Moda na antyczne meble w roli standardowego wyposażenia domu czy mieszkania nie przemija. Jak jednak wygląda to współcześnie? Czy decydując się na zabytkową sofę, jesteśmy w stanie dopasować ją do wnętrz z XXI wieku? Jak wyglądają aranżacje z antycznymi meblami?
Antyczne meble cieszą się dużą popularnością i chcąc urządzić stylowe wnętrze, coraz częściej wybiera się tego typu wyposażenie, w celu stworzenia niepowtarzalnej aranżacji. Jednym z częściej wybieranych antyków są sofy, które po odpowiedniej renowacji mogą być prawdziwą ozdobą. Należy jednak pamiętać, że pod tym pojęciem mogą kryć się także inne typy mebli. Zabytkowe sofy to też kanapy i szezlongi (antiquebeauty.eu), które znane są już od czasów starożytnych. Choć współcześnie przeszły one wiele metamorfoz, nadal stanowią pewien wyznacznik nie tylko wygody, ale i zamożności. Idąc tym tropem, można wywnioskować, że sięgając po antyczne meble i wyposażając nimi wnętrza swoich mieszkań, nie tylko tworzymy niepowtarzalną aranżację, ale i dajemy im drugie życie z zachowaniem ich historii.
Żyjemy w czasach, gdzie odpowiedni design odgrywa niemałą rolę, w dodatku dążymy przede wszystkim do jak najnowocześniejszych aranżacji, na miarę XXI wieku. Współczesność, nowoczesność, minimalizm wydają się być najistotniejszymi wyznacznikami większości aranżacji wnętrz. Jak odnajdują się w tym zabytkowe sofy i w ogóle antyczne meble? Jak się okazuje – całkiem dobrze! Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że nie ma czegoś takiego jak jeden typ w aranżacji – mamy ich naprawdę wiele, dzięki czemu każdy może dopasować wystrój wnętrza w taki sposób, by jak najbardziej mu odpowiadał. W przypadku sof antycznych najlepiej będą tutaj pasowały trzy rozwiązania: styl klasyczny, styl eklektyczny oraz retro.
Styl klasyczny odznacza się kilkoma najważniejszymi cechami, z których wymienić warto: elegancję, wygodę oraz dobry smak. Wbrew niektórym przekonaniom, nie jest to wcale styl nudny i nieciekawy, w dodatku nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Umiejętny dobór mebli, zarówno zabytkowych jak sofa, jak i mebli współczesnych, ale stworzonych na wzór tych z dawnych lat mogą świetnie się uzupełniać i harmonizować. Oczywiście potrzebne będzie tutaj właściwe wyczucie i dobre dopasowanie poszczególnych elementów, by nie stworzyć przestrzeni rodem z muzeum.
Znacznie częściej spotyka się inny typ aranżacji, czyli po prostu połączenie ze sobą mebli różnego stylu, nazywa się to stylem eklektycznym. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe, ale trudne i należy przy tym spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim, choć sofa sama w sobie może być niezwykle ładna i ozdobna, nie powinna być jedynym antycznym meblem w pomieszczeniu – warto oprócz niej wstawić coś jeszcze (stolik, sekretarzyk, szafę, rzeźbę). To swego rodzaju dodatek, który jednak będzie harmonizował zresztą wyposażenia wnętrz. Trzeba też pamiętać o jednym – decydując się na antyczną sofę, musimy poniekąd zrezygnować z funkcjonalności na rzecz ozdoby. Taka aranżacja wymaga wyczucia, dzięki czemu stworzy się wnętrze przemyślane i spójne, niezależnie od stylów i rodzaju mebli.
Styl retro najczęściej kojarzy nam się ze wzornictwem wziętym z lat 50. i 60. jednak warto pamiętać, że zalicza się do niego także art deco, a nawet style dawniejsze. W ten sposób można łączyć ze sobą współczesne meble i dodatki razem z tymi sprzed lat. Najwięcej inspiracji jest rzecz jasna ze wzornictwem sprzed kilkudziesięciu lat, ale antyki też mogą się w tym odnaleźć, zwłaszcza że pojęcie to jest dosyć szerokie. Decydując się na ozdobne, często masywne zabytkowe meble, warto sięgnąć po minimalistyczne dodatki, by uzupełnić wnętrze. Należy przy tym zachować umiar, by uniknąć przesycenia.
brak komentarzy