Co warto zwiedzić w Krakowie? Jakie zabytki?

Rynek Główny w Krakowie

Kraków to miasto, którym zachwycają się nie tylko Polacy, ale także zagraniczni turyści. Skąd ten fenomen? Kraków ma ciekawą historię, był stolicą Polski, często odbywają się tu różne wydarzenia kulturalne, a także, jak twierdzi wiele osób, życie w tym mieście wolniej płynie. Co zatem warto zobaczyć w Krakowie?

Zamek Królewski na Wawelu

To jedno z najbardziej znanych miejsc w Krakowie. Myśląc o tym mieście, większość osób ma właśnie przed oczami ten zabytek z Katedrą Wawelską na czele. Zamek przez kilka wieków był odnawiany i rozbudowywany. Nie oszczędziła go historia, co z pewnością ma wpływ na obecny wygląd tego zamku. Niszczyły go pożary, kradzieże, przemarsze wojsk itp. Obecnie na zamku znajdują się ekspozycje muzealne, które można podziwiać. Są także komnaty, apartamenty, zbrojownia, do których można zajrzeć. Zamek Królewski na Wawelu słynie także z pięknych ogrodów. Nie sposób ich pominąć wybierając się w to miejsce.

Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto w Krakowie wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co świadczy o tym, że będąc w tym mieście, starówka jest wręcz obowiązkowa do zobaczenia. Na Starym Mieście jest wiele zabytków, jakie trzeba zwiedzić. Wśród nich można wymienić Rynek Główny, Kościół Mariacki, Sukiennice, Bramę Floriańską czy Barbakan. Warto też pójść do „Piwnicy pod Baranami”, gdzie swoje kariery zaczynali znani, polscy artyści czy na Franciszkańską 3, gdzie Jan Paweł II, a potem też inni papieże, spotykali się z wiernymi pod słynnym oknem.

Krakowski Kazimierz

Kazimierz to wyjątkowa część Krakowa, która każdemu znana jest z ciekawej historii. Lata temu była to dzielnica żydowska. Dziś sporo widać nawiązań do losów tej narodowości. Na Kazimierzu można zobaczyć Starą Bożnicę, która została zniszczona podczas wojny i odrestaurowana lata później. Dziś mieści się w niej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Na Kazimierzu znajduje się także jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich – Remuh. Dzielnica ta, mimo trudnej historii, od lat jest sercem nocnego życia krakowian. Tutaj odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, tutaj jest mnóstwo urokliwych knajpek i kawiarni. Warto skusić się także na słynne krakowskie zapiekanki sprzedawane właśnie na Kazimierzu.

Kopiec Kościuszki

Kopiec został oddany do użytku jeszcze w XIX wieku, a dokładniej w 1823 roku. Historia Polski nie oszczędziła tego zabytku, część kopca została zniszczona, a w latach 50. XX były plany całkowitej likwidacji. Tak się na szczęście nie stało i dzisiaj można podziwiać panoramę Krakowa, a także widoczne z tego punktu góry. Warto dodać, że od lat 90. XX wieku Kopiec Kościuszki jest siedzibą radia RMF FM.

Kolorowe Schody na Podgórzu

Sporą popularnością cieszą się Kolorowe Schody. Znajdują się one przy ulicy Tatrzańskiej na Podgórzu. Na tych schodach znaleźć można interesujące cytaty najbardziej znanych pisarzy lub postaci z książek. Nie brakuje tu słów Szymborskiej, Pratchetta czy nawet Taty Muminka. Niewiele osób wie o istnieniu tych schodów, jednak warto zobaczyć to urokliwe miejsce.

jeden komentarz

  1. krakus

    20 czerwca 2017 o 08:57

    Te Kolorowe Schody są świetne. Może to nie jest jakieś super atrakcyjne miejsce, ale warto poczytać te cytaty.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *