Technika PDR, czyli wyciąganie wgnieceń w aucie

Samochód z wgnieceniem

Pojawienie się wgniecenia w samochodzie może być kłopotliwe, a na pewno jest to wyraźna skaza wizerunkowa dla pojazdu. Jeżeli wgniecenie nie jest zbyt duże, można to załatwić bardzo prosto z wykorzystaniem techniki PDR. Czym ona jest i na czym polega? W jakich przypadkach sprawdzi się najlepiej? Warto to wiedzieć, dla dobra naszego pojazdu.

Czym jest technika PDR?

Mówiąc najprościej, technika PDR jest sposobem na usuwanie wgnieceń w samochodzie bez konieczności późniejszego lakierowania karoserii. Technika ta jest coraz powszechniejsza i coraz chętniej wybierana, stała się tym samym realną alternatywą dla innych metod usuwania wgnieceń i napraw nadwozia. Jest to uniwersalna technika, a przeczytać można o niej na www.wgniecenia.pl/artykuly/5/technika-pdr-uniwersjalna-metoda-usuwania-wgniecen by lepiej się z nią zapoznać i docenić zalety jej stosowania.

Co można naprawiać techniką PDR?

Technika PDR jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla innych metod, ale dobrze jest pamiętać, że nie w każdym przypadku może się ona sprawdzić. Przede wszystkim najlepiej sprawdza się wówczas, gdy mamy do czynienia z wgnieceniem bez odprysku lakieru, przy czym wgniecenie te mogą być zarówno duże, jak i małe. Lepiej także działa przy samochodach z rocznika od 1990, a samo wgniecenie nie jest umiejscowione blisko krawędzi lub na samej krawędzi. Z powodzeniem może więc być stosowana do większości wgnieceń i wybrzuszeń.

W jakich przypadkach sprawdzi się technika PDR?

Przede wszystkim jeżeli mamy do czynienia z gradobiciem, typowymi wypadkami komunikacyjnymi np. po zderzeniu na parkingu oraz w przypadku wandalizmu. Nie zawsze i nie wszystko da się naprawić dzięki PDR, ale nawet wtedy technika ta pozwala na zminimalizowanie usterki tak, że jest ona praktycznie niezauważalna. Wszelkie usterki mogą więc być spokojnie naprawione, jeżeli taka możliwość istnieje i nie będzie potrzeby lakierowania czy wypełniania ubytków.

Wgniecenie samochodu przed i po

Na czym polega technika PDR?

Jest kilka metod, które są wykorzystywane przy usuwaniu wgnieceń techniką PDR. Pierwszą z nich jest masowanie blachy z użyciem specjalnych do tego narzędzi. Jest to metoda inwazyjna – masuje się blachę od wewnątrz tak długo, aż uzyska ona poprzedni kształt. Z racji umiejscowienia wgniecenia, często wiąże się to z demontażem niektórych elementów nadwozia.

Jest jeszcze inna metoda, potocznie nazywana metodą „na klej”. W przeciwieństwie do masowania blachy, jest ona nieinwazyjna i potrzeba do tego zarówno specjalnie zaprojektowanych narzędzi jak i kleju. Nie jest to zwykły klej, tylko specjalny o szczególnych właściwościach fizycznych. Kiedy się wykorzystuje tę metodę? Najczęściej w przypadku miejsc bardzo trudno dostępnych, do których ciężko jest dostać za pomocą narzędzie do masowania blachy.

Jakie są zalety techniki PDR?

Przede wszystkim, co powinno wielu ucieszyć, usuwanie wgnieceń bez lakierowania jest zdecydowanie tańsze niż wykorzystanie innych metod, a dzięki temu nie ma też potrzeby malowania i lakierowania karoserii. Czas takiej naprawy jest także zdecydowanie krótszy, a samochód zachowuje oryginalny kształt i kolor. Dodatkowo pojazd zachowuje także swoją wartość. Technika PDR ma więc wiele zalet, z których warto korzystać jeżeli jest taka możliwość. Nie bez szczególnego znaczenia jest również doświadczenie oraz umiejętności pracownika wykonującego taką naprawę, korzystanie z usług profesjonalnych firm może więc dać nam gwarancję jakości i zadowolenie z efektu pracy.

jeden komentarz

  1. Motomaniaczka

    14 czerwca 2017 o 15:17

    Ja mam kilka śladów po opadach gradu. Chyba będę musiała pozbyć się ich taką właśnie techniką.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *