Zamki do drzwi i mebli – typy, rodzaje, możliwości?

zamek drzwi

Niektórzy z nas traktują swój dom jak twierdzę, inni przyjmują gości niemal codziennie z przyjemnością. Niezależnie od tego, jakimi jesteśmy typami osób, chcemy czuć się bezpiecznie w swoich czterech kątach. Na rynku znajduje się kilka tysięcy zamków i wkładek drzwiowych, które dla laika są czarną magią. Jak się w tym wszystkim połapać i i jak wybrać odpowiedni zamek do swoich drzwi? Mamy dla Was poradnik, który z całą pewnością ułatwi to zadanie.

 

1. Ile jest rodzajów zamków?

Na to pytanie nie tak łatwo odpowiedzieć. Zwykle zamki kojarzą nam się jedynie z tymi standardowymi rozwiązaniami, z których korzystamy codziennie w swoich domach. Rodzajów zamków jest jednak mnóstwo. Najprostsze rozróżnienie to podział na zamki wpuszczane i nawierzchniowe. To jednak nie wyczerpuje całego tematu, a zamki do drzwi to szeroka oferta takich serwisów jak www.domator.net.pl. W takich miejscach możemy jeszcze znaleźć różnego typu zamki mechaniczne, jak i elektromechaniczne. Każdy z nich ma jeszcze swoje dodatkowe klasyfikacje.

2. Zamki wpuszczane

Na pewno w Waszym domu taki zamek można znaleźć bez trudu. To konstrukcje, które montowane są wewnątrz drzwi w specjalnych otworach. Kiedy przekręcamy klucz, rygiel z zamka zostaje umieszczony we wzmocnionym otworze w futrynie. Dzięki temu drzwi zostają zablokowane. Klasyczna odmiana to zamki podłamkowe, jednak można również spotkać zamki hakowe, w których zakrzywiony rygiel wysuwa się półobrotem i zahacza o specjalną wypustkę w futrynie.

3. Zamki nawierzchniowe

Zwykle stosuje się je w miejscach, które wymagają mniejszej ochrony lub jako dodatkowy zamek. Są uznawane bowiem za nieco mniej bezpieczne z uwagi na to, że znacznie łatwiej je wyłamać. Ich zaletą jednak jest bardzo prosty montaż. Zwykle z jednej strony tego typu zamka znajduje się otwór na klucz, a z drugiej pokrętło.

4. Zamki mechaniczne

To kolejny podział, na który warto zwrócić uwagę. Mechaniczne zamki to rozwiązania tradycyjne. Ich zaletą jest na pewno fakt, że mogą nam służyć bardzo długo bez konieczności serwisowania i prąd nie jest wymagany do ich pracy. W ich przypadku wystarczy użyć klucza. Bardziej nowoczesne modele posiadają magnetycznie kodowany klucz. Zamek musi więc rozpoznać poziom namagnesowania. Włamywacz nie może się więc posłużyć podrobionym kluczem.

5. Zamki elektromechaniczne

To tak naprawdę połączenie zamków tradycyjnych z elektrycznością. Zamiast klucza posiadamy kartę lub zapamiętujemy kod. Jeśli mamy odpowiednie uprawnienia, to zasuwa zostanie zwolniona i będziemy mogli przejść. Takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest w biurach. Można spotkać się jeszcze z zamkami elektromechanicznymi w wersji on-line. Oznacza to, że drzwi można otworzyć zdalnie. Takie zamki stosuje się w hotelach, gdzie recepcja może otworzyć gościom drzwi.

3 Comments

  1. Malina

    30 września 2016 o 12:19

    Zawsze myślałam, że jest tylko jeden rodzaj zamka :D. Chociaż u mojej ciotki widziałam drzwi otwierane przez przyłożenie palca – oczywiście linie papilarne musiały być wcześniej wprowadzone do urządzenia i zaakceptowane. Ale nie wiedziałam, że coś takiego można montować w domu, jakoś kojarzyłam to tylko z filmów akcji 😀

  2. Dormitorka

    7 października 2016 o 14:22

    O rety! Nie miałam pojęcia, że tyle tego jest! Ja mam zwyczajne zamki. Żadne tam linie papilarne… No cóż. Grunt to mieć dobre drzwi.

  3. Nani M.

    11 października 2016 o 11:43

    Ja jakoś nie ufam elektronice i nie zainstalowałabym sobie zamka elektromechanicznego w domu. Bałabym się, że coś się zepsuje i nie dostanę się do środka. Porządne zamki wpuszczane to chyba najlepsza opcja według mnie.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *