Chcesz lub musisz kupić coś, na co aktualnie brakuje Ci gotówki? Nowa pralka? Telewizor? Rower? Zastanawiasz się, w jaki sposób sfinansować zakup? Do wyboru jest kredyt gotówkowy lub zakupy na raty. Czym się różnią takie rozwiązania? Co będzie lepsze?
Kredyt gotówkowy oferowany jest przez banki. Odróżnia go od innych instrumentów finansowych to, że nie jest kredytem celowym. Kredyt hipoteczny jest na nieruchomości, samochodowy na auta, a gotówkowy – na dowolny cel. Czy warto go zaciągnąć? Przede wszystkim jest to sposób na to, by przyspieszyć zakup. W sytuacji, gdy znajdzie się kredyt gotówkowy z niskim oprocentowaniem w rankingu (bankier.pl), to nie poniesie się wysokich kosztów zobowiązania. Jest więc to sposób na to, by w krótkim czasie, bo decyzje kredytowe bywają wydawane ekspresowo, zdobyć gotówkę na pilny zakup. Innym wyjściem są zakupy na raty. Co to takiego?
Generalnie rzecz ujmując, raty, są to comiesięczne koszty zaciągniętej pożyczki lub kredytu. Na każdą składają się dwie części – pożyczona kwota i dodatkowe koszty, które określane są jako oprocentowanie, ale ich pełną kwotę można poznać sprawdzając RRSO. Tak więc z ratami spotkamy się w przypadku tak naprawdę każdego zaciągniętego zobowiązania finansowego, którego zwrot rozkładany jest na części. Jednak sklepy mają dodatkową opcję – zakupy na raty. Co to takiego?
Zakupy na raty to usługa, jaką oferują teoretycznie sklepy, a w praktyce oczywiście banki. Polega to na tym, że chcąc kupić w sklepie stacjonarnym lub online jakąś rzecz, a nie posiadając na to wystarczającej ilości gotówki, bierze się produkt na raty. Taka sprzedaż ratalna jest oczywiście dokonywana za pośrednictwem sklepu, ale umowę o kredyt konsumpcyjny zawiera się z bankiem. Co więcej, jest to kredyt celowy, bowiem służy tylko i wyłącznie sfinansowaniu konkretnego zakupu, np. pralki.
Można powiedzieć, że zakupy na raty to kredyt, jednak nie będzie to do końca prawdą. Oczywiście umowę podpisuje się z bankiem, jednak wnioskuje się o pieniądze na konkretną rzecz, której bank zna wartość. W przypadku kredytu gotówkowego nie ma znaczenia, na co wyda się pieniądze. Można za nie kupić pralkę, ale nie trzeba.
Skoro kredyt gotówkowy jest mniej konkretny niż zakupy na raty, to dlaczego są one tak popularne? Przede wszystkim ważne jest to, że zakupy ratalne często mają bardzo niskie oprocentowanie. Zdarza się, że wynosi ono nawet 0%. Oznacza to, że pożycza się i zwraca dokładnie tyle, ile kosztuje dana rzecz.
W przypadku zakupów na raty nie ma też konieczności wnoszenia wkładu własnego. Nawet jeśli przedmiot jest dość kosztowny. Nie trzeba więc ponosić żadnych dodatkowych kosztów.
Co więcej, o zakupy na raty wnosi się w sklepie. Właśnie dlatego procedura jest bardzo uproszczona. Wniosek składa się bezpośrednio u pracownika lub za pośrednictwem strony internetowej. Sama procedura sprawdzania zdolności kredytowej również jest uproszczona. Potrzebny jest dowód osobisty, oświadczenie o tym, że ma się stałe dochody, czasami wyciąg z konta. Bywa, że konieczne jest zaświadczenie o dochodach od pracodawcy, ale niekoniecznie.
Okazuje się, że kredyt gotówkowy również ma wiele zalet. Wniosek można złożyć online, decyzja kredytowa jest bardzo szybka. Zwłaszcza jeśli o finansowanie wnioskuje się w banku, w którym ma się konto osobiste. Rachunek, na który wpływa wynagrodzenie od pracodawcy, sprawia, że bank ma jak sprawdzić zdolność kredytową. Oczywiście nie zawsze jest to wystarczająca procedura, ale w większości przypadków wystarcza. Można więc mieć wypłacony kredyt gotówkowy po kilku godzinach od złożenia wniosku online.
Zaletą kredytu gotówkowego jest to, że zaciągany jest na konkretną kwotę, a nie rzecz. Tak więc nawet chcąc kupić pralkę o wartości 1500 zł, nie trzeba wnioskować o takie pieniądze. Może być to wyższa kwota – nawet taka, na jaką maksymalnie pozwala zdolność. Banku tak naprawdę nie interesuje, na co zostaną przeznaczone pożyczone pieniądze. Istotne jest, by spłata była terminowa.
Co więc wybrać? Lepsze będą zakupy na raty czy kredyt gotówkowy? To zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli pieniędzy faktycznie potrzebuje się na konkretny cel, jakim jest zakup pralki, to warto wybrać zakupy na raty z oprocentowaniem wynoszącym 0%. Oznacza to bowiem, że odda się tyle pieniędzy, ile się pożyczyło, a więc nie poniesie się żadnych dodatkowych kosztów. W przypadku kredytów gotówkowych trudno o znalezienie oferty banku, który nie będzie pobierał dodatkowych opłat. Nawet jeśli oprocentowanie będzie niskie, to na przykład trzeba będzie zapłacić za prowizję.
jeden komentarz