Gdzie postawić mały domek na narzędzia?

domek narzędziowy

Decyzja o postawieniu domku narzędziowego to już pierwszy krok w stronę realizacji. Zanim jednak wybierzemy konkretny model, lub rozpoczniemy samodzielną budowę, musimy się zapoznać z przepisami prawnymi oraz dokładnie przemyśleć plan działania. Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać i które warto mieć na uwadze, planując postawienie na działce domku na narzędzia. Co należy wiedzieć? Jak się przygotować, aby nie napotkać po drodze problemów?

Zezwolenie na budowę domku narzędziowego

Jeśli zamierzamy zbudować lub postawić gotowy domek na naszej działce musimy zapoznać się z przepisami prawnymi, które obowiązują w tym temacie. Kwestia małych domków jest dosyć prosta. Niewielkie domki narzędziowe nie wymagają specjalnego pozwolenia. Co oznacza “niewielkie”? Granicą jest tutaj 35 m2. Jeśli powierzchnia budynku gospodarczego przekroczy tę granicę, musimy wystąpić do urzędu o zezwolenie. Ważne jest tutaj to, że ilość tego typu obiektów nie może być większa niż dwa, na każde 500m2 działki budowlanej. Wliczają się w to również altanki, wiaty garażowe, ogrody zimowe.

Jakiej wielkości powinien być mały domek narzędziowy?

Chcąc przeznaczyć jak najmniej miejsca na domek narzędziowy, należy pamiętać o minimalnej powierzchni, która sprawia, że domek staje się użyteczny. Aby móc swobodnie korzystać z takiego małego domku, należy zapewnić mu minimum 6m2 powierzchni. Mniejszy domek nie spełni wystarczająco dobrze swojej funkcji, gdyż po prostu bardzo mało będzie można w nim zmieścić. Jeśli chcemy jak najlepiej zagospodarować tę powierzchnię, warto by domek miał kształt kwadratu. Wówczas powierzchnia będzie możliwie największa przy stosunkowo małych wymiarach domku.

Jakie cechy powinien mieć mały domek narzędziowy?

Ważne cechy domku narzędziowego to praktyczność i funkcjonalność. Po to przecież budujemy domek, by ułatwić sobie życie, prawda? Aby nie musieć martwić się o utrzymanie go w dobrym stanie, należy wybrać domek o stabilnej konstrukcji, dobrej jakości. Wybierając mały domek narzędziowy, zapewne chcemy jak najlepiej wykorzystać jego powierzchnię i przestrzeń. Warto więc zaopatrzyć się w regały umożliwiające praktyczne przechowywanie różnych narzędzi. Przedmioty możemy w łatwy sposób organizować w różnego rodzaju skrzyniach czy pudłach. Dzięki nim łatwiejsze będzie również utrzymywanie porządku w składziku, a także szybkie znalezienie potrzebnych rzeczy.

Gdzie postawić mały domek na narzędzia?

Oprócz dopuszczalnych wielkości niewymagających zezwolenia, przepisy prawne dosyć precyzyjnie określają również, w jakim miejscu na działce możemy postawić nasz domek. Najlepszym miejscem na postawienie domku jest narożnik ogródka. Należy jednak pamiętać, że gdy chcemy postawić domek bardzo blisko granicy działki, musimy spełnić pewne kryteria. Budynek gospodarczy może bowiem stać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od końca działki. Miejsce, które wybieramy na postawienie domku, musi być starannie przemyślane, tak aby korzystanie z niego było wygodne i praktyczne.

jeden komentarz

  1. Tomasz

    13 marca 2023 o 10:48

    No cóż, jak dla mnie najlepszym miejscem na to, gdzie postawić mały domek na narzędzia, jest okolica domu mieszkalnego. Grunt, żeby było wygodnie i blisko 🙂

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *