdne Wojny. Oba filmy nie rozczarowały mnie, ale też nie zafascynowały. Za to bardzo pozytywnym zaskoczeniem były dla mnie Mad Max i W głowie się nie mieści. Bardzo dobre produkcje z ciekawym pomysłem i realizacją. A Bond, jak to Bond. Trochę kiczowaty, ale dało się oglądać.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *