Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne? Porady dla przyszłych biznesmenów

dom, góry, góral, agroturystyka

Agroturystyka to dziedzina, która znajduje coraz więcej zwolenników. W dobie światowego kryzysu ludzi nie stać na egzotyczne podróże i coraz częściej decydują się na spędzenie urlopu w kraju. A gdzie lepiej wypocząć niż na łonie natury? Dlatego założenie biznesu na wsi to inwestycja dla tych, którzy chcą dobrze zarobić. Chcesz spróbować swoich sił w biznesie? Przeczytaj nasz artykuł!

1. Dla kogo agroturystyka?

Najlepiej w tej dziedzinie odnajdą się przedsiębiorczy rolnicy. Praca w agroturystyce wymaga bowiem znajomości prowadzenia gospodarstwa rolnego i biegłości w hodowli zwierząt. Biznes ten wiąże się również z wyłożeniem dużego początkowego wkładu własnego. Dzięki tym funduszom jesteś w stanie stworzyć wysokiej klasy ośrodek, który przyciągnie wielu gości. Dlatego jeśli nie masz wystarczająco dużo środków nie rozpoczynaj przygody z agroturystyką.

2. Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne?

Podstawową kwestią jest znalezienie dobrej nieruchomości. Musi ona spełniać odpowiednie wymogi, przede wszystkim powinna dawać dużo możliwości aranżacyjnych aby szybko można było dostosować ją do naszych potrzeb. Jeśli mieszkasz na wsi i posiadasz własne gospodarstwo to łatwiej ci będzie rozpocząć taką działalność. Jej koszty także będą niższe niż w przypadku zakupu działki z domem.

gospodarstwo agroturystyczne na wsi

3. Jakie gospodarstwo agroturystyczne założyć najlepiej?

Przede wszystkim postaw na jakość nie na ilość. Lepiej stworzyć kameralne i przytulne miejsce niż duży moloch, który będzie kojarzył się z noclegownią. Projektując pokoje w pensjonacie zainspiruj się wiejską stylistyką. Takiego klimatu będą szukać twoi klienci. Jednak nie możesz z tym przesadzić. Warto zaopatrzyć każdy pokój w telewizor i stały dostęp do internetu. Nie wszyscy bowiem potrafią odciąć się na tydzień od mediów, a pensjonat musi dbać o potrzeby każdego z gości.

4. Jak zarejestrować gospodarstwo agroturystyczne?

W polskim prawie założenie gospodarstwa agroturystycznego nie jest rozumiane jako prowadzenie działalności gospodarczej. Jest to po prostu dodatkowe źródło utrzymania rolnika, który głównie zajmuje się uprawą roślin bądź hodowlą zwierząt.

Działalność ta nie podlega rejestracji. Wystarczy, że jeśli chcesz rozpocząć taki biznes, powiadomisz o tym urząd gminy i urząd skarbowy. Zwolnienie z obowiązku rejestracji jest uzależnione od spełnienia jednego warunku. Twoja baza noclegowa nie może przekraczać pięć pokoi.

Jeśli na wynajem przeznaczyłeś więcej miejsca automatycznie zostaniesz zobowiązany do opłaty podatków. W skarbówce poproszą Cię o złożenie oświadczenia, w którym zadeklarujesz, że spodziewane z tego tytułu dochody nie przekroczą 10 tysięcy euro rocznie. Dopiero po przekroczeniu tego pułapu będziesz musiał zapłacić podatek.

Jeśli nie jesteś rolnikiem (nie posiadasz minimum 1 ha gruntu), a mimo to marzysz o gospodarstwie agroturystycznym będziesz musiał zarejestrować działalność bez względu na liczbę planowanych pokoi. Prowadzona jest ona na takich samych zasadach jak rejestracja zwykłej działalności gospodarczej. Rejestracja wiąże się z dodatkowymi obowiązkami wobec Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

dom nad rzeką

5. Dokumentacja HACCP – potrzebna czy nie?

Rolnicy, którzy wynajmują turystom więcej niż pięć pokoi muszą wprowadzić system HACCP. Jest to system postępowania w firmach mających kontakt z żywnością. Służy on kontroli wszystkich procesów jakim poddawana jest żywność zanim trafi na stół, identyfikowaniu ryzyka oraz zapobieganiu problemom związanym z jakością zdrowotną żywności.

Polega na stosowaniu odpowiednich metod kontroli oraz monitorowaniu punktów uznanych za krytyczne w prowadzonych procesach, istotnych dla zdrowia konsumenta. Jest uznawany za najskuteczniejsze narzędzie. Gwarantuje, że żywność nie ulegnie skażeniu lub zanieczyszczeniu i będzie bezpieczna dla zdrowia konsumenta.

Duża działalność podlega również kontroli przez sanepid. Gospodarstwa wynajmujące mniejszą ilość pomieszczeń są z tego obowiązku zwolnione, ponieważ w świetle przepisów wypoczywający tam ludzie traktowani są jak domownicy.

6. Co składa się na obowiązkowe wyposażenie gospodarstwa agroturystycznego?

Pokoje gościnne:

• Pokój 1- i 2-os min. 6 m2;
• Pokój 2-os dodatkowo 2 m2 na każdą następną osobę;
• Łóżka jednoosobowe 80x190cm,
• Łóżka dwuosobowe 120x190cm;
• Nocny stolik lub półka dla każdej osoby;
• Stół lub stolik;
• Krzesło lub taboret;
• Wieszak na odzież;
• Lustro umożliwiające obejrzenie połowy sylwetki;
• Pościel zgodna z ilością miejsc noclegowych;
• Oświetlenie – min. 1 punkt świetlny;
• Zasłony okienne zaciemniające;
• Kosz na śmieci;
• Drzwi pełne z możliwością zamykania na klucz;
• Lampka nocna zgodna z liczbą miejsc noclegowych.

Łazienki:

• Natrysk lub wanna;
• Umywalka z blatem lub półką;
• WC lustro z oświetleniem;
• Gniazdko elektryczne;
• Pojemnik na śmieci dozownik do płynnego mydła i ręczniki papierowe;
Max. 15 osób na 1 WHS (łazienka + WC)

Wymagania ogólne:

• Ogrzewanie w całym obiekcie w m-cach X-IV temp. 18 st. Celsjusza;
zimna i ciepła woda dostępna przez całą dobę.

jeden komentarz

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *