Jak znaleźć właściciela działki? Wszystko o kupnie nieruchomości

dom ogród działka

Marzysz o działce za miastem? Zawsze chciałeś zostać szczęśliwym posiadaczem własnego domku z ogródkiem? Chcesz nabyć posesję i nie wiesz jak się za to zabrać? Nasz artykuł rozwieje twoje wszelkie wątpliwości! Przeczytaj go a szybko przebrniesz przez zawiłości polskiego prawa o nieruchomościach

1. Jak uzyskać informacje o właścicielu?

Chcąc kupić nieruchomość czy działkę często możesz natrafić na problem z prawidłowym ustaleniem jej właściciela. Ta niewiedza uniemożliwia dokonanie zakupu posesji! Jeśli chcesz nabyć działkę, która jest opuszczona lub niezamieszkała możesz zrobić to na kilka sposobów.

Jeśli interesująca Cię nieruchomość znajduje się na terenie zurbanizowanym najlepiej popytać mieszkańców okolicznych działek. Część sąsiadów na pewno orientuje się w sytuacji, a większość z nich chętnie udzieli ci odpowiednich informacji. Któż z nas nie lubi plotek? Jeśli jednak nie będą mogli Ci pomóc, masz do wyboru jeszcze jedną opcje.

dom jednorodzinny

Dane właściciela każdej, zarejestrowanej, polskiej nieruchomości znajdują się na portalu: www.geoportal.pl. Tam również uzyskasz numer działki, na podstawie którego uzyskasz dostęp do księgi wieczystej. Z owym numerem musisz udać się do Wydziału Geodezji odpowiedniego Urzędu Miasta, czyli tam gdzie znajduje się interesujący Cię obiekt.

Na miejscu wypełniasz stosowny formularz, na podstawie, którego otrzymujesz wpis nieruchomości. Koszt takiego dokumentu jest niewielki. Wynosi od około 4 złotych za skrócony odpis do mniej więcej 12 złotych za pełny dokument.

Wypis zawiera numer księgi wieczystej , dzięki temu bez problemu znajdziesz ją za pomocą strony internetowej www.ekw.ms.gov.pl. Na portalu uzyskasz również szczegółowe dane właścicieli działki. Umożliwi Ci to szybki i bezpośredni kontakt. Dane teleadresowe możesz uzyskać również za pośrednictwem wydziału podatków od nieruchomości.

mały drewniany domek w lesie

2. Jak kupić działkę? Poradnik krok po kroku

• Sprawdź księgę wieczystą
Przed zakupem działki należy sprawdzić jej księgę wieczystą aby uniknąć zbędnych problemów.
W tym celu zwróć się z prośbą do aktualnego właściciela posesji o udostępnienie numeru księgi. Umożliwi ci on przejrzenie zawartości dokumentu. Najlepiej zrobić to za pośrednictwem strony ministerstwa sprawiedliwości:www.ms.gov.pl

Przeglądając dokument musisz zwrócić szczególną uwagę na dane zawarte w dziale II. To one potwierdzają tożsamość właściciela. Dzięki temu masz pewność, że osoba, z którą rozmawiasz jest prawowitym właścicielem interesującej Cię posesji.

Dokładnie sprawdź również, czy dział III i IV dokumentu nie zawiera żadnych wpisów. W tym miejscu bowiem zapisuje się wszelkie obciążenia i hipoteki powiązane z nieruchomością. Jeśli masz jakieś wątpliwości zgłoś się do notariusza,u którego będzie dokonywana transakcja. Ma on obowiązek wyjaśnienia Ci wszystkich nurtujących kwestii.

• Sprawdź przeznaczenie nieruchomości w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego
Planując zakup działki upewnij się czy interesujący Cię obiekt został uwzględniony w planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, to koniecznie musisz zapoznać się z jego treścią. Dokument znajdziesz w urzędzie gminy.

Zawarte w nim informacje dotyczą przeznaczenia działki, a także szczegółów ewentualnej budowy domu na jej terenie. Dowiesz się m.in.: jaką minimalną powierzchnię powinna mieć działka przeznaczona pod budowę, oraz zapoznasz się z wytycznymi ustalonymi przez gminę dotyczących np. koloru dachówek czy rodzaju materiałów jakie możesz zastosować przy budowie. Może się zdarzyć, że Twoja działka nie zostanie uwzględniona w tym planie.

Wtedy musisz udać się do Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego. Tam sprawdzisz zapisy dotyczące interesującego Cię obiektu. Przed zakupem posesji musisz złożyć wniosek o wydanie „Warunków Zabudowy” dla twojej działki. Tylko wtedy będziesz mógł zacząć budowę! Dopiero po otrzymaniu tego dokumentu załatwiasz niezbędne formalności u notariusza.

biała willla za miastem

• Sprawdź wymiary działki
Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki mieszkalne i ich usytuowanie określa rozporządzenie. Zgodnie z jego zapisami, budynek mieszkalny na działce użytkowej musi znajdować się 4 metry od granicy z najbliższą działką, jeśli jego okna lub drzwi zwrócone są w stronę tej granicy. W przypadku gdy ściana graniczna okien nie posiada, ta odległość skraca się do 3 metrów.

Istnieją również przepisy umożliwiające budowanie domu bliżej. Taka opcja dopuszczalna jest wówczas gdy usytuowanie domu wynika ściśle z planu zagospodarowania przestrzennego. Możesz z niej skorzystać również w przypadku, gdy działka w zabudowie jednorodzinnej ma szerokość mniejszą niż 16 m.

• Zapoznaj się z instalacjami
Sprawdź czy w pobliżu działki znajduje się sieć wodociągowa, kanalizacyjna, elektroenergetyczna i gazowa. Takie informacje możesz uzyskać w starostwie powiatowym. Dowiesz się tam również o możliwościach podpięcia się pod sieć oraz kosztach jej użytkowania.

Jeśli nie masz możliwości podłączenia się do wodociągów, będziesz musiał wybudować na terenie działki szambo. W przypadku gdy sieć elektryczna znajduje się w dużej odległości od twojej posesji, musisz liczyć się z poniesieniem kosztów związanych z podłączeniem instalacji. To znacznie zwiększy budżet przeznaczony na budowę domu.

drewniany dom w górach

• Sprawdź czy na działce znajdują się jakieś drzewa
Wycinka drzew w Polsce regulowana jest przez przepisy prawne. Aby jej dokonać musisz udać się do wydziału ochrony środowiska, znajdującego się w twoim urzędzie gminy. Tam uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące tej procedury. Wycięcie drzew bez odpowiedniego zezwolenia podlega karze grzywny.

• Wybierz rodzaj formy użytkowania
Zakup działki może odbywać się w dwóch formach: na własność lub wieczyste użytkowanie. Decydując się na tę drugą formę musisz się liczyć z przejściem przez dwuetapową procedurę. Najpierw zostanie spisana warunkowa umowa sprzedaży, którą notariusz ma obowiązek wysłać do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta aby ten mógł skorzystać z prawa pierwokupu. Jeśli w ciągu 30 dni nie zdecyduje się on nabyć nieruchomości, wtedy będziesz mógł podpisać umowę i stać się właścicielem swojej wymarzonej działki.

2 Comments

  1. wnuczka

    30 września 2016 o 13:06

    Moja babcia wystawiała działkę o charakterze rekreacyjnym na portalu ogłoszeniowym. I w sumie bardzo szybko znalazła chętnego, ale trochę zeszła z początkowej ceny. No ale wiadomo, każdy chce negocjować. Ale przynajmniej pozbyła się gruntów, które po śmierci dziadka były dla niej tylko kulą u nogi.

  2. Geodeta

    15 czerwca 2017 o 16:04

    Na Geoportalu można wszystko znaleźć. W urzędzie gminy też na pewno podpowiedzą. Nie jest tak trudno ustalić teraz właściciela i numer działki.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *