Jak szybko znaleźć pracę? Na co zwrócić uwagę?

Klawiatura z napisem znajdź pracę

Szukanie pracy to trudna sprawa, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy wielu ludzi nie potrafi jej znaleźć. Mówi się, że pracy nie ma, choć to nie jest prawdą, jest, tylko nie zawsze umiemy do niej dotrzeć, a jak już się udaje coś znaleźć, wysyłamy aplikacje i… cisza. To najgorsze co może być, ale nie ma się co zniechęcać, ponieważ wytrwałość popłaca. Można też inaczej podejść do tematu i zwiększyć swoje szanse.

Jak napisać dobre CV?

Bardzo wiele osób o tym zapomina. CV to pierwsza rzecz, z jaką ma kontakt rekruter i to przez nią poznaje nas, a jak wszędzie, pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. Wypisanie od góry do dołu wszystkich swoich danych razem z doświadczeniem, imieniem matki i grupą krwi z pewnością nie pomoże. Schludne, estetyczne CV, z jasno podanymi danymi, na które po prostu przyjemnie się patrzy może zdecydowanie zmienić pogląd rekrutera na daną osobę i nawet jeżeli wybrana przez niego kandydat nie posiada doświadczenia lub jest go mało, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że da mu szansę.

Każde CV jest inne i każde powinno być dostosowane do firmy i stanowiska, na które się kandyduje, a niestety o tym najczęściej się zapomina.

Jak zaprezentować się pracodawcy?

Trzeba umieć się zaprezentować z jak najlepszej strony. CV to jedno, ale nie tylko ono decyduje o powodzeniu z poszukiwaniu pracy. Chwalenie się w CV czy liście motywacyjnym to jedno, ale rozmowa z drugim człowiekiem, to co innego. Można napisać wiele rzeczy, ale jak ma się to do rzeczywistości? Nawet gdy nie ma się zbyt dużego doświadczenia zawodowego, nie wyklucza to znalezienia wymarzonej pracy, należy wymienić wszystkie swoje mocne strony oraz osiągnięcia jakie się miało w życiu i wcale nie muszą to być osiągnięcia zawodowe.

Gdy już zainteresuje się nami pracodawca i zaprosi na rozmowę, należy się do niej przyłożyć i odpowiednio przygotować. Dobra prezentacja wizualna oraz płynność w rozmowie może wiele zdziałać. Większość ludzi nie radzi sobie z tym, co niestety eliminuje ich już na starcie. Należy jednak pamiętać, że każda taka rozmowa to nowe doświadczenie, dzięki czemu za każdym razem będzie łatwiej.

Człowiek z notatnikiem

Doświadczenie w pracy – czy najważniejsze?

Pracodawcy najczęściej szukają pracowników, którzy posiadają już jakieś doświadczenie w branży. Czasem zdarza się, że dają oni szansę świeżakom bez doświadczenia, ale ogólnie mówi się o tym, że bez doświadczenia niczego nie zdziałasz i najlepiej być dwudziestolatkiem z trzydziestoletnim stażem pracy. Jeżeli nie masz doświadczenia, a chcesz je zdobyć, warto zaangażować się w wolontariaty i choć nie dostaje się za to żadnych pieniędzy są dobrym sposobem na to, by móc wpisać nową rubrykę do CV.

Wystarczy chcieć, a z pewnością coś się znajdzie, a nawet nasze zainteresowania i pasje mogą przyczynić się w krótkim czasie do zdobycia wymarzonej pracy. Pomoc przy różnych imprezach czy to masowych czy charytatywnych, pomoc udzielana w stowarzyszeniach non profit. Czasem warto zrobić coś za darmo, wykazać się, a w przyszłości może to przynieść korzyści. Nie są to oczywiście działania na dłuższą metę, ale mogą pomóc.

Jak efektywnie szukać pracy?

Pracę da się znaleźć, a odpowiednie myślenie również ma na to wpływ. Pozytywne podejście, aktywne działanie, zdobywanie nowych umiejętności i doświadczenia mogą zdecydowanie bardziej pomóc, niż siedzenie na krześle i gapienie się w ekran monitora wysyłając bezwiednie kolejne aplikacje, nawet nie zastanawiając się nad tym gdzie i po co. Trzeba myśleć pozytywnie, chodzić, szukać, zdobywać nowe doświadczenia i kwalifikacje. I przede wszystkim – aktywnie szukać.

jeden komentarz

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *