Lato to nie tylko słońce za oknem i wysokie temperatury. Ta pora roku przynosi ze sobą również gwałtowne burze. To zjawisko jest wprawdzie piękne, ale również bardzo niebezpieczne. Podczas gwałtownej burzy możemy ucierpieć nie tylko my ale również cały nasz dobytek. Należy się zatem przed nią skutecznie chronić. Co zrobić, aby uniknąć uszkodzenia domu w trakcie nawałnicy? Zapraszamy na nasz artykuł!
Popularne błyskawice to wyładowania elektryczne występujące między naelektryzowanymi chmurami lub między chmurą burzową a ziemią. To odmiana iskry elektronicznej, czyli krótkotrwałego prądu elektrycznego płynącego w zjonizowanym powietrzu między chmurami lub częściami chmury do różnych potencjałów lub między chmurą a ziemią. Powstaje w wyniku gwałtownego zderzenia kropel lub krup lodowych ze sobą. Pioruny mogą być także skutkiem tarcia pomiędzy drobinami pyłu (burze pyłowe) lub w chmurach popiołów i gazów powstałych podczas erupcji wulkanicznej i pożarów lasów.
Podczas wyładowania piorun osiąga napięcie rzędu nawet miliarda woltów i natężenie równe kilku tysiącom amperów. To moc małej elektrowni atomowej! Dlatego gdy piorun uderzy bezpośrednio w linie, do której podłączone są urządzenia, cały prąd przez niego skumulowany dostaje się wprost do sprzętu i niszczy go.
Jednak burza może zaszkodzić naszym pralkom, lodówkom czy telewizorom również w inny sposób. Pioruny działają bowiem również na odległość. Wszystko dzięki, znanej z lekcji fizyki, indukcji elektromagnetycznej. Wskutek tego procesu również powstaje przepięcie, jest ono wprawdzie mniej groźne niż przepięcie bezpośrednie, ale także może ono zniszczyć sprzęt.
Piorunochron, czyli urządzenie chroniące budynki przed uderzeniem pioruna od kilkuset lat stanowi zabezpieczenie przed burzą. Działa on poprzez odprowadzanie do ziemi prądu o natężeniu rzędu nawet kilkunastu tysięcy amperów. Zetknięcie takiej siły z budynkiem na pewno spowodowałoby w nich trudne do usunięcia zniszczenia, dlatego warto się w niego zaopatrzyć, choć konieczność jego posiadania nie jest regulowana w Polsce żadnymi przepisami.
Jednak nie chroni on przed szkodliwym działaniem pioruna, a jedynie je zmniejsza. Sprzęty elektryczne w domu z piorunochronem nadal mogą ulec zniszczeniu! Skutecznie broni on jedynie przed pożarem wywołanym przez uderzenie pioruna. Aby mieć gwarancję stuprocentowej ochrony przed burzą sam piorunochron nie wystarczy. Trzeba wytoczyć cięższe działa. Zainstalowanie w domu ograniczników przepięciowych, które montuje się przy wejściu instalacji elektrycznej do obiektu powinno pomóc skutecznie ochronić mieszkanie przed wyładowaniami.
Kiedy jesteśmy w domu najlepiej odłączyć wszystkie posiadane sprzęty od zasilania. W okresach szczególnego zagrożenia burzowego należy robić to również przed każdym dłuższym pobytem poza domem i snem. Bezpiecznie jest również odłączyć kabel internetowy od komputera, czy routera i wyciągnąć kabel antenowy z telewizora. Zewnętrzne anteny warto na czas burzy wyłączyć i schować do domu. Dobrze jest również zainwestować w kupno listw antyprzepięciowych. Zwykłe nie dają tak skutecznej ochrony jak ich udoskonalone odpowiedniki, nawet jeśli posiadają specjalne wyłączniki.
Chwila nieuwagi, piorun uderzył i cały domowy sprzęt nadaje się już tylko do wyrzucenia. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Co wtedy zrobić? Najlepiej zareagować odpowiednio wcześniej i ubezpieczyć się od tego typu wypadków.
Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem najlepiej sprawdzić, czy zawiera ona zapis tylko o skutkach przepięcia spowodowanego bezpośrednim uderzeniem pioruna, czyli takim, który zostawia po sobie ślad, czy również zostały w niej wspomniane uderzenia pośrednie. Te drugie bowiem zdarzają się o wiele częściej i są tak samo groźne dla sprzętu elektrycznego. Warto więc zwrócić na to uwagę, bo w ten sposób możemy uniknąć wielu problemów.
jeden komentarz