BÓL W STAWIE KOLANOWYM – O CZYM MOŻE ŚWIADCZYĆ?

Jest wiele przyczyn bólu w stawie kolanowym. Począwszy od tych najbardziej błahych, po naprawdę poważne. Nie powinniśmy go lekceważyć, zwłaszcza, gdy nie wiemy co jest jego przyczyną. Przeczytaj koniecznie ten artykuł, a być może twoje wątpliwości zostaną rozwiane!

1. Ból w stawie kolanowym – nadwaga, otyłość

Uważana za chorobę cywilizacyjną nadwaga, może siać spustoszenie w naszym organizmie.
Jeżeli bolą Cię kolana i masz o kilka/kilkadziesiąt kilogramów za wiele, to właśnie nadwaga może być przyczyną Twoich dolegliwości. Postaraj się zmienić dietę i zadbaj o większą aktywność fizyczną.

waga łazienkowa

2. Ból w stawie kolanowym – borelioza

Jeżeli prócz bólu stawu, widoczny jest obrzęk kolana, towarzyszy temu gorączka, a na skórze widoczna jest wysypka (tzw. rumień wędrujący), możesz domniemać, że masz boreliozę.
Powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, by podjąć kurację antybiotykową. Jeśli zauważyłeś na swoim ciele kleszcza, zgłoś się do lekarza celem jego usunięcia i oddaj go do badania, by móc być spokojnym o swoje zdrowie. Szybkie leczenie odgrywa istotną rolę w leczeniu boreliozy.

3. Ból w stawie kolanowym – infekcja bakteryjna

Jeśli się skaleczyłeś, bardzo możliwe, że do rany wdała się infekcja bakteryjna. Gdy objawom, prócz bólu, opuchnięcia i zaczerwienienia towarzyszy gorączka, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Być może konieczne będzie płukanie kolana i wykonanie antybiogramu, by móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

kolana rajstopy

4. Ból w stawie kolanowym – zwyrodnienie stawu

Dzieje się tak wtedy, gdy obciążasz stawy (w wyniku nadmiernego dźwigania, biegania w nieodpowiednich butach, tzn. takich, które nie amortyzują wstrząsów). Typowym objawem zwyrodnieniowym jest ból i sztywnienie w kolanie. Leczenie zależy od zaawansowania choroby. Począwszy od leków przeciwbólowych i maści, po fizykoterapię czy leczenie sterydowe.

5. Ból w stawie kolanowym – reumatyzm

Powinieneś być ostrożny, jeśli ktoś u Ciebie w rodzinie chorował na reumatyzm. I w tym wypadku leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Lekarz dobierze odpowiednie leczenie. Może również zalecić rehabilitację. Należy pamiętać, że stres sprzyja chorobie reumatycznej.

Ból w stawie kolanowym może mieć jeszcze poważniejsze przyczyny. Może świadczyć o chorobie nowotworowej. Nie lekceważ go, a gdy nie ustąpi po kilku dniach, skonsultuj się z lekarzem, który powinien zlecić ci podstawowe badania. Jeżeli Twoja choroba zostanie rozpoznana we wczesnym jej stadium, masz szansę na mniej bolesne leczenie i szybszy powrót do zdrowia! Dużo zdrowia!

2 Comments

  1. Barto

    27 września 2016 o 08:04

    Doliczyłbym do tego jeszcze różnego rodzaju kontuzje, które nadwyrężają kolana, a potem można się z tym naprawdę długo męczyć. Najlepiej iść do sprawdzonego ortopedy i nie bagatelizować sprawy.

  2. Lina

    4 października 2016 o 14:56

    Najczęściej są to zwyrodnienia, a wtedy to już tylko operacja. Uzupełnianie mazi stawowej w tym przypadku nie pomoże.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *