Grunty i działki, na których wolno się budować. Na jakiej działce możesz postawić dom?

Budowa domu na polu

Znalezienie działki pod budowę domu nie jest łatwym zadaniem. Jeśli do tego planujemy osiąść poza miejscem swojego aktualnego zamieszkania, o którym nie mamy zbyt wielu informacji, to tym bardziej musimy być czujni i świadomi tego, że poszukiwania odpowiedniego miejsca mogą zająć nam więcej czasu. Zanim jednak zaczniemy przeszukiwać portale ogłoszeniowe i umawiać się z właścicielami bądź agentami nieruchomości na miejscu, warto posiadać pewną wiedzę, która uchroni nam przed podjęciem złej decyzji.

Jak szukać działki budowlanej na sprzedaż?

Większość osób rozpoczyna poszukiwania działki pod budowę domu od wejście na różnego rodzaju portale ogłoszeniowe. Jest to dobry ruch, jeśli więc zastanawiasz się, od czego zacząć, to działki budowlanej na sprzedaż szukaj w ogłoszeniach nieruchomości, a następnie sprawdź, czy istnieją jakieś inne możliwości. Być może w rejonie, który cię interesuje działa jakiś lokalny agent nieruchomości, z którym warto się skontaktować. Jeszcze innym sposobem jest wycieczka do danego miejsca i rozmowa z mieszkańcami, być może ktoś udzieli nam informacji na temat działek wystawionych aktualnie na sprzedaż. Trzeba jednak pamiętać, ze decydując się na współpracę z agentem nieruchomości, nie będziemy mogli kupić działki, którą on ma w swojej ofercie bezpośrednio od właściciela.

Na jakiej działce można postawić dom?

Szukając działki pod budowę domu na własną rękę, koniecznie trzeba posiadać pewną wiedzę na ten temat. Bardzo ważną kwestię stanowi typ działek, jakie powinny nas interesować. Aby bez przeszkód rozpocząć budowę domu, musimy wejść w posiadanie działki budowlanej. Wiele osób zastanawia się, czy dobrym rozwiązaniem może być np. zakup działki rolnej lub rekreacyjnej (zwykle ich ceny są niższe niż działek budowlanych), niestety będzie się to wiązało ze sporą ilością trudności do pokonania.

Teoretycznie grunty rolne można odrolnić i tym samym zmienić status tego terenu na budowlany. Podobnie jest z działką rekreacyjną, na której dozwolona jest jedynie zabudowa letniskowa, która ma mniejsze wymagania od domów całorocznych. Nie zawsze się to jednak udaje, dlatego zakup tego typu działek jest obarczony dużym ryzykiem.

Co warto sprawdzić przed zakupem działki?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnej działki, powinniśmy zweryfikować szereg informacji na jej temat. Warto zacząć od sprawdzenia statusu tego terenu, a więc od tego, co opisywaliśmy w poprzednim akapicie, aby mieć pewność, że jest to działka budowlana. Drugą sprawą jest sprawdzenie zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Z tego dokumentu dowiemy się, czy w sąsiedztwie nie ma terenów przeznaczonych pod przemysł lub inne uciążliwe usługi. Warto również zainteresować się, czy w planach nie ma budowy drogi np. szybkiego ruchu tuż obok działki, którą chcemy kupić.

Szukając działki na sprzedaż, powinniśmy unikać także ogłoszeń dotyczących wąskich lub płytkich działek. Kłopotliwe są również działki zorientowane tylko na południe.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *