Rolety zewnętrzne: rodzaje, wady i zalety, kiedy warto montować

rolety zewnętrzne

W nowo budowanych domach rolety zewnętrzne to już niemal standard, natomiast coraz więcej osób decyduje się na założenie ich także w starszych budynkach. Do wyboru jest wiele rodzajów rolet zewnętrznych, jeśli więc rozważamy ich zakup, warto zapoznać się z każdym z nich, a także poznać wszelkie wady i zalety tego rozwiązania.

Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?

Na początku warto zwrócić uwagę na to, z czego składają się rolety zewnętrzne. Najważniejsze elementy to obudowa rolety (skrzynia i prowadnice), napęd manualny lub elektryczny oraz pancerz. Wiele rodzajów rolet zewnętrznych można znaleźć w marketach budowlanych, na stronach producentów lub na www.homebook.pl/produkty/rolety-zewnetrzne.
Wśród rodzajów rolet wewnętrznych warto wyróżnić:

  • rolety natynkowe – montowane na murze lub we wnęce okiennej. Można montować je zarówno w starszych budynkach, jak i w nowo
    powstałych,
  • rolety naokienne – skrzynka tej rolety montowana jest wraz z oknem we wnęce okiennej. Możliwość instalacji tego rodzaju rolet istnieje podczas montowania nowej lub wymianie starej stolarki okiennej,
  • rolety podtynkowe – do zamontowania tego rodzaju rolet potrzebna jest specjalnie przygotowana wnęka w nadprożu. Decydując się na to rozwiązanie musimy brać je pod uwagę już na etapie tworzenia projektu budynku,
  • rolety RKS – tutaj również istnieje możliwość montażu wyłącznie w nowym budownictwie, gdyż skrzynka musi zostać zamontowana w miejscu nadproża okna, a następnie całkowicie zabudowana.

Zalety i wady rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne pełnią różne funkcje przez cały rok. Latem stanowią najlepszą ochronę zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Dzięki temu, że montowane są na zewnątrz, odbijają promienie słonecznie zdecydowanie bardziej skutecznie niż rolety wewnętrzne. Efekt, jaki możemy uzyskać dzięki temu rozwiązaniu to zaciemnienie i utrzymanie chłodnej temperatury w mieszkaniu.
Zimą natomiast przestrzeń pomiędzy szybą okna a pancerzem rolety tworzy tzw. poduszkę powietrzną, która stanowi dodatkową izolację cieplną. Dzięki temu możemy zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię, a tym samym obniżyć koszty jego ogrzewania.

Dodatkowymi zaletami, które mają istotne znaczenie niezależnie od pory roku jest zwiększenie bezpieczeństwa (rolety zewnętrzne pełnią funkcję antywłamaniową) oraz izolacja akustyczna. Rolety zewnętrzne zdecydowanie wydłużają czas potrzebny na włamanie się do budynku i zdecydowanie obniżają poziom hałasu w pomieszczeniach, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków usytuowanych w pobliżu ruchliwych dróg.

Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania to jest ich niewiele. Niektóre osoby mogą uznać ich wygląd za mało estetyczny, jednak nowoczesne technologie pozwalają na montaż rolet w taki sposób, aby były jak najmniej widoczne.

Kiedy warto montować rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne są dobrym rozwiązaniem dla każdego rodzaju budynków. Dzięki temu, że dostępne są takie, które można montować tak naprawdę w każdym momencie, nie istnieje konieczność planowania tego z dużym wyprzedzeniem, np. na etapie tworzenia projektu. Jeśli jednak mamy zamiar wybudowania nowego domu, to warto przemyśleć tę kwestię, gdyż dzięki temu znacznie zwiększamy swoje możliwości jeśli chodzi o wybór rolet różnego typu.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *