Nastał w końcu ten moment! Oddzwonili do Ciebie i zaprosili Cię na rozmowę kwalifikacyjną! Jesteś zapewne bardzo podekscytowany, ale też denerwujesz się, bo nie masz pojęcia o co mogą Cię pytać na rozmowie? Poniżej kilka pytań, które mogą paść oraz rady dla kandydata.
Nic dziwnego, że przyszły pracodawca chce jak najwięcej wiedzieć o ewentualnym pracobiorcy. Dlatego też zadaje pytania, dotyczące twojej osoby. Najczęstsze:
Zwróć uwagę: Jeśli przyszły pracodawca prosi Cię o Twoje słabe strony, nie musisz odpowiadać, że ich wcale nie masz. Możesz np. jedną z mocnych cech „podpiąć” do słabych. Dla przykładu – pozytywna cecha: konsekwencja. Negatywna: zbytnia konsekwencja może kojarzyć się z upartością, a ta cecha nie zawsze daje nam możliwość utrzymania wielu znajomości/przyjaźni. Zaznacz wtedy, że lepiej w życiu mieć kilku, ale prawdziwych przyjaciół, a ludzie, którzy Cię znają, lubią Cię i szanują tę cechę.
Na rozmowie musisz być pewien/pewna siebie. Odpowiadaj, że nie ma chyba takiej rzeczy, której się boisz. Jeśli byłoby coś, na pewno sprostałabyś/sprostałbyś temu.
Pamiętaj, by mowa ciała współgrała z tym, co mówisz. Mówiąc, że z natury jesteś odważnym człowiekiem, nie powinieneś uciekać wzrokiem i bawić się długopisem. Pamiętaj również o wyprostowanej postawie ciała.
Na różnych ludzi możemy trafić. Przyszły pracodawca nie zawsze będzie wykazywał się kulturą wypowiedzi itp. Może (choć nie powinien) zadać takie pytania jak:
Możesz nie odpowiadać na takie pytania, ale z doświadczeń innych ludzi wynika, że przyszły pracodawca nie będzie chciał podjąć współpracy z kimś, kto odważył się na taki czyn. Decyzja należy do Ciebie – możesz skłamać, lub być w pełni szczerym.
Pamiętaj: nie wyrażaj się źle o poprzednim pracodawcy, nawet jeśli nie zachowywał się wobec Ciebie prawidłowo.
Są to pytania, które mogą Cię zaskoczyć, ale mają one na celu zorientowanie się, jak sobie poradzisz w sytuacji stresującej, czy myślisz logicznie. Takich przykładowych pytań jest wiele w internecie. Oto kilka z nich:
Warto wykazać się kreatywnością i pomysłowością. Nie obawiaj się, że twoja odpowiedź będzie brzmiała głupio. To pytania są dziwne. Do czego wykorzystać ołówek? Np. do nakreślenia henną linii brwi, lub, po owinięciu go cienką warstwą papieru toaletowego, do wyczyszczenia kratki wentylacyjnej.
Na rozmowie kwalifikacyjnej pytają o wiele różnych rzeczy. Zachowaj trzeźwy umysł i staraj się odpowiadać uczciwie. Niech żadne pytanie Cię nie zaskoczy! Powodzenia!
jeden komentarz