Rodzaje nitownic, do czego przyda się nitownica?

Kolaż z nitownicami

Nitownica jest narzędziem budowlanym, które umożliwia łączenie ze sobą różnych elementów. Dzięki nitownicy można połączyć kilka części zupełnie od siebie niezależnych. Narzędzie to ma rożne zastosowania, może na przykład zastąpić młotek, wyróżnia się też kilka rodzajów nitownic.

Po co używać nitownicy?

Nitownica służy do nitowania czyli mechanicznego łączenia różnych elementów, najczęściej metalowych. Materiały za pomocą nitownicy połączone pozostają w sposób trwały, kiedy nie ma możliwości ich zespawania. Najważniejsze są tu oczywiście nity czyli metalowe elementy scalające – nit składa się z szyjki oraz główki, a dzięki nitownicy zostaje zamknięty w łączonych elementach. Mamy zatem nitownice ręczne, które można zobaczyć na stronie www.incop.pl/c11,nitownice, ale także nitownice pneumatyczne i akumulatorowe. Za pomocą nitownicy łączy się fragmenty blach, taśmowników, kształtowników stalowych, dźwigarów, wsporników, wiązarów, skór, tworzyw sztucznych lub części różnego rodzaju maszyn.

Kiedy używa się nitownicy pneumatycznej?

Na rynku jest wiele nitownic, jednak najczęściej wyróżnia się ręczne i pneumatyczne. Zarówno jednych jak i drugich używamy do tradycyjnych nitów w postaci pręta zakończonego z jednej strony łbem, a z drugiej zakuwką. Jednak nitownice pneumatyczne to zdecydowanie bardziej profesjonalny sprzęt. Mają one dużą energię zaciskową, co przekłada się na szybką i sprawną pracę. Taki rodzaj nitownic używany jest w pracach produkcyjnych, ponieważ nie ma potrzeby przytrzymywania nitu. Nitownica pneumatyczna wykorzystywana jest do precyzyjnych i długich prac, tam gdzie wymaga się połączenia sporych ilości nitonakrętek.

Dwie nitownice

Nitownice ręczne

Podczas pracy z tym rodzajem nitownic konieczne jest użycie siły fizycznej. Nie wpływa to jednak na fakt, że po taki sprzęt sięgają zarówno majsterkowicze jak i fachowcy. Nitownicy ręcznej można używać w dowolnym położeniu i nadaje się ona do wykonywania połączeń w konstrukcjach przestrzennych czyli stelażach, obudowach i osłonach. Oprócz tego na rynku dostępne są nitownice nazywane oczkownicami, stosowane najczęściej w pracach modelarskich i artystycznych (praca z filcem, kartonem, papierem).

Czym charakteryzuje się nitownica akumulatorowa?

Nitownica akumulatorowa jest jedynie trochę silniejsza od nitownicy ręcznej. Jej działanie opiera się na podłączeniu do akumulatora, co może być bardzo przydatne podczas prac, które wykonuje się bez dostępu do prądu. Mimo iż akumulatory w takich nitownicach są bardzo wytrzymałe, to co twardsze nitonakrętki mogą skracać czas ich używalności. Nitownica akumulatorowa jest łatwa i wygodna w obsłudze, a jej niekwestionowanym plusem jest to, że można ją wykorzystywać trudnych warunkach.

Nitownice – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Najważniejszym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę będzie tu naturalnie wygoda pracy. Na pewno warto postawić na nitownice o gumowej rękojeści, co przełoży się na łatwiejszy i pewniejszy chwyt. Bardzo ważne jest, by sprawdzić z jakimi nitami współpracuje dana nitownica – stalowymi, miedzianymi czy aluminiowymi. Ale już sam rodzaj nitownicy jest kwestią indywidualną i w dużej mierze zależy od tego w jakich warunkach ma być wykonywana praca.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *