Klimatyzacja w mieszkaniu – jak dbać? za i przeciw?

Klimatyzacja do mieszkania

Choć klimatyzacja montowana w domu jest bardzo dużym udogodnieniem, istnieje wielu przeciwników jej stosowania. Czy ich obawy są uzasadnione? Jakie są za i przeciw montowania klimatyzatora w mieszkaniu? Sprawdźmy to.

Czy warto kupić klimatyzator?

Klimatyzatory najczęściej montowane są w budynkach biurowych, budynkach użyteczności publicznej oraz w dużych domach. Mało kto jednak decyduje się na to rozwiązanie w mieszkaniu. Czy warto? Wszystko tak naprawdę zależy od naszego budżetu.

Co prawda koszt samego urządzenia jest wysoki, ale gdy montaż klimatyzacji zlecamy wykwalifikowanej firmie (np. www.taborklima.pl/klimatyzacja), często usługa ta jest darmowa. A latem, szczególnie jeśli pracujemy zdalnie, posiadanie klimatyzacji staje się wręcz koniecznością i wtedy ten wydatek już nie wydaje się nam tak duży. Dlatego należy przeanalizować wszystkie wady i zalety klimatyzacji, by określić, czy naprawdę jej potrzebujemy.

Zalety klimatyzacji w mieszkaniu

Do najbardziej oczywistych zalet klimatyzacji w domu jest możliwość regulacji temperatury. Latem lub wiosną, gdy jest zbyt gorąco, robimy się ospali, ociężali i nic nam się nie chce. Nie sprzyja to pracy, nauce, czy nawet tak codziennym obowiązkom, jak sprzątanie i gotowanie.

Dzięki klimatyzatorowi jesteśmy w stanie też utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza, dzięki czemu nie odczuwamy duszności. Dodatkowym plusem jest to, że nasza skóra oraz włosy nie ulegają nadmiernemu przesuszaniu.

Profesjonalne firmy oferują również klimatyzatory z funkcją jonizacji oraz oczyszczania powietrza. Dlatego nie powinniśmy obawiać się załączania ich w pomieszczeniach, gdzie są dzieci oraz osoby starsze – wbrew obiegowej opinii nie zaszkodzi im to, lecz wręcz przeciwnie – odpowiednio ustawiona temperatura pozytywnie wpłynie na ich komfort oraz zdrowie.

Wady klimatyzatorów w domu

Urządzenie to nie jest pozbawione wad. Jest dość sporym wydatkiem, choć często montaż klimatyzatora jest darmowy. Trzeba jednak liczyć się z wyższymi rachunkami za prąd.

Powszechnie uważa się, że w klimatyzatorze gnieżdżą się bakterie i grzyby, które rozprzestrzeniają się na całe pomieszczenie podczas jego pracy. Prawdą jest natomiast, że nowoczesne urządzenia wyposażone są filtry, które usuwają zanieczyszczenia z powietrza – jest to wspomniana wcześniej funkcja oczyszczania. A jest to szczególnie istotne w przypadku alergików – dzięki klimatyzacji mogą odczuwać ulgę, gdyż klimatyzator usuwa pyłki, roztocza i grzyby z powietrza.

Przeciwnicy klimatyzacji twierdzą również, że przez to urządzenie częściej chorują. Tu prawda leży pośrodku. Jeśli nastawimy zbyt niską temperaturę oraz duży nawiew (dodatkowo skierowany prosto w naszą stronę), a potem wyjdziemy na parne powietrze na dworze, przeziębienie mamy gwarantowane. Dlatego klimatyzatora należy używać rozsądnie i nastawiać temperaturę o kilka, a nie kilkanaście, stopni niższą niż na dworze.

Jak dbać o klimatyzację?

Trzeba pamiętać, że o klimatyzację, tak jak każdy inny sprzęt w domu, należy czyścić. Na co dzień wystarczy przecierać wloty i wyloty powietrza przy pomocy suchej szmatki.

Bardzo ważne jest również regularne czyszczenie filtrów. Robi się to przy pomocy wody lub odkurzacza. A gdy zabrudzenie jest zbyt silne, konieczna jest jego wymiana.

Raz na jakiś czas klimatyzacja powinna zostać oddana do specjalistycznej firmy na czyszczenie. Przede wszystkim profesjonaliści usuną wszelkie zabrudzenia z kanałów i przewodów. Najlepiej już podczas montażu umówić się na pierwsze czyszczenie – pracownicy firmy, u której zamawiamy klimatyzator, najlepiej będą wiedzieć, kiedy jest to konieczne (wszystko zależy od typu urządzenia i częstotliwości jego stosowania).


Tak naprawdę największą przeszkodą dla większości ludzi są koszty związane z zakupem klimatyzatora i jego eksploatacją. Jednak biorąc pod uwagę korzyści z jego stosowania, warto jeszcze raz przeanalizować swój domowy budżet.

jeden komentarz

  1. Anginka

    15 czerwca 2017 o 14:07

    Czytałam gdzieś, że taką klimę trzeba czyścić co najmniej raz w roku. Inaczej problemy ze zdrowiem murowane, głównie z układem oddechowym.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *