Jak spędzić weekend na Warmii i Mazurach? 5 atrakcji Mazur i okolic

Żaglówka na jeziorze na Mazurach

Warmia i Mazury to jedne z najpiękniejszych i najchętniej wybieranych miejsc na dłuższe i krótsze wypady. To zarówno piękne widoki i czas spędzony na łonie natury, jak i niepowtarzalny klimat, w którym człowiek po prostu może odpocząć i zrelaksować się. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu na dłuższe wakacje, weekendowy wypad jest jak najbardziej możliwy! Co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach?

1. Atrakcje w Mikołajkach

Jest to niewielka miejscowość, która co roku przyciąga do siebie całą rzeszę amatorów żeglarstwa. Można tam przyjemnie spędzić czas na jeziorze w wypożyczonej żaglówce lub innym sprzęcie wodnym. Jednak nie tylko sporty wodne są tu największą atrakcją, bowiem okolica jest niezwykle bogata pod względem flory i fauny i można tan znaleźć wiele unikalnych miejsc, których nie znajdzie się w żadnym innym regionie Polski. W Pobliżu Mikołajek znajduje się także Mazurski Park Krajobrazowy.

Mikołajki żąglówki

2. Mazurski Park Krajobrazowy

Jest to niezwykły rezerwat przyrodniczy, w którym można znaleźć ponad 60 jezior, w tym największe jezioro w Polsce – Jezioro Śniardwy oraz bardzo popularne wśród turystów, Jezioro Mamry. Granice Parku to łącznie 11 rezerwatów przyrody, w tym wyróżniony przez UNESCO rezerwat biosfery. Ponieważ pomiędzy najciekawszymi miejscami na terenie parku nie ma zbyt wielkich odległości, doskonale sprzyja to chociażby wycieczkom rowerowym.

Mazurski Park Krajobrazowy

3. Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec znajduje się dokładnie w lesie w Gierłoży koło Kętrzyna. Jest to przede wszystkim zespół bunkrów, które mogą być nie lada gratką dla miłośników historii, zwłaszcza II Wojny Światowej. W czasie wojny była to główna kwatera Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Tutaj też dokonano nieudanego zamachu na życie Hitlera. Wilczy Szaniec dostępny jest do zwiedzania i znajdują się tam tablice upamiętniające wydarzenia z czasów wojny i po wojnie.

Tablica pamiątkowa w Wilczym Szańcu

4. Kanał Elbląski

Jest żaglowa droga wodna, a jego fragment został też wpisany jako zabytek techniki oraz pomnik historii. Rejs statkiem po Kanale Elbląski traktowany jest jako obowiązkowy punkt każdej wycieczki w czasie pobytu w Ostródzie. Łącznie system kanałów ma długość aż 151 km i obejmuje kilka jezior i innych kanałów. Główny szlak kanału wynosi z kolei 82 km i prowadzi z Ostródy do Elbląga, zarówno trasą wodną, jak i po trawie. Jest to jedyna taka konstrukcja w Europie.

Statek na Kanale Elbląskim

5. Piramida w Rapie

Jest to bardzo nietypowa budowla, która powstała na początku XIX wieku i jednocześnie jest to jedyny taki budynek w Polsce, gdzie zachowały się zmumifikowane zwłoki. Niektórzy twierdzą, że miejsce wzniesienia piramidy ma szczególne właściwości lecznicze. Skąd się wzięła? Właściciel majątku w Rapie zainteresował się egiptologią będąc w Paryżu i postanowił wykorzystać nabywa wiedzę wznosząc właśnie ten budynek. Dziś piramidę można podziwiać tylko z zewnątrz.

Piramida w Rapie

Ciekawe atrakcje Warmii i Mazur

To tylko przykładowa lista 5 ciekawostek, jakie można zobaczyć na terenach Warmii i Mazur i w zupełności nie oddaje to tego, jak wiele atrakcji można tam znaleźć. Lista ta jest zdecydowanie zbyt krótka i można byłoby ją uzupełniać w nieskończoność, a o tym, że warto jest odkrywać Warmię i Mazury świadczy chociażby fakt, jak wielu turystów przyciągają do siebie te tereny co roku. Olsztyn, Giżycko, Lipki, Elbląg, Frombork, Ełk, Węgorzewo to tylko kilka przykładowych miast, w których można zapoznać się z ciekawą historią, poznać wiele interesujących miejsc i miło spędzić czas.

jeden komentarz

  1. gomała

    10 sierpnia 2017 o 10:22

    Do tej pory jeszcze nie byłam w tamtych rejonach, jakoś nigdy nie było mi po drodze, a wiem, że jest tam naprawdę wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Pokusa więc rośnie

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *