Rodzaje rowerów – jaki typ roweru potrzebujesz?

Cztery białe rowery miejskie

Nadeszły czasy kiedy to bycie „fit”, a nie siedzenie na kanapie przed telewizorem, jest w modzie. Wiąże się z tym wszelaka aktywność fizyczna oraz zdrowy tryb życia. Jedną z najbardziej lubianych i popularnych form aktywnego spędzania wolnego czasu, jest jazda na rowerze. Nie dość, że nie ma chyba osoby, która nie umiałaby jeździć na tym jednośladzie, to jeszcze aktualnie panujący nurt zdrowego stylu życia sprawiają, że rower staje się częścią naszej codzienności.

 

Dlaczego jazda na rowerze jest lubiana przez tyle osób? Przede wszystkim, jest to sport dla każdego – amatora, który rekreacyjnie wybierze się na wycieczkę i profesjonalnego kolarza. Zazwyczaj uczymy się jeździć na rowerze od najmłodszych lat i już tego nie zapominamy. Możemy wyjść z wprawy, ale gdy ponownie wsiądziemy na ten wehikuł, nie będziemy mieć większych problemów z udaniem się na kolejną przejażdżkę. Każdy z nas jednak, jeździ z różną częstotliwością, po różnych terenach i przez dłuższy lub krótszy czas. Z tego powodu istnieje bardzo dużo modeli rowerów, które przystosowane są do różnorodnych warunków i osób.

Możemy tak naprawdę wybrać sobie odpowiedni rower dla siebie bez większych problemów, najważniejsze, żeby dostosować go do naszych potrzeb i finansów. Jeżeli mamy możliwości, w salonach rowerowych znajduje się mnóstwo propozycji. Nie musimy poprzestawać na jednym modelu. Jeśli jeździmy na rowerach w zróżnicowanych warunkach i interesuje nas bardziej profesjonalne kolarstwo, zainwestujmy w więcej typów tego pojazdu.

Kolarz w kasku na rowerze sportowym

W przypadku gdy interesuje nas raczej amatorskie użytkowanie, możemy również pomyśleć o zakupie używanego sprzętu. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że używane rowery to duża oszczędność pieniędzy, a ich zużycie często nie wpływa na trwałość (zobacz ogłoszenia, rodzaje). Rower to naprawdę pojazd na lata i niekiedy wystarczy dokonać niewielkich reperacji, by nadać mu nowe życie, jeszcze na tym oszczędzając. Wszystko zależy po prostu od tego jaki rower chcielibyśmy mieć.

Tu się właśnie może zacząć dylemat. Jak wybrać rower? Jaki model jest odpowiedni dla naszego trybu życia? Pytania mogą się piętrzyć, natomiast dobranie rodzaju roweru do naszych warunków, wcale nie jest tak trudną sprawą. Aby wspomóc proces podjęcia decyzji, przedstawiamy kilka podstawowych modeli, spośród, których warto wybrać ten dla siebie.

1. Rower górski – dla zapalonych rowerzystów

Tak zwane „górale” to chyba najbardziej znane nam rowery. I słusznie. Docelowo były one stworzone by jeździć po nieasfaltowych drogach, jednak ich konstrukcja pozwala na korzystanie z nich i na trudniejszych nawierzchniach, jak i gładkich ulicach miast. Są wytrzymałe i dobrze zamortyzowane. Rowery górskie dzielą się również na konkretne modele, dlatego każdy znajdzie pośród nich ten odpowiedni dla siebie. Między innymi możemy wybrać model ATB, który świetnie nada się do jazdy miejskiej, a także turystycznej, model XC, który przyda się miłośnikom szybkiego szusowania czy model FR, bardziej już przystosowany do wycieczek górskich.

2. Rower miejski – na wzór Holendrów

Stolicą tego typu rowerów jest Amsterdam. W gruncie rzeczy cała Holandia znana jest z rowerowych tradycji i ich popularności wśród mieszkańców. Tam każdy posiada dwa kółka i powinniśmy brać z nich przykład. Rowery miejskie, jak sama nazwa wskazuje, to typowe modele przeznaczone do jazdy po mieście. Posiadają specjalną konstrukcję, która umożliwia wygodne wsiadanie oraz utrzymanie pozycji wyprostowanej, a dzięki niej mamy lepszą widoczność i po prostu przyjemniej się jeździ.

3. Rower szosowy – i na sprinty, i na maratony

Ten typ roweru przeznaczony jest do jazdy po asfaltowych drogach i to także na długich dystansach. Charakteryzuje się dużymi kołami (28 cali), które posiadają wąskie opony. Kierownica, od swojego kształtu zabawnie zwana „barankiem”, jest tak przystosowana, by rowerzysta mógł zająć aerodynamiczną pozycję, czyli bardziej pochyloną, dzięki której zmniejsza się opór powietrza. Głównie wyróżnia się dwa rodzaje rowerów szosowych: endurance – turystyczne, odpowiednie na dłuższe dystanse oraz sportowe np. przeznaczone do wyścigów.

Kolorowy rower przypięty na chodniku

4. Rower trekkingowy – na długie, turystyczne wyprawy

Jest to model, który jest swoistym połączeniem „szosówki” i „górala”. Rozmiar jego opon jest wypośrodkowany, są one węższe niż w rowerze górskim i szersze niż w szosowym. Ten typ jednośladu bardzo dobrze sprawdzi się podczas dłuższych wypraw po asfaltowych i gruntowych ścieżkach. Posiada też wiele udogodnień, które przydają się w trasie, takich jak: błotniki, dynamo czy bagażnik.

5. Ostre koło – czyli coś dla osób z dobrą kondycją

Ten rower nie posiada wolnobiegu. Cóż to znaczy? A mianowicie, jest on pozbawiony mechanizmu, który sprawia, że gdy rozpędzimy się, rower będzie przez chwilę się toczył, bez konieczności ciągłego pedałowania przez nas. Dlatego, aby jechać i nie stracić równowagi, na rowerze tego typu musimy stale pedałować. Jest to model, który przypadnie do gustu osobom wymagającym i z dobrą kondycją. Do tego „ostre koło” rozwija większe prędkości niż inne modele, dlatego chętnie wybierane jest przez osoby, które np. szybko chcą przemieszczać się po drogach w mieście.

jeden komentarz

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *