Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Stolik z palet w stylu skandynawskim

Styl skandynawski od kilku już lat króluje w naszych mieszkaniach i domach. Polacy pokochali minimalistyczne wnętrza, stonowane kolory, drewniane meble i geometryczne wzory. Czym jeszcze wyróżnia się ten popularny styl? Jak urządzić wnętrza w skandynawskiej estetyce?

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski pochodzi ze Szwecji i powstał dzięki znanemu artyście Carlowi Larssonowi. Północne kraje kojarzone są chłodem, zachowawczością, dystansem. Larsson chciał przełamać te stereotypy i nieco ożywił życie Szwedów malując kolorowe akwarele. Dzięki temu w pomieszczeniach stało się jaśniej, a do tego obrazy w ciekawych barwach wzbogaciły wystrój domów i mieszkań.

Styl skandynawski to przede wszystkim jasne barwy przełamane kolorowymi dodatkami, meble wykonane z naturalnych materiałów, minimalizm, przestrzeń, komfort, industrialne motywy i geometryczne wzory.

Jakie barwy w stylu skandynawskim?

Przede wszystkim jasne. Popularna jest biel, wszelkie odcienie szarości i beże. Nie tylko rozjaśniają one wnętrze, ale też optycznie powiększają przestrzeń. Częstym rozwiązaniem, szczególnie w kuchniach lub w salonach, jest użycie bielonej cegły na ścianach. Wygląda to niesamowicie oryginalnie i wprowadza do pomieszczenia element surowości, charakterystyczny dla krajów skandynawskich.

Nie tylko takie kolory są popularne dla tego stylu. Jasne barwy trzeba bowiem czymś przełamać. Bardzo modne są różne odcienie granatów, brązu, a także ostry żółty lub turkusowy kolor. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze prezentuje się niezwykle oryginalnie i nie jest surowe.

Jakie materiały w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski to właściwie powrót do natury. Najczęściej wybierane są proste, minimalistyczne we wzorach, drewniane meble. Im mniej ozdobników, tym lepiej. Niektórzy kupują nowe meble, inni przemalowują na biało obecne, a część osób robi własne meble w tym stylu. Najczęściej wykonywane są do tego palety. Bardzo popularne są łóżka z takich drewnianych palet, ale też szafki czy ruchome stoliki kawowe do salonu.

Styl skandynawski – jakie dodatki?

W stylu skandynawskim, dodatki mają kluczowe znaczenie. Sama ta estetyka jest dosyć surowa i industrialna, dlatego warto pomyśleć o dodatkach, które sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Najpopularniejsze są oczywiście poduszki. Oprócz ciepłych barw, warto skupić się także na materiałach. Modne są te, które mają lniane lub bawełniane poszewki. Jeżeli chodzi o wygląd, nie muszą być one jedynie kolorowe. Mogą też mieć ciekawe, minimalistyczne wzory.

Wśród innych dodatków, warto zdecydować się na ramki. Można pomyśleć nawet o kilku czy kilkudziesięciu i udekorować nimi największą w pomieszczeniu ścianę. Równie popularne są świeczniki, które wprowadzają element romantyzmu i intymności do wnętrz. Styl skandynawski dopuszcza także wazony w oryginalnych, geometrycznych kształtach. Kwiaty potrafią odmienić każde wnętrze i świetnie komponują się ze stylem skandynawskim.

2 Comments

  1. Anna

    20 czerwca 2017 o 08:50

    Faktycznie ten styl to jest teraz w każdym domu. Wszystko przez Ikea 😉 Tam głównie są meble w takim właśnie stylu.

  2. orbiska

    11 lipca 2017 o 13:19

    Styl skandynawski zawsze mi się podobał i sama chętnie tam urządziłabym wnętrze swojego mieszkania, tylko trochę się obawiam tych jasnych mebli i tego jak szybko zniszczeją.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *