Co nas motywuje do pracy? 6 powodów, dla których idziesz do pracy

Mężczyzna pracuje na tablecie

Pewnie wiele razy przychodziło Ci do głowy pytanie: co tak naprawdę motywuje Cię do pracy? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ czynników motywujących jest wiele. Osoby rekrutujące zadając pytanie o motywację do pracy, często oczekują nieszablonowych odpowiedzi świadczących o Twoich cechach charakteru. Tak naprawdę wybierając pracę, kierujesz się swoimi potrzebami i chęcią ich zaspokojenia.

Pieniądze

Fakt, że pracujesz po to, by zarobić pieniądze jest oczywisty. Nawet osoby decydujące się na odbycie stażu lub praktyk, mają nadzieję, że poświęcony przez nich czas w przyszłości przełoży się na zatrudnienie. Wiadomo, że bez pieniędzy i źródła dochodów nie zrealizujesz swoich celów, nie spełnisz marzeń i będziesz mieć poczucie, że Twoja przyszłość jest niepewna. Mówiąc jednak o pieniądzach jako o głównym motywie swej pracy, możesz zostać źle odebrany przez otoczenie: jako człowiek bez ambicji, nie wykazujący chęci rozwoju.

Kobieta w marynarce pisze w notesie

Dbanie o rozwój osobisty

W pracy zdobywasz nowe doświadczenie, masz szansę stawać się coraz lepszym w swej branży. Zaspokajasz tym samym na drodze zawodowej potrzebę dalszego uczenia się, zdobywania wiedzy oraz poszerzania zawodowych horyzontów. Wiele firm organizuje szkolenia, kursy, daje rozwojowe zadania swoim pracownikom. Przed podjęciem decyzji o wyborze pracy, warto dowiedzieć się czy dana firma rzeczywiście jest rozwojowa.

Podniesienie własnej wartości

Silnym motywem do pracy jest również poczucie bycia docenianym, poczucie bycia kimś ważnym i wyjątkowym. Niektórzy ludzie dzięki pochwałom szefa zdobywają zapał do codziennego chodzenia do pracy. Nic nie daje takiej energii do działania jak uznanie managera lub współpracowników. Mimo, że nikt nie zagwarantuje Ci bycia niezastąpioną jednostką, Twoje poczucie wartości znacznie wzrośnie także dzięki pewnej stabilizacji, jaką daje możliwość zarobkowania.

Potrzeba rywalizacji

Nie oszukujmy się, że w każdej pracy jesteśmy partnerami zawodowymi. Jednym z motywów, którymi się kierujesz podejmując pracę, jest potrzeba rywalizacji. Nie chodzi tutaj o „wyścig szczurów” (choć ten model pracy zdarza w korporacjach), ale o element pewnego ryzyka, który występuje gdy w firmie preferuje się model zadaniowy. Jeśli jesteś pracownikiem lubiącym się wybijać z grupy i odnosić sukcesy, potrzeba rywalizacji będzie u Ciebie jedną z głównych rzecz motywujących Cię do pracy.

Zapewnienie życiowej stabilizacji

Potrzeba bezpieczeństwa stanowi przeciwwagę do potrzeby rywalizacji. Bardzo ważną kwestią jest stabilność zatrudnienia, co przekłada się na regularność wypłat. Czasem najważniejszym motywem popychającym nas do danej pracy będzie poczucie bezpieczeństwa wynikające ze stałego zatrudnienia na jasnych zasadach. Jeśli nie jesteś typem lidera może lepiej będziesz się czuć na państwowej posadzie niż w renomowanej firmie na kierowniczym stanowisku.

Mężczyzna siedzi na kanapie i pisze na laptopie

Potrzeba odnalezienia sensu pracy

Potrzeba odnalezienia takiej pracy, która będzie współgrała z charakterem pracownika, jest silnym czynnikiem motywującym. Dobrze jeśli uda ci się znaleźć pracę w wybranym przez siebie zawodzie, ponieważ dzięki temu będziesz mieć większe poczucie sensu swojego zajęcia. Forma pracy jaką obierzesz zależy od Twoich preferencji – możesz wybrać pracę na samodzielnym stanowisku, w grupie lub na stanowisku mentora.

Potrzeby, którymi kierujemy się wybierając pracę są podyktowane po części naszymi charakterami. Osoba o spokojnym temperamencie nigdy nie zdecyduje się na pracę w firmie, gdzie rywalizacja jest na porządku dziennym. Wybierze raczej stabilne zatrudnienie w jakimś urzędzie. Dobrze jeśli w pracy będziesz wiedzieć jasno, co należy do Twoich obowiązków i jakie masz wytyczone zadania na przyszłość. Nikt nie lubi życia w niepewności i ciągłego stresu związanego z szukaniem pracy lub zmianą stanowiska.

Wiele rzeczy motywujących Cie do pracy wynika z Twoich potrzeb osobistych, które zostają przeniesione na grunt zawodowy. Pamiętaj, by zawsze, wybierając przyszłe zajęcie, kierować się swoim komfortem wewnętrznym. Żaden pracodawca nie lubi przecież pracowników, którzy sami nie wiedzą czego oczekują od firmy.

jeden komentarz

  1. Ilona

    15 czerwca 2017 o 19:56

    Ciekawe czemu pieniądze są na pierwszym miejscu 😀 Jak tylko zobaczyłam ten artykuł to zastanawiałam się czy będzie mowa o pieniądzach i na którym będą one miejscu 😀 Tak, to prawda. Pieniądze motywują najbardziej.

dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *