Jakie konto firmowe będzie najlepsze? Którą ofertę konta firmowego wybrać?

wybór konta bankowego

Prowadząc własną firmę trudno obejść się bez firmowego konta bankowego. Teoretycznie istnieje możliwość wykorzystywania konta prywatnego do załatwiania biznesowych spraw, jednak jest to niezwykle niepraktyczne i uciążliwe. Naprzeciw potrzebom przedsiębiorców wyszły wobec tego banki, tworząc specjalne oferty dla firm. Którą z nich wybrać? Czym powinno wyróżniać się dobre konto firmowe? Co brać pod uwagę podczas porównywania ofert?

Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Jak już wspominaliśmy, zakładanie specjalnego konta firmowego nie zawsze jest konieczne, jednak znacznie ułatwia wykonywanie wielu czynności związanych z prowadzeniem firmy. Zwłaszcza osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mają wątpliwości co do tego, czy jest sens zakładania nowego konta. Należy jednak mieć na uwadze to, że konta firmowe wyposażone są w dodatkowe funkcje, które ułatwiają m.in. regulowanie opłat za podatek VAT oraz opłaty ZUS. Niektóre banki zachęcają do korzystania ze swoich usług także takimi bonusami, jak połączenie oferty prowadzenia konta firmowego z atrakcyjnymi warunkami dzierżawy terminala płatniczego. Chcąc poznać więcej ciekawych możliwości, warto przejrzeć zestawienia ofert tego typu w internecie. Przykładowo, aktualny ranking kont firmowych zgarnijpremie.pl gromadzi najlepsze promocje.

Warto wiedzieć, że gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca, lub gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, to dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, musi nastąpić za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy.

Jakie konto firmowe będzie najlepsze?

Mamy nadzieję, że większość osób czytających nasz artykuł jest już przekonana o tym, że dla własnej wygody warto założyć konto firmowe. Na co jednak zwracać uwagę podczas poszukiwania najkorzystniejszej oferty? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na koszty związane z założeniem oraz prowadzeniem konta. W tym celu warto zapoznać się z tabelami opłat i prowizji, które udostępniają wszystkie banki. Wśród kosztów związanych z posiadaniem konta firmowego, mogą znaleźć się takie, jak:

  • opłata za założenie konta,
  • opłata za korzystanie z karty płatniczej przypisanej do rachunku,
  • opłata za wpłaty i wypłaty w siedzibie banku,
  • opłaty za dokonywanie wpłat i wypłat z bankomatów poza granicami kraju,
  • opłata za dokonywanie przelewów internetowych,
  • opłata za dokonywanie przelewów do ZUS-u i US.

Wymienione powyżej przykłady są najczęściej spotykanymi opłatami związanymi z prowadzeniem konta bankowego dla firmy. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że wielu opłat można uniknąć poprzez spełnienie określonych przez bank warunków. Opłaty związane z korzystaniem z karty płatniczej mogą być przykładowo anulowane, jeśli wykonamy konkretną ilość operacji przy ich użyciu.

Którą ofertę konta firmowego wybrać?

Trudno wskazać konkretną ofertę, która jest najlepsza spośród wszystkich propozycji banków. Trzeba również zaznaczyć, że oferty te zmieniają się, pojawiają się nowe promocje, dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Duże ułatwienie stanowią na pewno rankingi kont firmowych, które na bieżąco są uzupełniane i aktualizowane. Samodzielne przeglądanie stron banków w poszukiwaniu ofert dla firm jest niezwykle żmudnym i długotrwałym zajęciem, dlatego warto wykorzystać fakt, że ktoś wpadł na pomysł stworzenia narzędzia, które tę pracę wykonuje za nas.

Podobnie, jak w przypadku kont osobistych, tak i wybierając rachunek bankowy dla firmy, należy kierować się swoimi prywatnymi preferencjami. Nie bez znaczenia jest również specyfika branży, w której prowadzona jest nasza działalność. Nie jest również regułą to, że najlepszą ofertę da nam bank, w którym już posiadamy konto prywatne. Banki często nagradzają swoich klientów za lojalność, jednak warto podejść do tego z dystansem. Wybór korzystnej oferty jest w tym wypadku istotny również ze względu na to, że przeniesienie konta firmowego do innego banku nie jest takie proste, jak w przypadku konta osobistego.

jeden komentarz

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *