Podczas budowy i remontu przy wielu pracach niezastąpione są narzędzia. Przydają się nie tylko profesjonalistom, ale także amatorom, którzy raz na jakiś czas dokonują napraw w domu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze narzędzia, które sprawdzają się zarówno do mniej, jak i bardziej zaawansowanych prac.
To, na co na początku należy zwrócić uwagę, to fakt, że narzędzia dzielą się na wiele kategorii i typów, (przykład na: https://www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia). Stamtąd dowiemy się, że możemy wyróżnić narzędzia ręczne, elektronarzędzia i akcesoria do nich, narzędzia do ogrodu, a także te, które przydają się przy zastosowaniu technik montażu bezpośredniego. Niemalże w każdym z działów znajdziemy to, co przyda się nam nawet przy małych pracach remontowych. Poniżej przedstawiamy, najpopularniejsze narzędzia budowlane.
Wiertarka to elektronarzędzie niezbędne w każdym domu. Przydaje się do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania otworów za pomocą odpowiednich wierteł, które pozwalają na prace w drewnie, metalu, betonie, a nawet w szkle i w ceramice. Po zakupie innych nasadek pełnić może funkcje innych elektronarzędzi, jednakże wiele osób woli mieć do tego osobny sprzęt. Najpopularniejsze są wiertarki udarowe, w których wiertło nie wykonuje tylko ruchu obrotowego, ale także posuwisto-zwrotny, uderzając o obrabiany materiał, dzięki czemu łatwiej wierci się w twardym i kruchym materiale.
Wkrętarka jest równie popularnym i często wybieranym narzędziem o napędzie elektrycznym, co wiertarka. Pozwala na mechaniczne, a przez to proste i szybkie wkręcanie śrub, wkrętów i innych zamocowań. Dzięki wymiennym końcówkom, zwanym grotami lub bitami, można ją dostosować do różnych końcówek wkrętów.
W zasadzie trudno wymienić jeden typ szlifierki, jaka najczęściej jest kupowana. Zależy to od rodzaju prac, jakie są wykonywane. Wyróżnić można kilka, które cieszą się ogromną popularnością: szlifierka kątowa – do cięcia i szlifowania metalu, oscylacyjna i mimośrodowa– do wyrównywania powierzchni podczas prac wykończeniowych, czy taśmowa – do prac na bardzo dużych powierzchniach.
Wyrzynarka to urządzenie przydatne zwłaszcza przy pracy z drewnem, gdy na przykład robimy zabudowę. Elektronarzędzie dzięki posuwisto-zwrotnemu ruchowi piłki, pozwala ciąć drewno i miękkie metale. Przydaje się nie tylko do cięcia po linii, ale także po krzywej i pozwala wycinać otwory.
Lutownica to narzędzie służące do lutowania, czyli trwałego łączenia elementów metalowych za pomocą luta, czyli specjalnego spoiwa. Przydaje się chociażby przy wymianie instalacji.
Młotek to w zasadzie jedno z najstarszych i najprostszych narzędzi ręcznych. Nie może zabraknąć go w żadnym domu i warsztacie. Wyróżnić można młotki gumowe, ciesielskie, murarskie, czy amerykańskie. Różnią się budową i przeznaczeniem. Jednakże w domu są bardzo przydatne w większości prac.
Wkrętak to manualny odpowiednik wkrętarki. Przydaje się, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, gdyż ma długi grot i wąską, ale bardzo poręczną rękojeść. Dostępne są wkrętaki o różnych końcówkach, dopasowanych do zakończeń wkrętów. Warto jednak kupić zestaw z różnymi nasadkami i grotami.
Szczypce, obcinaczki i obcęgi inaczej zwane kombinerkami, są równie przydatne przy różnych pracach. To jedno z bardziej uniwersalnych narzędzi. Zarówno przy wykręcaniu, jak i dokręcaniu, a także wielu innych zajęciach.
Równie przydatne, co wkrętaki i szczypce są klucze. Zarówno płaskie, płasko-oczkowe, nasadowe, imbusowe, nastawne, jak i grzechotki. Warto mieć komplet każdych z nich, by być przygotowanym na każdą okoliczność.
Najlepiej mieć miarkę zwijaną. Przydaje się nie tylko podczas budowy i remontu, ale także wielu innych sytuacji, w których trzeba coś zmierzyć. Na przykład, gdy chce się kupić meble na wymiar, albo takie, które muszą zająć określoną przestrzeń.
jeden komentarz