5 książek o miłości, które Cię wzruszą

Róże leżą na książce

Zimowe wieczory nie nastrajają optymistycznie, a tym bardziej trudno jest je przeżyć jeśli jest się osobą samotną. Z pomocą przychodzą tu jednak książki o miłości, które wzruszają, a nieraz nawet bawią. Przedstawiamy zatem 5 książek o miłości i różnych jej odcieniach.

1. Emily Bronte „Wichrowe wzgórza”

Jeśli lubisz tajemnicze książki, o miłości, która jest nawet ponad śmiercią, koniecznie przeczytaj „Wichrowe wzgórza”. Autorka wspaniale opisuje wrzosowiska północnej Anglii tworząc niezapomniana scenerię i klimat. To powieść o sile konwenansów, które nie pozawalają połączyć się dwóm bratnim duszom – Kate i Heathcliffe’owi. Ten po 3 latach rozłąki z ukochaną powraca jako mściciel nękając córkę Kate, Katy. Od tej pory nikt nie zaznaje spokoju i radości. „Wichrowe wzgórza” są mroczną powieścią, którą czyta się z dreszczykiem emocji.

2. Irving Stone „Pasja życia”

Jest to powieść o życiu i twórczości znanego malarza impresjonisty – Van Gogha. Na całe życie artysty rzutuje fakt, że jego ukochana Urszula nie okazała mu wzajemności. Kolejne przeżycia Van Gogha to miotanie się między twórczością, a miłostkami, które tak naprawdę nic dla niego nie znaczą. To smutna powieść, ale jej siła oddziaływania jest naprawę ogromna. Zwłaszcza w napięciu trzyma scena, w której malarz chcąc udowodnić jak wielka jest jego miłość trzyma dłoń nad płonącą świecą.

Autoportret Van Gogha

3. Mika Waltari „Egipcjanin Sinuhe”

„Egipcjanin Sinuhe” jest powieścią historyczną, która przedstawia losy królewskiego potomka wychowującego się na lekarza w egipskiej wiosce. Sinuhe jest bohaterem złożonym, całe życie jest on targany wielkimi emocjami: namiętnością, chęcią zemsty, wiernością wobec fachu jaki wybrał. Powieść pokazuje jak wiele niegodziwości może wyrządzić nam i naszym bliskim złe ulokowanie uczuć. Sinuhe kocha przebiegłą Nefernefer, która pozbawia go całego majątku, co nie pozwala bohaterowi nawet na godne urządzenie pochówku swoim rodzicom. Kolejne miłości Egipcjanina są bardziej dojrzałe, ale każda z nich kończy się tragicznie.

4. Lew Tołstoj „Anna Karenina”

„Annę Kareninę” można raczej zaliczyć do powieści psychologicznych. Bohaterka rozdarta jest pomiędzy słusznym wyborem, a miłością. Ta historia już z założenia nie ma prawa skończyć się dobrze – miłość Anny do Wrońskiego skutkuje tragedią. Tołstoj doskonale odmalowuje swoje czasy, świetnie oddaje kunszt epoki. Jeśli w książce szukasz nie tylko czułych słów, ale portretu społeczeństwa dawnych lat i głębokiej warstwy psychologicznej, koniecznie przeczytaj tę powieść.

5. Jane Austen „Duma i uprzedzenie”

To pełna ironii i przepełniona ciepłem powieść o miłości, która z pozoru wydaje się niemożliwa do zrealizowania. Pan Darcy jawi się z początku jako oschły i nieprzychylnie nastawiony do ludzi osobnik, co nie uchodzi uwagi głównej bohaterki. Przedstawiona tu miłość jest wielowymiarowa, a książki nie da się zaliczyć do typowych romansideł. „Duma i uprzedzenie” zalicza się do najpopularniejszych powieści Austen, wielu reżyserów porwało się także na jej ekranizację.

Przedstawione książki o miłości na pewno Cie wzruszą, skłonią do refleksji, momentami może nawet rozbawią. Pozwolą Ci także na spędzenie niezapomnianych chwil w towarzystwie tych nietuzinkowych bohaterów.

jeden komentarz

  1. Rizoli

    15 czerwca 2017 o 13:54

    Z tych wszystkich czytałam „Dumę i uprzedzenie”. Wolę jednak takie powieści, które trzymają w napięciu do ostatnich chwil, jak na przykład thrillery medyczne Gerritsen.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *