Top 10 narzędzi do ogrodu, które wykorzystuje w pracy ogrodnik

Kolaż ze zdjęć z ogrodami i narzędziami ogrodowymi

Każdy posiadacz ogrodu marzy o tym, by wyhodować piękny trawnik, mieć zadbane kwiaty i inne rośliny. Osobom, które podziwiają klasyczne czy orientalne ogrody rzadko jednak przychodzi do głowy ile wysiłku wymaga ich utrzymanie. W tym artykule przedstawiamy TOP 10 narzędzi, które przydadzą się zarówno ogrodnikowi-amatorowi jak i profesjonaliście.

  1. Szpadel ogrodowy
  2. Nożyce do przycinania żywopłotów i krzewów
  3. Kosiarka ogrodowa
  4. Podkaszarka
  5. Pilarka
  6. Wertykulator
  7. Glebogryzarka
  8. Wąż ogrodowy
  9. Zraszacz
  10. Siewnik

1. Szpadel ogrodowy

Żaden ogrodnik nie obejdzie się oczywiście bez porządnego szpadla. To narzędzie, które można wykorzystać zarówno do prac w ogrodzie jak i na działce. Warto jednak skupić się na jakości kupowanego sprzętu i wybrać ten najlepszy, a na przykład profesjonalne narzędzia ogrodowe sprzedają takie marki jak Koelner (produkty na: koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/narzedzia-do-ogrodu). Szpadle tylko z pozoru są podstawowym akcesorium ogrodowym, profesjonalistom-ogrodnikom na pewno przyda się przedstawiony tu podział.

Wyróżnia się zatem szpadle proste, które mogą być zastosowane do przesypywania piasku, ziemi, żwiru, zbierania liści i przygotowywania kompostownika oraz szpadle ostre służące do wykopywania dołów w ziemi i w piasku. Oprócz opisanych rodzajów szpadli warto jeszcze zwrócić uwagę na małe saperki przeznaczone do prac na rabatkach, bardzo pomocne zresztą podczas wykopywania płodów rolnych jak i sadzenia różnego rodzaju drzewek i roślin.

Szpadel ogrodowy wśród innych narzędzi

2. Nożyce do przycinania żywopłotów i krzewów

Nożyce ogrodowe to narzędzie znane i dość oczywiste w użytkowaniu. Tu również jednak występuje podział na ręczne i spalinowe. Nożyce ogrodowe ręczne (zwłaszcza te z krótkimi rączkami) doskonale nadają się do precyzyjnego cięcia i przycinania krzewów o drobnych i cienkich pędach. Z kolei nożyce ręczne z długimi uchwytami bez problemu dotrą do trudno dostępnych i wyższych partii krzewu czy żywopłotu.

Nożyce ogrodowe spalinowe znacznie poprawiają komfort pracy, charakteryzują się przeważnie obrotową rękojeścią i mają wygodny uchwyt. Wielu ogrodników decyduje się na zakup nożyc spalinowych głównie ze względu na pełen profesjonalizm tego narzędzia. Z pewnością łatwiej jest pracować używając nożyc spalinowych niż ręcznych, chociaż nadają się one głównie do przycinania bardziej rozległych krzewów i żywopłotów.

Nożyce ogrodowe

3. Kosiarka ogrodowa

Wybierając kosiarkę ogrodową warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na napęd oraz moc silnika. To w końcu podstawowe narzędzie ogrodnika do koszenia trawy. Tu również kosiarki możemy podzielić na akumulatorowe, elektryczne i spalinowe. Te pierwsze będą najlepsze dla osób, które nie mają w ogrodzie lub na działce dostępu do gniazdka, a nie chcą uważać na ciągle plączący się pod nogami przewód. Kosiarki akumulatorowe są jednak znacznie droższe od elektrycznych i występuje tu konieczność ładowania akumulatora nawet do 16 godzin, co może być bardzo niepraktyczne. Dla kogo jednak kosiarka akumulatorowa będzie dobrym wyjściem? Głównie dla posiadaczy małych trawników, ponieważ naładowana bateria starcza tylko na jakiś czas pracy. Minusem kosiarek akumulatorowych może być także mała pojemność silnika, co przekłada się na niewielką szerokość pracy tego narzędzia.

warto przeczytać:  Top 10 - najpopularniejsze narzędzia w sklepach budowlanych

Kosiarki elektryczne natomiast są bardziej komfortowe poprzez fakt, że nie emitują spalin, co pozwala uniknąć nieprzyjemnego zapachu podczas koszenia. Z taką kosiarką bardzo sprawnie poradzą sobie także kobiety i osoby starsze. Plusem kosiarek elektrycznych na pewno jest ich cena – są o wiele tańsze od akumulatorowych czy spalinowych. Jednym z ograniczeń jeśli chodzi o użytkowanie kosiarek elektrycznych jest dostęp do źródła zasilania – im dalej od niego tym bardziej spada napięcie. Kolejnym utrudnieniem jest tutaj także kabel, na który trzeba bardzo uważać podczas pracy, zwłaszcza kiedy wykonuje się manewry pomiędzy krzewami. Kosiarka elektryczna najlepiej sprawdzi się u posiadaczy małych i średnich powierzchni.

Kolejnym typem kosiarki jest kosiarka spalinowa, którą można polecić właścicielom dużych działek i ogrodów. Ten rodzaj kosiarki dobrze sprawdzi się także podczas koszenia wysokiej i mokrej trawy. Bardzo dużym plusem kosiarek spalinowych jest niezależne źródło zasilania, co docenią na pewno posiadacze terenów poprzeplatanych grupami drzew i krzewów. Niewątpliwym atutem kosiarek spalinowych jest ogromna moc silnika, która przekłada się na szerokość roboczą tego sprzętu. Model kosiarki spalinowej na kołach jest szczególnie polecany właścicielom trawników o powierzchni przekraczającej 1000 metrów kwadratowych. Tym, co przemawia na minus kosiarki spalinowej jest jej cena, a także eksploatacja i konserwacja. Należy pamiętać o wymianie olejów i filtrów, jak również o uzupełnianiu paliwa. Obecne kosiarki spalinowe z udogodnieniami takimi jak katalizator i obudowa tłumiąca hałas są na pewno bardzo wygodne i przyjemne w użytkowaniu, ale trzeba się także liczyć z ich kosztami.

Kosiarka na kołach

4. Podkaszarka

Podkaszarka podobnie jak kosiarka także doczekała się podziału na elektryczną i spalinową. Do czego jednak tak naprawdę potrzebne są podkaszarki? Otóż docierają one do najmniejszego skrawka trawnika, dlatego tak często są wykorzystywane są do koszenia terenów w pobliżu kwiatów, rabat, a także innych roślin. Podkaszarka uzupełnia pracę kosiarki – dociera tam gdzie nie dotarła wcześniej jej starsza siostra.

Podkaszarki elektryczne są bardzo lekkie i poręczne, istnieje też możliwość regulacji w nich długości prowadnicy i dostosowania jej do wzrostu osoby,która zajmuje się koszeniem. Głowice w podkaszarkach dzielą się na te z nożami lub nylonową żyłką. W tych drugich natomiast można jeszcze wyróżnić głowice: ręczne, półautomatyczne i automatyczne. Głowice ręczne są najtańszym wariantem – kiedy żyłka się zerwie należy ją wysunąć ręcznie, w głowicach półautomatycznych żyłkę wysuwa się po lekkim dociśnięciu głowicy do ziemi. W głowicy automatycznej natomiast żyłka jest samoistnie wysuwana na właściwą długość.

Podkaszarki spalinowe są cięższe od elektrycznych, ale ich plusem, podobnie jak w kosiarkach, jest niezależne źródło zasilania. Podkaszarki tego typu są dodatkowo wyposażone w szelki i pas, co odciąża znacznie ręce osoby koszącej.

Jeśli mowa o podkaszarkach warto także wspomnieć o specjalnym kabłąku ochronnym, który bardzo ułatwia precyzyjne koszenie. Kabłąk jest po prostu półokrągłym drutem umieszczonym na głowicy koszącej pozwalającym zachować odpowiedni dystans części tnącej do otoczenia. Pracując w pobliżu kwiatów czy delikatnych krzewów nie trzeba się więc martwić o ich uszkodzenie.

warto przeczytać:  Top 10 - najpopularniejsze narzędzia w sklepach budowlanych

Podkaszarka w kolorze zielonym

5. Pilarka

Wielu ogrodników wciąż nie docenia faktu jak szybko rosną drzewa w ich ogrodzie. Wiąże się to nieraz z blokowaniem dostępu światła, co może skutkować panującym w domu mrokiem. Profesjonalna pilarka pomoże nie tylko utrzymać drzewa w dobrej kondycji, ale także zapewni dopływ światła słonecznego do domu. Pilarki można podzielić na elektryczne, akumulatorowe, spalinowe oraz ręczne. Do przycinania (raz na jakiś czas) grubych i twardych narzędzi dobrze sprawdzi się pilarka łańcuchowa akumulatorowa. Wymaga ona stosunkowo niewielkiego nakładu siły i umożliwia cięcie nawet najtwardszych gałęzi.

Pilarka elektryczna na pewno będzie koniecznym narzędziem ogrodowym dla osób, które uwielbiają majsterkować w ogrodzie przez cały rok. W tego rodzaju pilarkach elektrycznych prędkość łańcucha zapewnia efektywne cięcie przy niewielkim nakładzie siły. Niektóre pilarki tego rodzaju są wyposażone w uchwyt zaciskowy, który umożliwia przypięcie pilarki do uprzęży wspinaczkowej.

Pilarka ręczna przeznaczona jest głównie do okrzesywania gałęzi drzew i krzewów. Wyposażona jest w trzonek i ostrze, które przeważnie wykonane jest z materiału nie ulegającego korozji.

Pilarka spalinowa natomiast zapewnia szybkie i swobodne ruchy podczas ścinania i karczowania sadu. Tego rodzaju pilarka należy do najbardziej profesjonalnych i wygodnych w użytkowaniu.

Pilarka ogrodowa

6. Wertykulator

Wertykulator doskonale sprawdzi się podczas prac ogrodowych wykonywanych po zimie, pozwala na usunięcie (poprzez ścinanie) nieprzepuszczalnej powłoki, która pojawiła się na trawniku. Wertykulacja polega więc na delikatnym przycinaniu darni i usuwaniu starych złogów filcowych, stanowiących siedlisko grzybów i bakterii. I tu także warto skupić się na kilku rodzajach wertykulatorów: ręcznym, elektrycznym i spalinowym.

Wertykulator ręczny jest głównie przeznaczony do małych powierzchni, ich użytkowanie wymaga jednak sporej siły. Niektóre wertykulatory ręczne wyposażone są w koła, co ułatwia znacznie prowadzenie ich po ogrodzie.

Wertykulator elektryczny jest przeznaczony raczej do trawników o średniej powierzchni, Charakteryzuje się cichą pracą i znacznym komfortem użytkowania. Niestety koszt elektrycznego wertykulatora jest znacznie wyższy niż ręcznego.

Wertykulator spalinowy sprawdzi się doskonale na każdej powierzchni, działa bardzo szybko i wydajnie, ale tutaj także trzeba się liczyć z wysoką ceną.

Mimo iż wertykulatora używa się dość rzadko, warto postawić na sprzęt dobrej jakości.

Wertykulator na kołach

7. Glebogryzarka

Glebogryzarkę wykorzystuje się do napowietrzenia i odchwaszczenia gleby. To sprzęt raczej dla profesjonalistów niż dla amatorów. Należy jednak pamiętać, by przed przystąpieniem do spulchniania ziemi glebogryzarką, dobrze ją oczyścić z gałęzi i kamieni na przykład przy użyciu wertykulatora. Wybierając glebogryzarkę warto również zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Jeśli ogrodnikowi zależy na wszechstronności działania sprzętu powinien wybrać glebogryzarkę z przednim urządzeniem roboczym, gdyż może do niej dołączyć bronę pazurową, krawędziarkę czy obsypnik. Do dużych otwartych przestrzeni najbardziej odpowiednia będzie jednak glebogryzarka z tylnym urządzeniem roboczym lub z przednim, ale o dużej mocy silnika.

warto przeczytać:  Top 10 - najpopularniejsze narzędzia w sklepach budowlanych

Dobrze jest też wziąć pod uwagę, że do pracy z glebogryzarką niezbędna jest odzież ochronna, tempo pracy warto również dostosować do warunków podłoża i do własnych możliwości.

Glebogryzarka z urządzeniem roboczym przednim

8. Wąż ogrodowy

Wybór węża ogrodowego także warto przemyśleć, a dlaczego? Ponieważ różne są sposoby nawadniania ogrodu: za pomocą pistoletu zraszającego lub zraszacza ogrodowego – jednak w obu tych przypadkach potrzebny będzie wąż ogrodowy. Wąż ogrodowy musi posiadać odpowiednią długość, tak by łatwo i szybko można było przemieszczać się z nim po ogrodzie. Wybierając długość węża należy wziąć pod uwagę miejsce przyłączenia wody. Obecnie na rynku dostępne są węże, które wyposażone są w technologię nie pozwalającą na jego zaginanie i skręcanie. Jeśli ogród jest duży i wymaga też częstego nawadniania, warto, oprócz wysokiej klasy węża, zaopatrzyć się również w licznik zużycia wody. Pewną innowacją jest też fakt, że niektóre węże ogrodowe mają puszkę poboru wody, która ukryta jest w ziemi i pozwala na pobranie wody z dowolnego miejsca w ogrodzie.

Wąż ogrodowy

9. Zraszacz

Zraszacz ogrodowy to również niezbędne narzędzie do pielęgnacji ogrodu. Zraszacze podzielić możemy na ręczne, przenośne i stałe. Zraszacz ręczny zakłada się na wąż ogrodowy – najlepszym wyborem może okazać się jednak pistolet, który wyposażony jest w specjalną dźwignię regulującą strumień wody. Zraszacz przenośny nie wymaga ustawicznego trzymania go w dłoni, podłączenie do węża ustawia się w wybranym miejscu ogrodu i po prostu zostawia z danym natężeniem strumienia. Do podlewania kwiatów i rabatek bardzo często używa się mikrozraszaczy składających się z głowicy rozpryskującej oraz szpilki wbijanej w ziemię. Nie nadają się one jednak do podlewania trawników, gdyż łatwo je uszkodzić podczas koszenia.

Zraszacz ogrodowy

10. Siewnik

Siewnik jest narzędziem, które ma swoją bogatą historię. Pierwsze siewniki były bowiem wykorzystywane w Anglii w XVII wieku, a spopularyzowane zostały przez agronoma Jethro Tulla. Siewnik służy do precyzyjnego rozmieszczenia nasion w glebie. Tutaj także siewniki możemy podzielić na: rzędowe, precyzyjne, rzutowe.

Siewnik rzędowy umieszcza nasiona na wybranej głębokości gleby oraz sam je zasypuje ziemią. Natomiast do dokładnego rozmieszczenia nasion w glebie lepiej sprawdzi się siewnik precyzyjny, który bardzo ułatwia to zadanie. Mechanizm takiego siewnika umieszcza nasiona w dokładnie wybranych miejscach zachowując luki pomiędzy roślinami. Natomiast do siewu naziemnego najlepiej nada się siewnik rzutowy.

Wybierając siewnik warto zastanowić się czy będzie on potrzebny do zaawansowanych prac, czy tylko do drobnych wysiewów na działce. Dobrze jest zwrócić uwagę na szerokość roboczą siewnika, liczbę rzędów, silnik pracy i pojemność zbiornika, w którym przechowuje się materiał siewny.

Przedstawiona tu lista narzędzi obejmuje głównie profesjonalny sprzęt, który przyda się głównie zapalonym ogrodnikom. Wybór narzędzi ogrodowych warto jednak uzależnić od wielkości ogrodu i częstotliwości prac, które się w nim wykonuje. Nie zaleca się kupowania wszystkiego – lepiej postawić na kilka akcesoriów, ale naprawdę dobrej jakości.

jeden komentarz

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *