Coraz częściej przyjeżdżają do Polski osoby z zagranicy, zwłaszcza spoza Unii Europejskiej, chcące podjąć tutaj pracę zarobkową. Jednak aby móc legalnie pracować w kraju, nie będąc jego obywatelem, trzeba zdobyć specjalne pozwolenie na pracę. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i szukasz informacji na temat tego, jakie kroki podjąć by uzyskać pozwolenie na pracę, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
W kilku przypadkach obywatele krajów spoza Unii Europejskiej nie muszą ubiegać się o pozwolenie na pracę w Polsce, są to m.in.:
Jeśli przebywasz Polsce na podstawie wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy i chciałbyś podjąć pracę, musisz starać się o odpowiednie zezwolenie. Pozwolenie na pracę w Polsce pomagają otrzymać kancelarie prawne np. Lex Advena, ponadto wiele informacji na ten temat można znaleźć w internecie.
Zezwolenie na pracę jest dokumentem, który daje możliwość podjęcia legalnej pracy przez cudzoziemców na terenie Polski, pod warunkiem, że mają oni wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy. Wiza może być wydana w celach:
Bardzo istotny jest fakt, że na zezwoleniu określony jest rodzaj pracy lub stanowisko, które może obejmować cudzoziemiec. W związku z tym, jeśli chcesz podjąć inną pracę od tej, która jest wskazana na dokumencie, to nie będzie ona legalna, chyba że uda Ci się uzyskać nowe zezwolenie. Zdarzają się jednak odstępstwa od tej zasady. Zezwolenia na pracę są wydawane na z góry określony czas.
O zezwolenie na pracę dla cudzoziemca musi wystąpić podmiot powierzający wykonanie pracy, czyli w przypadku umowy o pracę – pracodawca, umowy zlecenie – zleceniodawca, umowy o dzieło – zlecający wykonanie dzieła. Z kolei organem wydającym zezwolenie na pracę jest wojewoda, który urzęduje na terenie, w którym mieszka pracodawca. Wśród dokumentów składanych do urzędu muszą znaleźć się:
Pozostałe dokumenty są uzależnione od konkretnych przypadków oraz od typu pracy, jaką ma wykonywać cudzoziemiec.
brak komentarzy