Top 10 – najpopularniejsze narzędzia w sklepach budowlanych

narzędzia

Podczas budowy i remontu przy wielu pracach niezastąpione są narzędzia. Przydają się nie tylko profesjonalistom, ale także amatorom, którzy raz na jakiś czas dokonują napraw w domu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze narzędzia, które sprawdzają się zarówno do mniej, jak i bardziej zaawansowanych prac.

Jakie narzędzia znajdziesz w sklepach budowlanych?

To, na co na początku należy zwrócić uwagę, to fakt, że narzędzia dzielą się na wiele kategorii i typów, (przykład na: https://www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia). Stamtąd dowiemy się, że możemy wyróżnić narzędzia ręczne, elektronarzędzia i akcesoria do nich, narzędzia do ogrodu, a także te, które przydają się przy zastosowaniu technik montażu bezpośredniego. Niemalże w każdym z działów znajdziemy to, co przyda się nam nawet przy małych pracach remontowych. Poniżej przedstawiamy, najpopularniejsze narzędzia budowlane.

warto przeczytać:  Top 10 narzędzi do ogrodu, które wykorzystuje w pracy ogrodnik

1. Wiertarka

Wiertarka to elektronarzędzie niezbędne w każdym domu. Przydaje się do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania otworów za pomocą odpowiednich wierteł, które pozwalają na prace w drewnie, metalu, betonie, a nawet w szkle i w ceramice. Po zakupie innych nasadek pełnić może funkcje innych elektronarzędzi, jednakże wiele osób woli mieć do tego osobny sprzęt. Najpopularniejsze są wiertarki udarowe, w których wiertło nie wykonuje tylko ruchu obrotowego, ale także posuwisto-zwrotny, uderzając o obrabiany materiał, dzięki czemu łatwiej wierci się w twardym i kruchym materiale.

 

wiertarka

2. Wkrętarka

Wkrętarka jest równie popularnym i często wybieranym narzędziem o napędzie elektrycznym, co wiertarka. Pozwala na mechaniczne, a przez to proste i szybkie wkręcanie śrub, wkrętów i innych zamocowań. Dzięki wymiennym końcówkom, zwanym grotami lub bitami, można ją dostosować do różnych końcówek wkrętów.

3. Szlifierka

W zasadzie trudno wymienić jeden typ szlifierki, jaka najczęściej jest kupowana. Zależy to od rodzaju prac, jakie są wykonywane. Wyróżnić można kilka, które cieszą się ogromną popularnością: szlifierka kątowa – do cięcia i szlifowania metalu, oscylacyjna i mimośrodowa– do wyrównywania powierzchni podczas prac wykończeniowych, czy taśmowa – do prac na bardzo dużych powierzchniach.

warto przeczytać:  Top 10 narzędzi do ogrodu, które wykorzystuje w pracy ogrodnik

4. Wyrzynarka

Wyrzynarka to urządzenie przydatne zwłaszcza przy pracy z drewnem, gdy na przykład robimy zabudowę. Elektronarzędzie dzięki posuwisto-zwrotnemu ruchowi piłki, pozwala ciąć drewno i miękkie metale. Przydaje się nie tylko do cięcia po linii, ale także po krzywej i pozwala wycinać otwory.

 

wyrzynarka

5. Lutownica

Lutownica to narzędzie służące do lutowania, czyli trwałego łączenia elementów metalowych za pomocą luta, czyli specjalnego spoiwa. Przydaje się chociażby przy wymianie instalacji.

6. Młotek

Młotek to w zasadzie jedno z najstarszych i najprostszych narzędzi ręcznych. Nie może zabraknąć go w żadnym domu i warsztacie. Wyróżnić można młotki gumowe, ciesielskie, murarskie, czy amerykańskie. Różnią się budową i przeznaczeniem. Jednakże w domu są bardzo przydatne w większości prac.

warto przeczytać:  Top 10 narzędzi do ogrodu, które wykorzystuje w pracy ogrodnik

7. Wkrętak

Wkrętak to manualny odpowiednik wkrętarki. Przydaje się, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, gdyż ma długi grot i wąską, ale bardzo poręczną rękojeść. Dostępne są wkrętaki o różnych końcówkach, dopasowanych do zakończeń wkrętów. Warto jednak kupić zestaw z różnymi nasadkami i grotami.

8. Szczypce

Szczypce, obcinaczki i obcęgi inaczej zwane kombinerkami, są równie przydatne przy różnych pracach. To jedno z bardziej uniwersalnych narzędzi. Zarówno przy wykręcaniu, jak i dokręcaniu, a także wielu innych zajęciach.

9. Klucze

Równie przydatne, co wkrętaki i szczypce są klucze. Zarówno płaskie, płasko-oczkowe, nasadowe, imbusowe, nastawne, jak i grzechotki. Warto mieć komplet każdych z nich, by być przygotowanym na każdą okoliczność.

10. Miarka

Najlepiej mieć miarkę zwijaną. Przydaje się nie tylko podczas budowy i remontu, ale także wielu innych sytuacji, w których trzeba coś zmierzyć. Na przykład, gdy chce się kupić meble na wymiar, albo takie, które muszą zająć określoną przestrzeń.

2 Comments

  1. TomeczekBBS

    6 czerwca 2017 o 10:50

    Fajne zestawionko 🙂 Jak ktoś wprowadza się do nowego domu to jest to takie minimum, które warto sobie kupić do warsztatu. Ja postanowiłem wszystkie te narzędzia kupić.

  2. Kluska

    22 sierpnia 2017 o 13:18

    Lista niezła, to trzeba przyznać i na pewno można powiedzieć, że są to narzędzia jak najbardziej podstawowe.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *