Jaką rolę pełnią bioaktywatory przy oczyszczalniach?

Ogród

Właściciele domów, którzy nie posiadają możliwości przyłączenia się do miejskiej kanalizacji, często decydują się na samodzielną budowę lub montaż przydomowych oczyszczalni ścieków. Jednak aby ich eksploatacja była możliwa, konieczne jest stosowanie dodatkowych preparatów. Jakich? I jaką rolę spełniają?

Preparaty do przydomowych oczyszczalni – po co się je stosuje?

Zadaniem przydomowych oczyszczalni ścieków jest rozkład oraz odprowadzanie nieczystości. Zwykle odbywa się to w warunkach beztlenowych oraz tlenowych. Aby jednak było to możliwe, w instalacji tej muszą znajdować się mikroorganizmy, które zainicjują cały proces. Co więcej, konieczny jest ich właściwy rodzaj oraz określona liczba. Dlatego stosuje się odpowiednie preparaty.

Co to są bioaktywatory?

Preparaty umożliwiające funkcjonowanie oczyszczalni ścieków nazywa się bioaktywatorami. Są to mikroorganizmy, drobnoustroje, które wprowadzone w odpowiedniej dawce do systemu kanalizacyjnego umożliwiają rozkład, a następnie oczyszczenie nieczystości. Mogą mieć one różną postać – tabletek, saszetek czy płynów.

Przy czym należy wiedzieć, że w przypadku oczyszczalni bazujących na osadzie czynnym lub złożu biologicznym, nie powinno się dodatkowo wprowadzać bioaktywatorów. Może to spowodować przerost mikroorganizmów, co zamiast poprawić, pogorszy skuteczność instalacji. Bioaktywatory opisuje ekodren.pl/biopreparaty, u tego producenta można też zasięgnąć porady dotyczącej ich stosowania, wyboru odpowiedniego preparatu.

Jak stosować bioaktywatory do przydomowych oczyszczalni?

Po raz pierwszy bioaktywatory wprowadza się do oczyszczalni podczas jej rozruchu – bez tego nie będzie działać sprawnie, o czym zawsze informują producenci tych urządzeń.

Aby uzupełnić ilość mikroorganizmów, konieczne jest podawanie kolejnych dawek w następnych miesiącach. Częstotliwość dawkowania zawsze jest podana na opakowaniu bioaktywatorów, trzeba ściśle przestrzegać tych zaleceń, aby nie doprowadzić do rozrostu kolonii i co za tym idzie – zapchania całej kanalizacji.

Przy czym również i od tej zasady są wyjątki, ponieważ wyróżnia się sytuacje, w których konieczne jest wcześniejsze wprowadzenie dawki. Należy o tym pamiętać, gdy nagle zwiększy się liczba użytkowników oczyszczalni lub gdy domownicy przechodzili antybiotykoterapię. Liczbę mikroorganizmów trzeba także uzupełnić, gdy nastąpi przerwa w działaniu oczyszczalni, np. na skutek braku prądu lub gdy nastąpiły błędy w eksploatacji.

Jak wprowadzać biopreparaty do oczyszczalni?

A czy wprowadzanie preparatów do oczyszczalni jest trudnym zadaniem? Nie! Bez względu na to, w jakiej postaci jest bioaktywator, wystarczy wsypać lub wlać go do ubikacji, po czym wszystko spłukać. Natomiast od konkretnego produktu zależy, jak często trzeba to robić. Najczęściej jedno opakowanie wystarcza na sześć miesięcy eksploatacji, a jego koszt nie przekracza 100 zł.

Jeśli posiadasz przydomową oczyszczalnię ścieków, stosowanie bioaktywatorów jest koniecznością. Ważne jest, aby dobrze dobrać je do rodzaju instalacji oraz zapotrzebowania. Dlatego jeśli nie masz pewności, co wybrać, skontaktuj się z ich producentami, którzy pomogą wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *