Jak powszechnie wiadomo – na smak kawy ma wpływ jej gatunek, miejsce uprawy i stopień palenia ziaren. Jednakże to nie wszystko. Okazuje się bowiem, że na ostateczny smak napoju wpływ ma sposób parzenia. Zdradzamy alternatywne sposoby przygotowania kawy.
W Polsce najczęściej kawę przygotowuje się tak, że zmielone ziarna zalewa się wrzątkiem. Innym sposobem jest po prostu zrobienie jej w ekspresie ciśnieniowym lub przelewowym. Okazuje się jednak, że da się inaczej. Można postawić na kawiarkę, french press, chemex, aeropres lub drip. Takie alternatywne metody parzenia kawy umożliwiają specjalne akcesoria jak te z beanbrothers.pl/alternatywne_metody.html. Co warto kupić, by przygotować smaczną kawę?
Jedną z prostszych metod zaparzenia kawy jest wykorzystanie kawiarki, inaczej zwanej kafetierą, moką lub makinetką. To małe urządzenie, które pozwala na stworzenie mocnej kawy o intensywnym smaku i aromacie. Jego obsługa jest banalnie prosta.
Trzeba rozkręcić całe urządzenie, a następnie do dolnego zbiorniczka wlać wodę – tak by nie przykryła znajdującego się na ściance zaworka bezpieczeństwa. Kolejnym krokiem jest wypełnienie sitka zmieloną kawą. Warto pamiętać, by kawy nie ugniatać, a jedynie lekko wygładzić łyżeczką. Na koniec całość trzeba skręcić z górną częścią, czyli dzbanuszkiem, w którym zbierze się napar i postawić na źródle ciepła. Gotująca się woda pod ciśnieniem niejako przeciska się przez kawę i uwalnia jej smak.
Koleją niedrogą i niezbyt skomplikowaną alternatywną metodą parzenia kawy jest ta z użyciem drippera. To, co ważne, to zakup kawy z jednorodnych ziaren, tak zwanych singli, palonych jasno. Ponadto potrzebujemy drippera. W sprzedaży są zarówno plastikowe, szklane, ceramiczne i metalowe. Wybór zależy od naszych preferencji. Wiadomo, że w podróży lepszy jest plastikowy. Oprócz drippera musimy mieć papierowe filtry i kubek/szklankę/filiżankę. Jak przygotować kawę?
Należy umieścić dripper na naczyniu i włożyć do niego papierowy filtr, następnie przelać go gorącą wodą, by pozbyć się papierowego smaku i ogrzać naczynie. Kolejnym krokiem jest wylanie tej wody. Później trzeba wsypać kawę i wstrząsnąć, by się wypoziomowała. Powinna być zmielona dość grubo i dokładnie zważona – na 200 ml – 12 g. Następnie należy powoli, małym strumieniem wlać tyle wody, by zakryła ziarenka i odczekać 30 s. W czasie tzw. preinfuzji z ziaren uwalniają się delikatne aromaty i kawa się „otwiera”. Później powoli, kolistymi ruchami trzeba dolać resztę wody, aż na wadze pojawi się 200 g i poczekać aż cały napar spłynie do naczynia (nie może to trwać dłużej niż 4 minuty). Po zdjęciu dippera i wyrzuceniu filtra kawa jest gotowa.
French press to łatwe w obsłudze urządzenie. To po prostu szklany dzbanek z tłokiem z gęstym sitkiem. Aby zaparzyć w nim kawę należy do uprzednio ogrzanego gorącą wodą dzbanka, wsypać odpowiednią ilość kawy (na 100 ml wody – 6 gram kawy, tak jak w dipperze) i zalać połową ilością wody, odczekać , aż kawa przestanie buzować i dolać brakującą ilość wody. Po około 3 min należy powoli opuścić tłok i od razu przelać kawę do filiżanek, by nie zrobiła się gorzka.
Chemex to naczynie, które kształtem przypomina klepsydrę. Przygotowanie w nim kawy przebiega podobnie, jak w dipperze. Do górnej części zaparzacza wkłada się filtr, który specjalnie się zagina, by w miejscu wylewki miał 3 warstwy. Następnie zalewa się niewielką ilością gorącej wody, by mocno przylegał do ścianek, stracił papierowy smak, a także w celu nagrzania naczynia. Wodę należy wylać, uważając, by nie wypadł filtr. Kolejne kroki są identyczne, jak w dipperze – zalanie kawy niewielką ilością gorącej wody, odczekanie, wlanie pozostałej ilości wody kolistymi ruchami, odczekanie nie dłużej niż 4 minuty, aż napar się przeleje.
Aeropres to dość nowe na rynku urządzenie do parzenia kawy, bywa nazywane strzykawką. Do przygotowania w ten sposób kawy potrzebny jest aeropress, filtr i mieszadełko. Należy umieścić papierowy filtr w plastikowym sitku i przelać go wodą, by pozbyć się posmaku papieru. Później położyć tłok z gumową uszczelką na tubie i wsypać kawę. Zagotowaną, ale nie wrzącą wodę wlać tak, by przykryła tylko ziarna i tak jak w przypadku dippera, czy chemexa – odczekać 30 s, a następnie dolać resztę i zamieszać. Po kolejnych 30 s zakręcić sitko z papierowym filtrem, podstawić filiżankę lub kubek, odwrócić aeropress i przeciskać napar za pomocą tłoczka, aż do pierwszego „syknięcia”.
jeden komentarz