Jak szukać przodków?

drzewo genealogiczne

Każdy z nas chciałby wiedzieć skąd pochodzi i jaka jest historia jego rodziny. Taka wiedza pomaga człowiekowi w ustaleniu jego tożsamości. Poszukiwania swoich przodków wcale nie są takie skomplikowane. Wystarczy skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów. Ty również chcesz poznać historię swojej rodziny? W naszym artykule podpowiemy ci jak to zrobić!

Od czego zacząć poszukiwania?

Jeśli chcesz poznać swoich przodków zacznij od sprawdzenia ilości osób, które noszą dane nazwisko w Polsce. Możesz to zrobić np. za pomocą tej strony: http://www.herby.com.pl/indexslo.html . Kolejnym krokiem jaki musisz wykonać jest dokładne sprawdzenie swojego życiorysu. W tym celu wypisz wszystkie swoje miejsca zamieszkania, adres parafii, w której byłeś chrzczony i tej, w której brałeś ślub, o ile jesteś zamężna/żonaty.

Zbierz wszystkie swoje świadectwa szkolne i dyplomy, oraz wymień miejsca pracy. Tak samo postąp w przypadku swoich najbliższych. Jeśli nadal brakuje ci niezbędnych informacji, zapytaj o nie rodziców i dziadków. Oni na pewno będą lepiej orientować się w sytuacji waszej rodziny i pomogą ci zweryfikować zebrane przez ciebie dane.

Gdzie szukać dokumentów?

Najlepiej zacząć od strony Archiwum Państwowego, gdzie stworzono specjalną bazę Pradziad. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne metryki. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę nazwę gminy, w której znajduje się miejscowość, z której pochodzą twoi przodkowie, nazwę miejscowości, na której terenie znajdowała się parafia, nazwę województwa, wyznania twoich przodków oraz określisz rodzaj dokumentów, jakiego szukasz.

Poszukując przodków warto również zajrzeć do ksiąg parafialnych, które są cennym źródłem wiedzy lub do aktów zgromadzonych w USC, ale tam znajdziesz jedynie nowsze informacje. A poza tym musisz wykazać się w nim stopniem pokrewieństwa z osobami, o których chcesz zdobyć informacje i pokazać odpowiednie uprawnienia do dostępu do danych. Te dane zweryfikuje urzędnik, który wydaje pozwolenie na wgląd do akt.

spis ludności

Internet – bogate źródło wiedzy o przeszłości?

Internet jest medium, które niesie ze sobą wiele możliwości. Nie tylko stanowi doskonałą rozrywkę ale również jest cennym źródłem wiedzy, w tym także w zakresie poszukiwania swoich korzeni. W sieci znajdziesz wiele przydatnych portali, m.in.: myheritage.pl, moikrewni.pl czy genpol.com, czy portale społecznościowe. Wystarczy wpisać w nich odpowiednie dane, a pożądane przez nas informacje pojawią się po chwili.

Oprócz tego, w poszukiwaniach pomocne okażą się również serwisy społecznościowe oraz internetowe bazy Urzędu Stanu Cywilnego, czy strona Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych: www.archiwa.gov.pl, gdzie znajdziesz wiele ciekawych informacji, odnośnie tego gdzie rozpocząć poszukiwania. Warto z niego skorzystać.

Czy warto skorzystać z profesjonalnych poszukiwań?

Wszystko zależy od tego jak bardzo zależy ci na poznaniu historii twojej rodziny. Jeśli są to tylko poszukiwania hobbystyczne, do których nie przykładasz zbyt wielkiej wagi to nie warto silić się na wynajmowanie profesjonalistów. W zupełności wystarczą ci przedstawione przez nas wcześniej sposoby. Jeśli jednak zależy ci na dokładnym poznaniu historii swojego roku zgłoś się do profesjonalistów.

Doświadczeni poszukiwacze na pewno szybko ustalą skąd pochodzisz. Możesz również zgłosić się do Biura Informacji i Poszukiwań PCK, które zajmuje się poszukiwaniami ustalaniem losów ofiar wojen, konfliktów, zbrojnych i klęsk żywiołowych. Tam również uzyskasz wiele przydatnych informacji. To który sposób wybierzesz?

2 Comments

  1. blast from the past

    14 czerwca 2017 o 15:28

    Ciekawi mnie przeszłość mojej rodziny. Kiedyś szukałam na ten temat informacji i wielu ciekawych rzeczy się dowiedziałam o moich przodkach.

  2. uzus

    12 lipca 2017 o 13:16

    Ciężko szukać przodków jak praktycznie nie zna się i nie ma się rodziny, jak jest w moim przypadku. Nie wiem na ile jest możliwe takie badanie przeszłości.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *