Co to są korony porcelanowe?

Wstawianie koron porcelanowych

Ubytki w uzębieniu to bardzo duży problem, szczególnie natury estetycznej. Powodują w nas kompleksy i sprawiają, że nie mamy ochoty się uśmiechać. Jednak można z nimi skutecznie walczyć – przy pomocy koron porcelanowych.

 

Co to jest korona?

Korona tu uzupełnienie brakującego, pojedynczego zęba. Przy jej pomocy można wzmocnić i odbudować zniszczony ząb lub założyć ją na implant, czyli sztuczny korzeń. Jest to naturalnie wyglądające rozwiązanie, ponieważ korona wykonana z dobrej jakości materiałów i osadzona przed doświadczonego stomatologa, niczym nie odróżnia się od pozostałych zębów, dzięki czemu my możemy cieszyć się pięknym, zdrowym zębem. A korony porcelanowe to już standard w ofercie dobrych gabinetów stomatologicznych (smigiel.net/zabiegi/korony-porcelanowe), dlatego warto byłoby im się bliżej przyjrzeć.

Dla kogo korony porcelanowe?

Korony porcelanowe zakłada się najczęściej w trzech przypadkach: gdy ząb jest mocno wyniszczony, po leczeniu kanałowym oraz w celu pokrycia implantu.

Koronę mocuje się najczęściej w wyniku próchnicy lub patologicznego starcia, gdy zostało nam zbyt mało zęba i nie ma sensu stosować dużych wypełnień. Można w ten sposób zabezpieczyć ząb przed złamaniem lub naprawić go, gdy to nastąpi. W tych przypadkach oraz po leczeniu kanałowym, koronę można osadzić na naturalnym korzeniu. Należy jednak zaznaczyć, że tę metodę stosuje się jedynie wtedy, kiedy nie ma już szans na wyleczenie zęba, gdyż zamocowanie korony wymaga jego spiłowania.

Korony porcelanowe mogą być także osadzone na sztucznym korzeniu, czyli na implancie. Ten przypadek jest bardziej skomplikowany, ponieważ trzeba dobrze wybrać zarówno materiał z którego wykonany jest implant, jak i korona. Jeśli nie będzie to przemyślane, to sztuczny ząb może nie wyglądać w pełni naturalnie (np. widoczny staje się implant na linii dziąseł). Najbardziej estetycznym rozwiązaniem w tym przypadku jest osadzenie koron porcelanowych na implancie ceramicznym.

Jakie korony porcelanowe wybrać?

Korony porcelanowe dzieli się na kilka typów, w zależności od materiałów, z których zostały wykonane. Najpopularniejsze i najtańsze są korony porcelanowe na podbudowie ze stopy metalu. Taka korona nie dość, że posiada stosunkowo niską cenę, to jest jeszcze bardzo trwała i można ją stosować na zęby tylne. Natomiast najbardziej naturalne oraz estetyczne są korony porcelanowe pełnoceramiczne. Niestety, nie odznaczają się zbyt wysoką wytrzymałością, dlatego nie każdy może się na nie zdecydować. A profesjonalny stomatolog zaleca je tylko w przypadku przednich zębów. Częściej wykonuje się korony porcelanowe na ceramice, które również nie różnią się wizualnie od reszty uzębienia. Pacjent ma do wyboru również korony porcelanowe na złocie, jednak ze względu na koszt takiego leczenia, nie każdy może sobie na to pozwolić.

 

Korony porcelanowe mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających ubytki w uzębieniu. A jeśli są wykonane w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, to nie będą się niczym wyróżniać od naturalnych zębów, co z pewnością poprawi nasz komfort życia.

5 Comments

 1. Mania

  27 września 2016 o 07:59

  Teraz jest naprawdę dużo możliwości zadbania o nasz uśmiech. Mam nadzieje, że jak najdłużej się da, nie będę musiała z nich korzystać, nie mówiąc już o uzupełnianiu straconych zębów 🙂

 2. czytelnik ze wschodu

  28 września 2016 o 15:21

  Złotych nie oferują? Zgłosiłbym się.

  • Wiesia

   4 października 2016 o 14:37

   Myślę, że w niektórych gabinetach mogą robić takie zęby, poszukaj może w Google gdzie robią takie zęby 😀

 3. pacjent

  5 października 2016 o 14:02

  porównania przed i po zabiegu zrobienia koron porcelanowych są bardzo fajne, jeśli można tak to nazwać, efekty są, dzięki za link w treści do przykładu

 4. zębowa wróżka

  7 października 2016 o 14:12

  Ja póki co mam wszystkie swoje zęby i żadnych ubytków. Mam nadzieję, że tak pozostanie bardzo długo. Moja babcia ma dwa srebrne zęby…

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *